tuhle poučku nám komunisti vtloukali do hlavy : UČIT SE ,UČIT SE, UČIT SE . Přísloví komunistů to okořenilo : KDO NEKRADE OKRÁDÁ RODINU . A dnešní přírodní zákony říkají : S JÍDLEM ROSTE CHUŤ...
Ps.: kolik ,že už to těch bilionů chybí v té naší "SPOLEČNÉ" státní kase ?
Kdo nekrade hodinu, ten okrádá rodinu. To bylo základní heslo socialismu. Ve fabrikách se neoficiálně vyráběli výrobky o kterých se nemluvilo. Kotle, plotové dílce, kotce, bazény, grily, sekačky apod. To se buď prodalo na černo nebo se to vyměnilo s jinou fabrikou. Vedení to krylo, neboť v tom často jelo taky. Důležité bylo udržet míru a vyrobit i něco pro socialismus.
A plnit plan; i když jen na papire.
... a že se vesele kradlo dál i v devadesátkách - známý pracoval co "exekutor" v bance a likvidoval (na osoblažsku) nejedno družstvo i bývalý státní statek, po té co ho rozkradli jeho družstevníci a ještě lépe nejedenu soukromou farmu, která ve vsi zaměstnala bývalé soudruhy družstevníky a neměla sílu čelit jejich soudružskému přístupu k majetku ... osobně jsem pracoval na zabezpečovacím systému jedné farmy živočišné výroby na jižní moravě, kde majitel žádal dvojitý plot s poplachovým zařízením mezi ploty, kamery a další možnosti (už zaměstnával i bezpečnostní agenturu) - lidé mu vynesli - sele (to si dovedu představit) i tele (prý ho opili aby bylo v klidu a šlo to) a další ... pokud se pokusil proti odhaleným zlodějům zakročit, vrhla se na něj celá vesnice - na vydřiducha ...
Znáte toto...
"V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo.
V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně."
"V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base.
V kapitalismu se o zlodějích píše jako ocelebritách a sedí v daňovém ráji."
A dříve se kradlo málo, protože komunisti věděli, že to mají na "věčné časy", tak se jenom přikrádalo.
Dnešní mocipáni vědí, že to mají jen na 4 roky, takže kradou v milionech aby byli do konce života zebezpečení.
Za komunistů bylo dost a nějaká ta troška nikomu nechyběla. Nesmělo se to ale přehánět. Jak říkali staříček stačí když z vemínka ukapává, jenom osel si to vemínko hned urve. I v těch JZD to časem vzali do ruky rozumní lidé a většina jich prosperovala. Dokonce měli dovolené, jezdili na zájezdy, rekreace a do Prahy do divadla. Dnes je všeho málo, drahota veliká ale kradou se miliony nebo rovnou celé fabriky.
"To se potom ušetřila většina výplaty, když jsem nemusela kupovat jídlo"
tuto větu by řekl jen pamětník s totální ztrátou paměti
Ne, tohle přesně říkali tehdy naši příbuzní, co žili na vsi, když jsme se bavili, jak si mohli ušetřit rychle na auto a každý druhý rok u moře.
Aneb, sedm divů socialismu:
1) Všichni měli práci
2) I když měli všichni práci, nikdo nic nedělal
3) I když nikdo nic nedělal, všude se plnilo na 105%
4) I když se všude plnilo na 105% nikde nic nebylo.
5) I když nikde nic nebylo, tak všichni měli všechno
6) I když všichni měli všechno, tak každý kradl
7) I když každý kradl, tak nikde nic nechybělo
BINGO,trefné a pravdivé
Nejlepší byl tzv. pochod zlodějů 25února to se dalo z fabriky vynést cokoli průvod nikdo nekontroloval. Na náměstí pak dorazila zhruba slabá třetina manifestujících.
Tak tehdy se k tomu přistupovalo poněkud jinak. Problém tehdejšího režimu byl v tom, že nebyla stanovena jednoznačná čára mezi kradením a mezi využiváním příležitostí. Které museli komunisti akceptovat, protože nedokázali zajistit takové zásobování trhu, aby si člověk mohl za vydělané peníze koupit všechno, co by potřeboval. Spousta věcí se tak tehdy získávala ne na trhu, ale přes zaměstnavatele. Tam potom platilo určité nepsané právo dané místním prostředím, kde něco bylo využití příležitosti, které zaměstnavatel poskytl a něco už bylo přes čáru a byla to zlodějna.
U nás v JZD se třeba brambory nekradly, aspoň v době, kdy je JZD pěstovalo. Protože třeba v době, kdy se měly sklízet, s edala dohromady komunita ne lidí, co v JZD pracovali, ale podílníků, lidí, co měli v družstvu pozemky a majetek a ti si na brigádě ty brambory sklidili. A to se potom blbě krade, když člověk ví, že na tom pracoval třeba soused. Ty brambory potom z velké části dostávali ti lidi jako deputát. My jsme dostávali, až do roku 1991, kdy jsme si vzali zpět pozemky, každý rok 3 - 4 metráky brambor. Podobné to bylo tehdy s krmnou řepou. Řepu družstevníci zaseli a potom se to pole rozdělilo mezi jednotlivé podílníky, u cesty byly na tyčkách tabulky se jmény rodin , kdo se o kolik řádků stará. Naše rodina měla asi 15 řádků, v délce necelý kilometr. O ty se lidi ručně o sobotách a nedělích starali, ke konci května bylo třeba vzrostlou řepu vyjednotit a vyplít, potom ještě jednou na začátku léta vyplít a někdy ke konci září, v říjnu řepu ořezat na bulvy a chrást a to si potom JZD odvezli.
Později potom družstevníci jednak přestali řepu pěstovat a přešli na krmení krav spíše kukuřicí a jednak na to dostali stroje a už nepotřebovali práci podílníků. Brambory později přestali pěstovat, protože jsme sice v podhůří, ale půda se u nás na brambory nehodí a aby měli na deputáty pro lidi, brambory kupovali od jiných JZD.
Naši řepu, pro naše zvířectvo, králíky a i slepice, jsme si pěstovali sami. nejdřív na záhumenku a když záhumenek šel do JZD, tak na vlastní zahradě.
Holé zadky z vesnice, co nic neměli ani před znárodněním. Takové pijavice na systému v každém režimu. A čím víc kradou, tak tím mají stále málo. A ještě se tím chlubí.....co kradou teď?
A co ty ? Ti aspoň něco vybudovali a po práci obdělávali pole oprotiva tebe který přišel z práce do státního bytu otevřel si pivo a pustil televizi.