Hlavně,že si pán nezapoměl kopnout do Pražáků.Navíc vzpomíná na svou vojnu u pétépáků v dobrém,tam byli opravdu nesrovnatelné podmínky oproti bojovým praporům,každý den byli v hospodě,vydělávali peníze a měli se celkem dobře.O tom se klukům u klasické armády mohlo jen zdát.Na vycházku jste se dostali tak jednou za tři měsíce a mezi tím bojový výcvik a neustálá šikana,politické školení a jednou za měsíc žold ve výši třiceti korun.Na to by pán asi rád nevzpomínal.
To jsou kecy. První vycházka po 6ti měsících a to pouze v místě posádky, takže do lesa. Spousta mrtvých kamarádů v důsledku smrtelných pracovních úrazů, protože socialistické závazky lampasáků se musí splnit a bezpečnost práce neexistuje. Dovolenka na pohřeb dědy neudělena, protože už je stejně mrtvý... Atd. Nemelte o věcech které jste nezažil.
asi neexistuje Moravák, který by si alespoň malinko neublil na Prahu. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč se tedy všichni do Prahy nastěhovali? Pražáka už dnes v Praze téměř nepotkáte, všude samý Balkán, tedy od Pardubic až do Afriky....
Protože jsou tak vyčůraný a nechtělo se jim makat tak tam museli přijít jiní.
Nastoupil jsem v roce 1971 - 73 do Brigády PS Znojmo. Po výcviku v Jemnici okr. Třebíč, pošta Dačice.
Při nástupu u velitele roty, na dotaz kde bydlím, jsem odpověděl v Praze. Major kontatoval pražáky nemám rád.
Po zbytek ZVS jsem měl nejhorší vojnu (rajony, noční služby, až do civilu).
Taky nemám ráda pražáky
Nejhezčí dva roky života - chudák - to mluví za vše - je mi ho líto.Sloužil jsem u silničního a stavebního vojska-na stavbě jsem nebyl (naštěstí) - dělal jsem "sekretářku"veliteli útvaru- super - ale že by to byly nejkrásnější roky života - Bože to snad nikdo soudný nemůže říci.
Pán plácá nesmysly. Narukoval (údajně) v lednu 1962 k PTP. Ty však byly zrušeny v 1954.
A další hloupostí je to, že si “pétepáci” užívali po hospodách 🙂. Z vyprávění mého strýce i mého tchána vím, že volný pohyb mimo posádku byl velmi omezený.
Asi si pan Erich pamatuje pouze něco 😜.
ne pán píše naprostou pravdu.Píše že narukoval k PTP ale objasnil to že to už bylo silniční vojsko nástupce PTP ale stále se jim tak říkalo.Sám jsem narukoval k tomu silničnímu vojsku do Počápel.Byla tam možná polovina pražáku ale kupodivu nebyli špatní ale byla to pro nás výhoda.Prážák nepotřeboval opušták stačila mu sobota neděle dvojitá vycházka.Jinak plat byl k žoldu asi 1000 kč v době kdy byl civilní plat 2500 kč.Vzpomínám jen v dobrém
Jako všechno,tak ani vojna nebyla jednobarevná a nějaké hezké zážitky si taky pamatuju.ale klidně bych se bez ní obešel. Jeden příklad za všechny. Všem,co měli za dva roky "basu" a museli nasluhovat,tak lampasáci slíbili,že když budou makat na nové dévéťárně,tak trest odpustí a půjdou včas domů. Měsíc před civilem po službě všichni chodili kopat a bourat a stejně nikomu nic neodpustili a museli si vše nasloužit. Tak jsem šel jako jediný do civilu řádně. Ne že bych byl slušný,ale nikdy mě nechytili. No jo pražák.
Tento článek je autorský, to znamená od A až do Z vycucaný z prstu a se skutečností nemající společného takřka nic. Můj tip je, že autorem je člověk, za jehož života už ani nebyla povinná základní vojenská služba, anebo se jí prostě vyhnul. Připojuji se k jednomu z předchozích komentářů a srdečně zdravím všechny "bachmače", především z VÚ 1901 Olomouc, O.J. Česká Třebová ( 1989 - 1991 )
Pokud je pan Erich skutečný, pak je pitomec k pohledání. Pokud pro něj byla vojna nejkrásnějším obdobím v jeho životě, bude to ještě patrně duševní mrzák. Kdo tu socialistickou vojnu zažil, nemůže na to vzpomínat v dobrém, maximálně na to, že byl tehdy mladý, jinak to byly dva roky buzerace a ztraceného života, nic víc.
Vojna byla krásná, ale krátká.
Volove a šmejdi byli odevšad.
Pokud měl někdo potenciální špatné vlastnosti, v armádě se probudily.
Bez ohledu na původ.
Pražáci nemakaj ani teď,i když to jsou většinou náplavy.Můj táta byl rozený Pražák,adresa Staroměstské náměstí 1.Nikdy se práci nevyhýbal.