Nadpis článku je nesmysl. Provádět v boji Pugačevovu kobru je nesmysl. Západní piloti to nedělají, protože létají v moderních letadlech, kde se nedá vypnou počítačem řízená stabilizace. Kdyby létali na starších letadlech bez počítačem řízené stabilizace, tak by to určitě také zvládli, ale jediný důvod je to dělat tak leda pro diváky.
Starší letadla byla stabilní.Pak prisli nestabilní a aby to vůbec létalo je to řízené počítačem který opravuje chyby v řízení.Kobra se dela tak,že se na chvíli vypne PC dtabilizace a hned poté zase zapne.Moderni stíhačky už ani nemají možnost PC stabilizaci vypnout.
Je těžký o tom tak nějak psát, protože mě Rusové fakt štvou, ale můj oblíbenec byl Su27 a Anatolij Kvočur. Viděl jsem ho naživo na dvou leteckých dnech a prostě paráda. On tu kobru uměl tak, že to letadlo jde tryskama napřed a pak se přetočí na čumák. Ta F18 jde jakoby do stoupání. A nebo zvon. Zastaví ve stoupání a překlopí se čumákem dolů nebo, když má to letadlo 3D vektorování trysek, tak i doleva nebo doprava. Je ale smutný vidět, co teď s těma krásnýma letadlama dělaj...
Ano, ten manévr není primárně o schopnostech pilota ale hlavně letadla ! Su27 má především aerodynamické těžiště hodně dál vzadu za neutrálním bodem než jiné stroje. Proto je možné ocas kyneticky dostat před svislou osu letadla ve směru letu. Tato koncepce umožňuje extrémní manevrovatelnost ale letadlo musí řídit za pilota daleko víc autonomní systémy i v běžných letových režimech.
Zdravím, možná by bylo dobré si jednotlivé stroje nastudovat. Píšete o SU-27 a letadlo na fotce je Francouzský Rafale. Ve videu po "kobře" ani památky. Ajaj
Mám rád tyto stroje nehledě na původ, tak si rád něco i přečtu. Škoda že články nepíší odborníci. Úroveň článků pak velmi upadá.
A nejen takových článků .Ti "odborníci" dnes jsou všude .
Kobru mám nastudovanou, mám i videokazetu o Pugačevovi, letounech SU 27 a kobře (jsem bývalý kitař), ale ve videu jsem skutečný manévr kobra ani jednou neviděl, jen nedokončené náznaky a jiné obraty.
Zdravím taky mám kobru nastudovanou a i odzkoušenou jde udělat i se Čmelákem jenom nesmí chcípnout motor 🙂 jsem RC pilot asi 40let:)
Copak přehlídky - na ty jsou orkové mistři. Tedy pokud zrovna neokopírují Concorde a nefrajeří v Paříži 🙂
. .. jak Vám Bohuslave píše pan Himl níže. Ani já nejsem rusofil, ale ty dva aeroplány si jsou pouze podobné. Technických rozdílů je tam spousta. Ono to chce o daném něco vědět. Markantní je třeba rozdíl v konstrukci křídla. Jojo pane je jen nějakej trojúhelník v půdorysu.... No, Concorde má tzv gotický tvar křídla zatímco Tu144 má dvojité delta křídlo . .
Jsem letecký fanda a modelář ročník 52 a tak trochu o tom něco vím . . . Ale pokud by jste měl něco "plodného" do diskuze, tak sem s tím . . .
Stačí se podívat na první TOPGUN. A to už je let. Největší masakr to musel asi být s tou MiG 21-ou. Dnes už to bude spíše zbytečnost - piloti se ani nevidí když se sestřelují a kanon je spíše na pozemní cíle.
Na jednu stranu to je zbytečnost,ale o manévrovatelnosti stroje to něco vypovídá.A ta se při úhybných manévrech asi pořád počítá.
Ty kráso, tady je zase leteckých specialistů 😄
No, tak jsem si pročetl v diskuzích, ale nevšiml jsem si, že by někdo zmínil českého pilota, který toto uměl! Byl jím Václav Vašek a dělal to s MiGem 29. Několikrát jsem to viděl na leteckých dnech. Pokud si trochu zagůglíte, tak se dozvíte, že pan Pilot V. Vašek se dokonce dotazoval v konstrukční kanceláři Mikojanaa a Gurjeviče, zda je je to manévr na MiGu 29 možný. Dostal zápornou odpověď, přesto to dokázal👍. A nebyla to žádná letecká nekázeň, ale velmi dobře připravená akce.
Hezký na přehlídky.
Toť vše.
Parádičky v praxi k ničemu. Kolika výsadkářům se v boji hodí že mu na prsou klativem roztlučou cihlu nebo tu cihlu rukou přerazí?