1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 5 měsíci

Autor článku je zřejmě mdlého rozumu - srovnávat cenu másla za socáče a dnes lze jediným způsobem - vzít průměrnou mzdu tehdy a dnes, od ní odečíst náklady na bydlení (nájem, elektřinu, plyn, vodu, popelnice atd.) tehdy a dnes a teprve to co vám po zaplacení výdajů za bydlení zbude lze porovnávat s cenami másla, vajíček, masa a pod. Pro to nikdo z autorů podobných článků takto objektivně nepřepočítá je jednoduchý - vyšlo by najevo, že jsme si moc nepolepšili a min 2/3 lidí mají horší životní úroveň než za bolševika...

255
Před 5 měsíci
Milan Štrupl

Naprostý souhlas ! ! A vzít k argumentaci dnešní plat o průměru přes 38 000 Kč, to už je skutečná manipulace s občany. Že mu to není trapné !

150
Před 5 měsíci

Hloupý, účelový a na objednávku napsaný článek, který schválně opomíjí to podstatné.

A to jsou náklady na "život" tehdy a dnes

40
Před 5 měsíciUpraveno

Uvedu příklad ze života, dělnická rodina, tři děti, jeden plat a mizerný invalidní důchod a i přesto si tato rodina mohla za socialismu pořídit fungl nové auto bez jakéhokoli příspěvku.

O nějakém másle ani nemluvě, měli kde bydlet, hlad nikdy neměli a děti měli vše co potřebovali a sem tam i to co nepotřebovali.

Jakpak si žije taková ukázková rodina v dnešní době, také si mohou dopřát vše co je potřeba a i to co potřeba není? Nebo po výplatě zaplatí nájem a pak řeší jestli mohou dítěti koupit nové boty nebo jej poslat na školní výlet nebo mu platit školní stravování a to vše hned třikrát? Tak schválně, žijeme si skutečně tak skvěle oproti socialismu? Ano máme tu vysněnou svobodu, ale ta je jaksi postižená když i ten kdo poctivě pracuje si nemůže dopřát to co potřebuje nedej Bože třeba nové auto. Počítám že máslo je někde na konci seznamu toho co musí řešit aby vyšli.

74
Před 5 měsíci
Libor Kratochvil

A kdy jste se probudil? Takovou snůšku blábolů přece nenapíše nikdo v bdělém stavu! Leda jako srandu, to potom ano!

14
Před 5 měsíci

A co takové srovnání, jak se líbí?

Zatímco v roce 1989 byla cena za kubík vody 80 haléřů, tedy 0,8 koruny – tehdy ještě československé, dnes na mnoha místech dosahuje až 120 korun, dnes českých. Jestliže můžeme o některých cenách mluvit v porovnání s platy jako o stejných, nebo dokonce nižších, pak u vody tohle rozhodně nefunguje. V roce, kdy došlo k revoluci, byl průměrný plat 3 170 Kčs. Abychom se dostali alespoň na stejný poměr k platu, pak bychom ohledem na cenu vodného a stočného museli dnes dostávat kolem 475 000 korun měsíčně.

Tak co kapitalisti z ODS, TOP 09, lidovci, stanaři, pirátstvo - líbí se vašim voličům?

144
Před 5 měsíci
Jiří Král

Libi se volicum brat 17 tis cisteho u cobola 😀??.Jinak ano je cele kapitalisticke , k tomu se verejne prihlasil i Havl a i cobol stb kscm privatizacni , , libi se vasim volicum??Jinak cobol jejich kamo, priznivce, volic ods, libi se vasim volicum ??? Ju .😀😀😀

44
Před 5 měsíciUpraveno

U podobných článků mne berou čerti! Tyto a podobná srovnání nemají žádný smysl, protože spotřebný koš byl zcela jiný. Náklady na 3-pokojový byt činily měsíčně v průměru sakumprásk cca 300-350 Kč. Doprava vyřešena detailně a na míru do poslední vesničky vto, takže auto nebylo nutností. Do práce, k lékaři, do školy apod nebyl problém se dostat veřejnou dopravou a cena symbolická! Nelze vyrvat jednotlivé položky, je nutno brát všechno jako celek! Nehodnotím, jestli bylo líp, nebo hůř-to je hodně rozdílné dle konkrétních lidí a hodnotového systému. Osobně bych tu dobu vrátit nechtěl, ale klidně bych se dneska obešel bez feťáků, bezdomovců, bezohledných exekutorů, rozmazlených fracků, kteří umí akorát rozhazovat peníze svých rodičů a bez problémů vás pošlou do zádele i když jste o několik generací starší apod.....Znovu se moci bez obav projít po Václaváku klidně o půlnoci....Pokud se mne po něčem ze starých časů stýská tak to je absence těchto věcí. 🙂

80
Před 5 měsíci
Dominik Branik

Něco vám tam hapruje: náklady na byt byly 350 Kčs, ale jen pokud jste ten byt měl. Pokud ne, mačkali jste se s dvěma generacemi ve 2+1, nebo jste si pronajali byt načerno, ale to stálo 1500kčs, přes polovinu příjmu...

43
Před 5 měsíci

Máslo, pořád máslo. Nejprve je třeba z výplaty odečíst mandatorní výdaje rodiny za socíka a teď. A teprve za zbývající částku můžete kupovat másla (nebo cokoliv jiného) tehdy a teď.

V roce 1990 nájem za 3+1 (s výměrou 75 m2) v paneláku i se zálohou na teplou i studenou vodu, za teplo a za plyn a za elektřinu jsem platil celkem 136 Kčs měsíčně. Tehdy jsem měl výplatu 2300 Kčs čistého. Na nákup másla mi tehdy zbylo 2164 Kčs. Teda mohl jsem koupit 216 balení másla po 250 gramech.

Když koupíte teď 216 balení másla za průměrnou cenu 60 Kč, tak vás to bude stát 12960 Kč. Když k této částce připočtete mandatorní výdaje spojené s bydlením (nájem, záloha za energie, za vodu a teplo) tak už to tak skvělé jako se píše v článku nebude.

19
Před 5 měsíci
Ladislav Béreš

Přesně tak.

2
Před 5 měsíciUpraveno

Jsem přesvědčen že se nám dnes žije lépe jak za bolševika, ve srovnání s rodiči je to nesrovnatelně lepší. ALE nejsem ochoten připustit že je všechno OK jak se nám podobná srovnání cen snaží namluvit, více mě irituje snaha šetřit na lidech kteří platili a platí daně, kteří celý život pracovali ale neustále se podporují podvodníci s chudobou a lidé kteří za celý život neodpracovali ani hodinu a jenom čekají na státní podporu placenou z daní těch slušných.

33
Před 5 měsíci
Pavel Fencl

Pane Fencl, napsal jste to velmi dobre a stoprocentne souhlasim. Jenom bych chtel dodat, ze drive nebylo mozne koupit si spoustu veci at uz spotrebniho charakteru nebo potravin, ktere jsou dnes bezne dostupne. Takze jste meli nasetrene penize a cekali jste v poradnicich na byt nebo auto. Z tohoto duvodu pak bujela seda ekonomika. S temi dnesnimi nemakacenky a podvodniky by minuly rezim udelal kratky proces. To, ze dnes mohou existovat je bohuzel odvracena tvar demokracie.

5
Před 5 měsíci

V příštím článku by mohla paní magistra stejnou metodou porovnat ceny vody, elektřiny, plynu, tepla, nájmů, bytů, domů. Pokud by se jí to pořád nezdálo tak taky státní zadlužení, daně, odvody a nutnou donu jejich placení, důchodový věk, inflaci, úroky u půjček a spoření. Může se i podívat s odstupem na tradiční průmyslovou národní produkci, vývoz/dovoz, tok zisků do ciziny nebo hmotnost národního zlatého pokladu. Pokud by v tom pořád neměla jasno, tak snad už jen datum v kalendáři (dnes máme nejvyšší v historii).

8
Před 5 měsíci

Je to přesně tak, jak se píše v článku, dražší je jen voda a některé služby a to jen proto, že voda byla nesmyslně levná a služby proto, že komoušům se nechtělo lidem normálně platit.

17
Před 5 měsíci

Tento komentář byl smazán uživatelem.

Zobrazit další reakci
Před 5 měsíci

Jde hlavně o to, kolik % nám za socíku po zaplacení nájmu a energií ze mzdy zůstalo. Pokud vezmu tehdejší průměrnou mzdu tak nám zůstaly zhruba dvě třetiny - jak kde. Dnes je to často méně než polovina. Také jak kde. A teď počítejte, zda je máslo za 70 kč levné, či nikoli. Je ale pravdou, že tenkrát nebylo tolik zbytných lákadel, takže jsme neutráceli za nepotřebné zboží. 😉 Ale máslo I. a plnotučné mléko nebyly pro nikoho luxusem.

23
Před 5 měsíci
Stanislava Šidlíková

Dokonce ani plná vana teplé vody nebyl žádný luxus, ba dokonce ani střecha nad hlavou nebyl žádný luxus a i ježdění městskou hromadnou dopravou nebyl pro nikoho luxus. Mít práci nebyl také žádný luxus a i ti nejchudší si mohli dovolit svítit doma 100W žárovkou a dětem dopřát školní stravování.

21
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt