Popravdě mi není jasné to označení "27", když se to podle článku vyvíjelo pár let po válce 🤔. Jsme zvyklí, že v Č(SS)R se zbraně označovaly rokem vzniku - a tady to působí, jakoby prototyp existoval už před druhou světovou, což je asi nesmysl... Umí mi to někdo vysvětlit? 😃
Tarastnice T21 - Vz.49
Pancéřovka 27 - Vz.50
SA23 - Sa vz.48a
SA26 - Sa vz.48b
atd.
Mohl by mi někdo přeložit větu:
Hlavice byla vypuzena z hlavně a protinálož smíšená s ocelovým prachem eliminovala velké kusy mířící za raketou na střelce, což mělo za důsledek jeho velkou bezpečnost při palbě.
Rozumím tomu tak, že po výmetu hlavice bylo nebezpečí, že střelce ožehnou plyny z urychlovacího zážehu hlavice. Proto byla v hlavni protinálož, která tím svým kovovým prachem, odfoukla tyto plyny před střelce.
Jsem ale v tomto směru naprostý laik a netuším jestli to tak funguje. A taky nevím jestli jsem svou myšlenku popsal alespoň trochu srozumitelně?
Titulek drtí zdravý rozum.
To by mě zajímalo co tomu říkali ty soudruzi v Africe a Asii kam to rozdali 🤗 to muselo být nadšení... Podle popisu to bylo spíše životu nebezpečné střelci než komu jinému, jestli taprotinálož nefungovala jak měla tak to mohla být fakt hustá legrace
A co na to soudruzi v Polsku, kde odebrali většinu 😄
Tyto pancéřovky byly ještě po roce 1969 ve výzbroji bojových útvarů ČSLA, ale bylo zakázáno je používat k ostrým, nebo cvičným střelbám. Ve stojném roce začaly přicházet nové RPG 7 a to už bylo jiné kafe.
RPG7 se nakupovaly v Bulharsku už v roce 1963.
Článek nemluvil pravdu. Ještě v roce 1976 jsme ji měli ve výzbroji u 254.silstpr. Přelouč. Každá rota měla mírové 1ks. Byla to dost rarita.
A neměli jste tam P27A? místo P27?
Otřesně napsané. Když už teda články někde vykradate, nebo je pro Vás píše AI, mohli byste si je alespoň jednou přečíst.