Dovolil bych si několik poznámek :
V čánku se říká :"Staří Egypťané byli na svou dobu poměrně vyspělou civilizací." A byli zatím v celé lidské civilizaci nejúspěšnější, ta jejich trvala 3 tisíce let.
Dnešní egyptologové znají jejich dějiny, život a kulturu daleko dokonaleji, než ji o sobě znali samotní Egypťné. Třeba ti archeologové jsou schopni opravovat pravopisné chyby, kterých se oni dopustili při sekání nápisů do kamene. Probleskují zprávy, které mají na sobě nádech senzace, ale také rasizmu, totiž, že na základě genetických rozborů by měla být vládnoucí vrstva, faraonové, indoevropského původu.
Některé "léčebné" postupy se vrací do módy. Lidé odmítají vzdělané a zkušené lékaře a pouští se do alternativ, všelijakých ezo a duchovna. Nevadí jim, že tyto metody nemají výsledky, nemají statistiku , jsou drahé a často neetické. Nejhorší je, když se do těchto praktik pustí vaše dospělé dítě. Jste úplně vedle a a byste ho podpořili, musíte hrát divadlo, naše generace je přece blbá a ničemu nerozumí.
A co vysoká dětská úmrtnost? Dětská úmrtnost, která ve společnostech bez kvalitního zdravotnictví hraje prim při snižování věku dožití.
Ten nízký průměrný věk je daný 50ti procentní dětskou úmrtností. Tak to bylo i v Římě. Lidé žili zhruba stejně dlouho jako dnes, ale 50 procent zemřelo ještě jim ani nebylo 10 let.
No a dneska se dožíváme devadesátky a co z toho života máme, když se vytrácí veškerá úcta a další podobné vlastnosti.
Ten nízký věk v Egyptě a Římě je daný 50ti procentní dětskou úmrtností. Jinak lidé žili zhruba stejně dlouho jako dnes, půlka populace ale zemřela dříve než jim bylo 10 let. Pokud můžeme soudit podle nápisů na náhrobcích rodiče to nesli velice špatně, nepřekvapivě.