Topím TC vzduch-voda, a za poslední zimu jsem spotřeboval na topení celkem 1,38 MWh elektrické energie. Vzhledem k tomu že jsem na SPOTu a vlastním i FVE, která i v zimě částečně pokrývá spotřebu elektrické energie, není promě jednoduché objektivně určit cenu elekrické energie. spotřebované topením.
Když zohledním cenu dle faktur za jednotlivé měsíce topné sezony, vyšli by mě náklady na topení na celkem 6582 Kč včetně všech poplatků, což je dle mě velice dobrá cena. Jedna kWh mě loni v zimě v průměru stála 4,77 Kč. Je zde ale několik ale, jednak část spotřeby jsem pokryl z FVE, a tudíž ne všechny spotřebovné kWh byly ze sítě. A dále díky tomu, že mám u FVE akumulátor, a kromě topení využívám elektrickou energie i na nabíjení EV, jsem si cenu energie optimalizoval větším odběrem v době kdy byla elektrická energie nejlevnější.
Další faktor pak je skutečné COP tepelného čerpadla, pokud by byl jen 3, tak by mě 1 kWh tepla vyšla na cca. 1,59 Kč. Pokud je COP 4, což je vzhledem k průměrné teplotě v topné sezoně pravděpodobná hodnota, tak pak 1 kWh tepla mě výjde na 1,19 Kč.
A poslední možnost by byla podělit celkově zaplacenou sumu peněz zaplacenou za rok za elektrické energie, přičíst poměrné náklady na FVE, a podělit celkovou spotřebou mého RD včetně nabíjení EV. To jsem pak na ceně 2,42 Kč/kWh včetně všech poplatků. Pokud zohledním celoroční náklady na energie, vyšla by mě cena za 1 kWh tepla na 0,60-0,80 Kč.
Zapomínáte započítat (asi úmyslně) pořizovací náklady a životnost...
Když si předplatím člověka který mi bude 20 let zdarma vytápět, tak mě topení bude stát 0kč za rok?? Takže to mám 20 let zadarmo??
Všude čtu porovnání dřevo, plyn, elektřina, tepelné čerpadlo... zajímalo by mě porovnání všech těchto variant s vytápěním propanem ze zásobníku na zahradě...
ja to mám, je to docela dobré. Platim kolem 50tis. na 2 sezony (podzemní nádrž 5m3). Vytápím 2 generační dům a ohřev vody přes léto. Jen při větších mrazech plyn vypnu a pustím uhelný kotel. Když je víc jak -10, tak už to docela žere..
Celý článek je napsaný dopočtu a někdo za něj dostal čárku za splněný úkol. Ale jinak je o ničem, protože nepracuje s relevsntními informacemi (skutečné koncové ceny paliv včetně DPH a nákladů ma distribuci, účinností systémů atd.) Pro běžného čtenáře, který se v problematice neorientuje tak může být velmi zavádějící
Presne, ja to vubec nechapu, ze nekdo vyda clanek s cenou za 1kw elektriny, ovsem bez distribuce. Tu asi plati soused, nebo co?!?
Co vim, tak k 8.11.2024 se da poridit 1kw elektriny za 7,4kc. Nizsi nabidky jsem nezaznamenal.
Neřešte topení.Teď po 3 týdnech jsem přijel domů a bylo tu krásných 16,5st dokonce i 15😄
Já topím čerpadlem země-voda. Spotřebuju cca 4,5 MWh (2022/23) nebo 3,4 (2023/24) čistě na topení. Elektřinu nakupuju ze spotu a když pominu, že mám FVE s baterií, a tedy část podzimu a jara (asi 75% času) topím zdarma, tak to vychází takto: nákup ze spotu + DPH + distribuce dělá něco kolem 4,50 Kč / 1kWh. Čerpadlo má ještě v říjnu COP 4,9, např. v únoru 3,3. Budu počítat říjen 4,9; listopad 4,7; prosinec 3,8; leden 3,4; únor 3,3; březen 3,7. COP se snižuje, jak klesá teplota v zemi v okolí kolektoru. Průměr dělá cca COP 4. Tedy částka 4,50 / 4 = 1,375.
Já tedy topím cenou cca 1,4 Kč /1 kWh tepla. Bez práce, bez špíny. Nezadřu si třísku, nemám ruce od sazí, od mouru, nebolí mě z topení záda, neuseknu si prst😁, neobtěžuju sousedy smradem, nemusím házet uhlí ani dřevo do sklepa, nemusím chodit plnit žádný zásobník, kotel vidím pouze když na něm utírám prach.
Mám TC vzduch-voda a pro jistotu i kamna s vodním výměníkem, a kamna jsem od postavení domu v roce 2008 použil jen několikrát, a hlavně pro atmosféru, nikoli pro topení. Topení dřevem jako zdroj tepla je pracné a neekologické.
Autorka uvádí chybné a zavádějící informace, nelze uvést při ceně plynu pouze ceníkovou cenu bez DPH, 1 kWh plynu rozhodně nestojí 1,40, je třeba připočítat cenu za distribuci, stálý měsíční plat a DPH, takže 1 kWh plynu vychází na 2,40 což je asi 25 Kč za m3.
To je zvláštní. Mám čerstvé vyúčtování od ČEZu, uvedená cena za kWh je 2,17 a cena m3 mi vychází na 35 Kč.... Kdo kde udělal chybu 😄
Cenový rozdíl dřevo - kvalitní TČ je zanedbatelný, ale rozdíl ve zdravotních aspektech je propastný! Vdechování spalin ze dřeva je stejně škodlivé jako z uhlí a kdo chce mít rakovinu, tak prosím, ale nejhorší je, že to odnášíme i my ekologičtí „čerpadláři“ a „plynaři," protože ten rakovinotvorný hnus vypouštíte do okolí.
Odkaz
To máte od narození,nebo jste měl úraz hlavy během života.....Zkusil jste se někdy postavit na rušnou křižovatku tak na půl hodiny.Schválně kolik toho nadýcháte tam a kolik při spalování dřeva a účinnosti kotle 90 procent ty jeden čerpadláři pomatenej...
V ceně plynu je chyba. Cena plynu se skládá z distribuce plus ostatní poplatky, dohromady cca 15 Kč plus cena samotného plynu 1m3 cca. 15 Kč. 1 m3 plyny vyjde na 30 Kč m3. Takže 1kwh je za 3 Kč plus komínová ztráta. Opravte to paní Čechová.
Byt 2+1, vytápění plynem na 22*C = 24.000 Kč
Tentýž byt, vytápění krbovkami na 23*C = 5000 Kč (2m3 dřeva s dovozem) nebo 1500 Kč (dřevo ze samotěžby a práce+ započátané náklady)
Jak je velký ten byt? A je ten dům zateplený? Nechce se mě věřit, že by topení plynem bylo takto neefektivní.
Já ,jako důchodce,využívám v zimě teplo v Dubaji,vyjde mi to stejně jako nájem a topení elektřinou a ještě na to dostanu dávky ,když máme větší náklady na bydlení větší než 30 %.🫤
Ať žije Fialová drahota !!!!
To je dobře,aspoň nezacláníte mezi těmi zbídačenými důchodci ráno v marketech.