Ach jo, autor si hraje na odborníka, ale je mírně poučený laik. Solární panely jsou to oboje - využívají slunce k získání energie. Pokud je chce dělit, může - například na fotovoltaické (elektřina) a fototermické (ohřev vody). Ale dělat z lidí hlupáky by nemusel - kdo si nechá instalovat panely asi tuší, jestli chce získat elektřinu nebo teplou vodu.
Přesně napsáno.👍
To zásadní chybí - účinnost. Pokud se nepletu, tak fotovoltaický panel je na nějakých 20 %.
Solární na 80.
Na druhou stranu je fotovoltaika lehká, stačí k tomu natáhnout kabel , který protáhneme v podstatě kdekoliv.
U soláru to musí být izolované trubky.
Takže pro novostavbu bych určitě dal ten solár, případně kombinaci
U starších staveb je fotovoltaika jednodušší na instalaci.
Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, vše srovnáte.
A pan magistr si plete Soláry (slouží k přeměně sluneční energie na elektřinu, či teplo) a termické panely ( jen slunce-> teplo). Takže jediný, kdo by si měl doplnit vzdělání je autor článku.
Jediný možná ne. Ale ostatní o jim zcela neznámé problematice nepíší odb/porné články.
Solár, pokud autor nemíní solar plexus, je výraz vyjadřující využití energie slunečního světla.
Fotovoltaika přeměňuje sluneční světlo na "volty" - elektrickou energii.
Fototermika přeměňuje sluneční světlo na teplo.
Když nabízejí solární panely, páně odpusť jim, neboť nevědí, co činí. Stejně jako autor.
Je fajn že se v diskuzi dozvím víc než v clanku. Dik
Dříve jste se to dozvěděl např. v hospodě, teď musíte sem.🙂
Zase se na Dřevostaviteli píší blbosti. Není pravda, že ohřev fotovoltaikou vyjde dráž. Fotovoltaické panely stojí díky velké konkurenci pár šupů a bojlerový střídač taky. Navíc není potřeba dražší bojler s výměníkem a tak se může použít jakýkoliv stávají elektrický. Pravda, solární kolektory nepotřebují tak velkou plochu, ale zase budou mít větší ztráty přenosem při nízkých teplotách.
Viz níže. Fotovoltaický versus termický. Bohužel pisatel ani neví, že v termických panelech v 9 z 10 případů je nemrznoucí směs, žádná voda. Ta by v zimě zmrzla. Jedna firma má ale ohřev přímo vody v termických panelech, ale návrh tohoto řešení je mírně odlišný a nejsem si jist, jestli to nemají patentované. Že FVE v zimě vyrábí mírně méně? Blbost. Sluníčko je nízko, je krátký denní osvit a z FVE toho moc nedostanete.Tenhle vyloženě lživý a dezinformační web by měli zakázat. Dělají opravdu hlupáky z lidí, ale hlavně ze sebe.
kdyz mate panely na fasade tak kratsi doba nevadi a vody je dost
Zase blbost. Solární panel je synonymum k fotovoltaiickému panelu. To, o čem se zde píše je solární nebo také sluneční kolektor, který může mít na rozdíl od fotovoltaiky i jiný tvar než panel. Zpravidla to bývá mělký box většího půdorysu s trubkami uvnitř a všechno natřeno na černo,ačkoli větší výkon by měl, kdyby dno tvořily zrcadlové žlaby parabolického průřezu s trubkami naplněnými cirkulující vodou v ohnisku.
Jak fungují soláry za mrazu? Ohřívají, nezamrzají? Fotovoltaika funguje stejně, slunce ale svítí méně a mohou zapadat sněhem. Neznám problematiku, ale tipoval bych, že soláry musí mít nemrznoucí směs a ohřívat bojler výměníkem. Logicky, v noci nic nehřeje a bývá mráz. Ale nevím, pro mě to není, nezabýval jsem se tím.
Patrně jste se tím zabýval výrazně více než autor.
Hm, aby soláry dělaly v zimě nějakou teplou vodu na vytápění, je třeba mít speciální solární panely. Uteplené a ještě obvykle využívající čočky, které soustřeďují na trubku s vodou sluneční záření z větší plochy. Neboli taky slušně drahé. A v létě zase ty speciální panely je vhodné vyměnit za obyčejné, protože ty speciální se v létě snadno přehřejí. a potřebují tak nějaké ochranné obvody.