To jsou zase plky. Kdyby to bylo jen Hitler versus Stalin, tak dneska ovládá Německo celé tehdejší russácko. Russák nikdy neměl dostatečnou početní převahu, ani v živé síle, ani ve zbraních aby sám udolal Němce, protože poměr ztrát byl u russáka stále násobně větší než tato početní převaha.
To jsou úvahy docela dost odvážné, spíš bych řekl dětinské. V roce 1941 ta materiální pomoc zas tak značná nebyla a přesto nacisty dokázali u Moskvy odrazit. Navíc Německo mělo obrovskou výhodu momentu překvapení, nebýt blba Stalina, který nedbal varování před vpádem od Sorgeho, tak se Němci přes obranou linii jen tak nedostali už na začátku války.
Jj, umlátili čepicemi. Německo vyrobilo 25 tis. tankú Rus 90, Ami 90, Brit 40 něco Frantík, Kanaďan. Zase něco z toho skončilo v Tichomoří. Spojenečtí letci měli časovou normu hodin a po odlétání končili. Eso byl letec i s deseti sestřely. Němec a Rus normy neměli. Rus by je stejně nedosáhl .Ale měli Pokryškina a Kožeduba, kteří se mezi esa mohli počítat. Teda spojenecká. U němců by jim to stačilo tak,tak. Ale také měli Maresjeva bez nehou, Němci zase Hanse Urlicha Rudela -- bez nohy 2500 bojových letů, zničeno cca 500 tanků, bitevní loď + zo pár dalších ruských cílů. Ale jak říká článek, "nás mnogo"
T-34 v roce 1941 "nejlepším strojem světa"? V roce 1941 krajně nespolehlivý tank pronásledovaný závadami, které jej vyřazovaly stejně spolehlivě jako nevycvičené osádky. Německo nikdy 50 000 tanků nevyrobilo a už vůbec se v takových počtech nedostaly na východní frontu. Netuším, jde k té cifře autor dospěl. Sovětský svaz měl naopak v červnu 1941 k dispozici přes 23 000 tanků (nepočítaje přes 2500 tančíků), od července 1941 do konce války vyrobil téměř 74 000 tanků a v rámci Lend-Lease získal přes 10 000 tanků. Součet zjevně nedává 80 000 tanků... Stejně tak neměl 187 000 děl, výroba dala 360 000 kusů. Divoká cifra letecké výroby nestojí za komentář. Stíhací letoun Jak-3 se skutečně mohl měřit s Bf-109 nebo Fw-190, ale byl záležitostí posledních měsíců války. La-5 naopak zaostával, jednalo se o ranou verzi nasazenou v létě 1942 pod původním označením LaGG-5 (od září 1942 La-5) a ztráty osmi stíhacích pluků nasazených u Stalingradu jsou více než výmluvné. Zlepšení přicházelo až s verzemi La-5F a především La-5FN. Podstatně víc než kvalita letounů rozhodovaly prosté počty. Počátkem roku 1943 působily na rozlehlém prostoru východní fronty čtyři stovky Bf-109 a Fw-190, zatímco druhá strana mohla nasadit desetinásobek stíhacích letounů. Více než dvojnásobný počet stíhačů Luftwaffe byl tehdy nasazen na západě a k obraně německého území před spojeneckými nálety, které postupně zesilovaly. O rok později (k 10. únoru 1944) na západě působilo 2132 denních a nočních stíhacích letounů Luftwaffe, na východě 413...
Početní převaha by na porážku Německa nestačila. V letech 1941 a 1942 byl poměr ztrát 4:1, a to měli Němci ještě v roce 1942 několik operací s poměrem ztrát 10:1 (druhá bitva o Charkov, Trappenjagd s likvidací Kerčského frontu). V roce 1942 mělo Německo 80 mil. němců, SSSR zbylo 150 milionů lidí - Německo by vyhrálo.
Rozhodli tři věci - 1. druhá fronta nad Západní Evropou (stíhači, bombardéry, komanda), bitva o Atlantik a bitvy od Severní Afriky přes Sicílii, Itálii a pak Normandii. 2. úspěšný přesun sovětského průmyslu za Ural, ochota sovětů bojovat a umírat za vlast, a nakonec se i sověti naučili dobře bojovat. 3. Lend-lease - dodávky zbraní, trhavin, oceli, potravin, duralu, strojů, letadel, aut a lokomotiv.
I Putinovi by to dnes měli připomenout - jen díky materiální pomoci jejich "třídního nepřítele" hitlerovce nakonec udolali....desetitisíce nákladních aut, tisíce tanků Sherman, benzin, nafta, výstroj, a hlavně - potraviny.... Bez USA by nejspíše nebylo ani Rusů, ani Rusko, a asi ani dnešní Evropa tak, jak ji známe dnes...
KDO tuto kvantitu nastartoval a celou válku podporovaL . . .? ?
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Koncentrovat největší válečný konflikt v dějinách lidstva, odehrávající se na celém světě, trvající šest let, do jediného argumentu, a to, čí vlajka vlála nad Berlínem - a ty máš odvahu říkat něco o úsměvném hodnocení 😄 #facepalm. Něco mi říká, že jsi v životě neuchopil ani jedinou knížku, týkající se druhé světové války. A možná ani žádnou jinou knížku.