Pokud si někdo přečte jenom nadpis,tak si bude myslet,že ta elektrárna stojí v ČR.Jistě nadpis není nepravdivý,ale trochu absurdní.Ta elektrárna je v Rakousku,tak tam mělo být uvedeno nějaké větší rakouské město.třeba Vídeň.
Ano. To je klasická ukázka, jak nalákat čtenáře na zavádějící informace! Dnešní pisatelé těchto článků mají zato, že čtenář je idiot! Je to systém ,, zaplať a vypadni “ !
Tento případ je obecně znám. Je to příklad Zeleného terorismu v Rakousku. A ostatní státy by se tím měly poučit. Až pojedete někdy do Vídně, je možné tuto stavbu - dnes muzeum atd. - navštívit bez problému. No, o nic nejde, Rakušáci odebírají elektrický proud z našich čistých Dukovan. Je to školní případ, že vše co dělá Západ, nemusí být vždy racionální.
Vy jste dobrej...Rakousko nakupuje a prodává stejně jako my. Školní příklad neznalosti fungování ekonomiky. O racionalitě jednání Rakouska byste měl vědět, že v dnešní době už téměř 90% potřeby pokryjí z obnovitelných zdrojů. V roce 2030 plánují 100...nesrovnávejte nesrovnatelné.
Zwentendorf an der Donau je nedaleko Vídně na území Rakouska, a případ je všeobecně známý. Jinak je ovšem "nedaleko" Brna, "nedaleko" Ostravy, "nedaleko" Prahy nebo "nedaleko" Mnichova 🙂 Vše, co je v příspěvku, se dá shrnout do 20 vět i s polohou a hysterií našich sousedů....
Ono je to v tom ještě více paradoxů.
Celé to "odstartoval" vídeňský ekologický aktivista Walter Soyka.
Tehdejší kancléř Bruno Kreisky v reakci na protesty vyhlásil referendum, kromě jiné přislíbil, že pokud referendum "neprojde", tak rezignuje na svoji funkci. Toho využila opozice, část hlasů byl spíše protest proti vládě. Referendum dopadlo velmi těsně - poměrem hlasů 50,47 : 49,53 (rozdíl necelých 20.000 hlasů). Kancléř stejně svůj slib nedodržel, vládl až do roku 1983.
V roce 1978 vyšel v platnost zákon, který v Rakousku zcela zakázal využívání jaderné energie.
V elektrárně mělo pracovat na dvě stě jaderných expertů, kteří se školili v Německu a v USA. Ti i po referendu čekali, že ke spuštění nakonec dojde. Denně tak docházeli do elektrárny až do roku 1985, kdy bylo jasné, že k tomu nikdy nedojde.
Elektrárna stála více jak miliardu eur. Když bylo jasné, že nebude uvedená do provozu, uvažovala vláda o rozprodání jednotlivých funkčních částí do jiných elektráren. Nakonec k tomu ale nedošlo a ve Zwentendorfu se nachází 98% původního inventáře.
Potřebu generovaného výkonu rakouská vláda vyřešila vybudováním dvou bloků tepelné elektrárny Dürnrohr (756 MW). Pro její zásobování polským uhlím musely být rekonstruovány některé mosty ve Vídni. Paradoxem je, že okolí Vídně je dnes mnohem více radioaktivní, než kdyby zde stál atomový Zwentendorf. Důvodem je, že spalované uhlí částečně obsahuje uran.
A elektrárna to přece jen je. Od roku 2009 byly na budovách instalované fotovoltaické panely s výkonem asi 500 kWp, To, co tato elektrárna vyrobí za rok, zvládla by jaderná za den.
Ehm, nedaleko Brna? Co je to za zavádějící clickbait?
Kdyby autorka napsala "nedaleko českých hranic", bylo by to OK. Takhle to ale evokuje, že stála na našem území.
Problém redaktorky je a bude i dosažené vzdělání !!! Paní magistra v době okurkové sezony a podobné pracovní činnosti pracovníků je vytvořila článek pro dřevostavitel cz. a demokratický nadřízený ho odsouhlasil .
...a elektrinu pak museli Rakusaci kupovat od nas, z Dukovan a Temelina...kauzu zazracnych krabicek, ktere umely odfiltrovat zlou elektrinu z Atomkraftwerke, asi vsichni pamatuji.
Kdyby jen elektřinu, ale kupovali si v Polsku i uhlí do svých uhelných elektráren, kterými nahradili narychlo Zwentendorf a to uhlí bylo lehce přírodně radioaktivní, takže si obrovsky pomohli....
Zarazila mě jedna věc... před padesáti lety postavili JE za 6 let. Dnes se čeká 2x delší dobu jen na povolení....holt pokrok nezastavíš...😉
V Číně je staví snad ještě rychleji i dnes, Korejci taky Protože elektrárny staví nepřetržitě už od 60tých let.
Super nadpis, skoro jako kdyby ta elektrárna stála u Prahy. Přitom je desítky kilometrů za hranicemi ČR. Navíc článek je na portálu Dřevostavitel.. Tady bych čekal spíš články o dřevostavbách, než o jaderných elektrárnách. Navíc se jedná o článek snad 10x recyklovaný. Nic nového to není, to už proběhlo tolika servery, že ještě před otevřením článku jsem věděl, o čem bude. Přečetl jsem to jen proto, abych se dozvěděl, co je tam napsané jinak, než v jiných článcích na téma Zwentendorf.
Většina lidí si přečte nadpis a pak roznáší po sousedech, že Fiala nebo někdo jinej zbytečně vyhodil miliardy.
Zavádějící titulek. Touto optikou jsou "nedaleko" i Jaslovské Bohunice, nebo Temelín. Jediná JE nedaleko jsou Dukovany. A že ji nezprovoznili se ani nedivím. Ten reaktor byl snad ještě potenciálně nebezpečnější než Černobylský. Zajímavější by byl článek o průserech v Jaslovských Bohunicích o kterém se do dnes moc nemluví a od roku 1977 je blok A1 v plánované likvidaci a to až do roku 2050. A stále září.
V čem byl ten reaktor potenciálně nebezpečnější? V tom, že měl záporný dutinový koeficient? To je špatně, že když se začne chovat nestabilně, sám se utlumí? Je snad špatně, že je zavřený do kontejnmentu, oproti Černobylu, kde jste se od rektoru mohl oknem koukat ven? Tak Vám nevím, ale jestli Vy si ty informace jen špatně nevykládáte 🙂
A jako další absurditu přidejme, že nespuštěním této JE se, kromě emisí CO2. síry, rtuti, atd., zvýšila v části Rakouska i radioaktivita (!) , protože její výkon byl nahrazen spalováním uhlí s obsahem radioaktivních látek. Ale to zeleným pomatencům jistě naprosto nevadilo..
Nejde přece o tu elektrárnu, ale o princip, že to jde, když lidé chtějí a žádají. U nás nemožné!