To jsou ti mladí neznalí novináři, dostanou téma, slova, která se v článku musí objevit a pak vypotí takovýto nesmysl. Myslím, že "chudší" vánoce budou leckde letos a v příštích letech to taky nebude žádná hitparáda.
ale nebude Děda Mráz, ale Santa Klaus,
Bože na nebi. To jsou kecy, to by jeden žasl. Co za "kapacitu" je zač autor článku? A hlavně, kolik mu tehdy bylo? Pamětníkovi.
.... jít na svátky do kostela byla skoro až protistátní činnost....
Co to je za lež?Na konci padesátých let a v šedesátých letech (kdy jsem byl dítě) jsme s rodiči chodili do kostela na půlnoční pravidelně (ale jako dítěti se mi to nelíbilo, v kostele byla zima) a kostel byl narvaný k prasknutí, ale když jsem vyšel ze školy tak už s partou mladých jsme chodili rádi (po kostele pití svařáku z termosky) a bavení se až do ranních hodin.
A nikdy se nestalo, že bychom kvůli tomu byli nějak perzekuovaní ať již jako učedníci nebo potom jako dospělí.
Co to placate neznám nikoho kdo měl dědu Mráze my měli Ježíška a každý si je udělal po svém a nenechal si do toho kecat
No tak hlavně že letos o Vánocích budou všichni zahrnuti přepychem...Jsem ročník 1966 a nepamatuji jako dítě že bych měl chudé vánoce ,prostě autor článku je úplně mimo..hlavně letos si letos hodně lidí při cenách elektřiny rozmyslí zda stromek zdobit elektrickými svíčkami nebo místo nich upéct o pár kousků vánočního cukroví navíc...
Přesně. Jsem ročník 52. Celý život jsme chodili do kostela, a Ježíšek nám nosil hodně dárků. A nikdy,ani v dospělosti nám nikdo nic nezakazoval. To je tak, že mladí novináři poslouchají dezinformace o socialismu.
půlnoční byla zakázaná
na ŠTĚDRÝ DEN makali všichni
svátky se musely nadělávat
ovoce na příděl,ještě,že nám ROH dal kolekce
strašná doba
Já tedy nevím,kde jste žila, ale o zakázané půlnoční nic nevím Žiji celý život na jihomoravské vesnici, a kostel byl narvaný k prasknutí nejen o Vánocích. Na Štědrý den se pracovalo,ale ne všude. Ovoce jako banány a pomeranče se na Vánoce vždycky sehnaly,ale je fakt,že si na ně člověk musel vystát frontu. Dárků bylo určitě méně než dnes,ale měli jsme z nich daleko větší radost. O Štědrém dnu se chodívalo po koledě,stejně jako na Štěpána, V čase Adventu jsme chodili na roráty (to byly ranní mše), peklo se vánoční cukroví,vařila se čokoláda,kterou jsme balily do staniolu a věšely na stromeček. Ty kolekce jsme tedy v práci dostávali taky. Na každé dítě jedna kolekce V televizi bývaly příjemné pořady,které evokovaly pohodu a dobrou náladu. Neznám nikoho,kdo mluvil o Dědu Mrázovi. Leda teda v rádiu, a to nebral nikdo vážně.Vánoce tenkrát byly mnohem klidnější a pohodovější svátky než dnes.
Už se k těm pindám, jak bylo za chudého socialismu, nebudu vyjadřovat. Psát by o něm měli ti, co ho skutečně zažili a dokáží si na toto období vytvořit vlastní a nestranný názor.
Však ano, právě proto říkam, že bylo moc fajn
Pane Martine Chalupo. Nelžete a už nepište takové nesmysly. Moje dětství v šedesátých letech bylo krásné,zvyky vánoční s Ježíškem mi nikdo nezakazoval, do kostela jsem chodila s mým dědečkem varhaníkem, babičkou i rodiči během celého roku. Cukroví, stromek a dárky též, hlady nikdo nebyl. Vyrůstala jsem ve městě i na vsi jako svobodné šťastné dítě. Takhle to teď dělají média, co bylo dobré, musí pomluvit. Dnes mezilidské vztahy jsou jedna žalost.
Vánoce za socialismu byly možná chudé co se týká dárků, ale bohaté na pohodu, kterou naše maminky dokázaly i z toho ,,nic" vytvořit. Ano, byla jsem tehdy dítě a mluví ze mě jistá nostalgie, ale ten důraz na rodinnou pohodu mi vydržel dlouho po nástupu kapitalismu. A dodnes jsou pro mě Vánoce symbolem fungující rodiny s malými zbytečnostmi pod stromečkem. Mnohé se na Štědrý den nepovedlo dotáhnout k dokonalosti, ale byl to pro mě a mé děti spíše důvod k zasmání, než ke zbytečnému stresu. Šťastné Vánoce nejsou o absolutním vyčerpání lidí i peněženek. Ani o ohromujících dárcích, které stejně za dva týdny skončí zapomenuté někde na dně skříně. Ale na tu atmosféru nezapomeneme nikdy.
Ano, spousta z vás to tady naprosto přesně popisuje jak byly Vanoce krásné, líp bych to ani nenapsal. Děkuji lidi, že to taky tak cítíte!!
Jsem ročník 1944 a jen žasnu, jak jste milí diskutéři byli bohatí a svobodní. Pravděpodobně jsem žil v jiném socialismu,možná v jiné zemi než vy. Jolka ve škole, a další kecy via Tonda Zápotonda, půlnoční mše pouze v několika kostelech, rodiče na štědrý den v práci a další"vymoženosti"-viz článek To byly vánoce v padesátých letech, které se změnily za normalizace na svátky obžerství. Vzhledem k tomu, že mám 24. prosince narozeniny, tedy dárek pod stromeček od Ježíška i k narozeninám dohromady a jen v rámci peněženky rodičů.
Prosím pěkně nelžete, ať mladší, kteří tu dobu nezažili, se probůh nepokusí o návrat tohoto úděsného režimu.
Vážený pane....Jolka ve škole, a další kecy via Tonda Zápotonda, půlnoční mše pouze v několika kostelech, rodiče na štědrý den v práci a další"vymoženosti"-viz článek To byly vánoce v padesátých letech,...musíte zdůrazňovat, že to bylo v padesátých letech, protože od šedesátých let to už bylo uvolněnější.
Jsem o něco mladší než Vy a nepopírám, padesátá léta byla nejhorší.A právě, že se všude nejvíce zdůrazňují padesátá léta, ale že třeba v sedmdesátých a osmdesátých letech byl už trochu jiný socialismus, tak to už nikdo nenapíše.Co jsem si dovolil říkat na schůzích ROH nebo na veřejných zasedáních MěNV od sedmdesátých let, tak za to bych v padesátých letech šel sedět.Zrovna tak už se nikde nepíše, že ne všude byl tuhý soccialismu.Na vesnicích to bylo volnější než ve městech.
V padesátých letech se chodilo za trest do dolů.Od šedesátých let se tam chodilo za vyššími výdělky.A když se zdražovalo, tak Štrougal jezdil na ostravsko uklidňovat horníky (vždy se jim něco slíbilo), protože komunisti se horníků báli.Kdyby se horníci vzbouřlli tak republika klekne, protože jsme byli orientovaní na výrobu oceli a k tomu bylo potřeba ostravské uhlí.
.... které se změnily za normalizace na svátky obžerství. ...
A dneska to je ještě horší.Veškerá reklama je ne na Vánoce jako v klidu a míru, ale na co nejvíce drahých dárků a jídla.Denně a několikrát za hodinu jste atakován v televizi na nákup ZBYTEČNÉHO zboží.
A na druhou stranu.Jeden dárek potěšil 2x.Poprvé když se vám ho podařilo sehnat a po druhé...toho obdarovaného.
Dneska je problém něco vybrat, protože hromadě lidí se dárek nelíbí.