Aaaa paní soudružka opět manipuluje a počítá ve svůj prospěch. 470k za TC je nesmysl. Náklady na technickou mistnost? Tu má každý a po mně chtěli prostor jak na ledničku. U krbu nemusím mít prostor na skladování dřeva? A to jak venku tak určitě množství vevnitr? Krb nezabere místo? Co ohřev vody? Ten mám v.tom prostoru o velikosti ledničky! Co komín u krbu? Alespoň nelžete. Je mi za vás stydno. A zkuste tedy náklady spočítat na roční provoz u obou modelových případů. Tedy i v Etně ohřevu TUV 😉 Po ošetření nesmyslů a započítání celého systému už to tak hezky nevyjde co? A to nepočítám vlastní práci se dřevem 😁
Autor by měl psát alespoň trošku reálné údaje. Zde je naprosto mimo. Nezna cenu dřeva, elektřiny a odhaduje množství dřeva pro roční spotřebu na 2,5 M3. To se nejspíš musí jednat o nový pasivní dům s rekuperací. Jinak je to totální hovadina. Reálně pro starší dům desetinásobek dřeva. A nemusí to stačit. Dřevo se dá koupit za třetinu, ale je nutné následně řezat, štípat, rovnat, sušit takže pila cca 16000, štípačka 14009, doprava, čas a práce.
Tepelné čerpadlo teplo nevyrábí. Proč neříkají o tepelných čerpadlech pravdu. Tepelné čerpadlo má smysl max. na ohřev užitkové vody a to jen tam, kde to teplo je kde odebírat.
A další hospodskou poudačku tam nemáte?
Tak především, 1 prms měkkého dřeva neváží 440 kg. Váží zhruba 200 až 300 kg podle vlhkosti. Měkké dříví nekoupíte suché, musíte jej nechat vyschnout. Řekněme, že pak bude 1 prms vážit ca. 250 kg, takže při uvedené výhřevnosti dá 1 prms teoreticky 850 kWh. Dřevokotel nebo krbová vložka má ale účinnost kolem 80%, zbytek tepla uteče komínem, takže to máme reálně asi 680 kWh/prms. I když počítám cenu dřeva 1500 Kč/prms, včetně dopravy, tak jsme na ceně přes 2,20 Kč/kWh. A to počítám pouze samotné palivo, ve skutečnosti musíte započítat ještě náklady na čištění a revize komína, u zplynovacího kotle také jeho vlastní spotřebu elektřiny, atd. Pokud ale budete počítat navíc i vlastní čas vynaložený na manipulaci dřeva, zatápění, přikládání, atd., bude to ještě podstatně víc. Topný faktor správně navrženého TČ bude v průměru přinejmenším 2,5 až 3, takže zhruba za 2 až 2,50 Kč/kWh. Závěr: topení dřevem nevyjde levněji, alespoň pokud kupujete štípané dřevo. Jestliže koupíte dřevo v metru a sami si jej nařežete a naštípete, nebo koupíte dřevo v lese na stojato a vše si uděláte sami, může to vyjít výhodněji, pokud ovšem máte hodně volného času, který pro vás nemá cenu, nebo vás to prostě baví. A pak samozřejmě, kdo dřevo v lese ukradne, topí levně, to je ale zase jiný příběh...
Dům kategorie "D" starší, po přestavbě, FV 10 x10x10, TČ 12 kW, pro mrazy kamna na dříví 8kW. /cca 5m vlastnoručně nařezaných a naštípaných polen/
Starý plynový kotel jsem musel kvůli dotaci ekologicky zlikvidovat. K tomu krmím převážně ze střechy malý elektromobil. Ročně vyrobím cca 9 MWh elektřiny, rozděluji na cca 3 díly. Elektromobil, čerpadlo a domácnost. Zatím to vypadá dobře, ale když mrzne, jezdím raději dieselem! Bez virtuální baterie od ČEZu by to vůbec nefungovalo! Možná bych autorce mohl předat nějaké zkušenosti z praxe? Přiznám se, baví mě to :-)
Docela bláboly, otázkou zůstává výhřevnost a hlavně práce se dřevem není zdarma, pokud to nemáte , jako koníčka ?!
Práce se dřevem je fajn, ale je pravda, že ne pro každého. Jinak v článku se píše "sypané" tedy již zpracované, ale cena se mi zdá také značně nadsazená! Topit v krbu - jeden z úžasných zážitků v životě - prostě pohoda a k tomu ještě teplo.
Do té ceny je třeba započítat práci se dřevem a zbavování se odpadu. Tohle topení není pro mě , nejsem doma po práci abych přikládal, abych když jsem někde mimo přemýšlel , že musím domů přiložit.
Topení krbem a krbovými kannami je o čase a romantice.
Topení TČ značná úspora času, chybí romantika, rozdíl v ceně
po spočítání všech nákladů - úprava dřeva, čištění atd. není nějak propastný.
Kydy.Když jsem topil dřevem spotřeba 32 prm3 cena dnes 50 000 Kč, zatápěl denně odpoledne, nyní TČ, běží pořád, platím méně, dřina žádná
Nezlobte se na mě ale autorka je trochu mimo,počty jsou pčty to je pravda ,ale realita je uplně jiná.To člověk zjisatí až si to sám vyzkouší.