Zase tady máme manipulativní článek paní autorky - skrytá reklama na topení dřevem. Snad s výjimkou toho, kdo má dostatek dřeva a zadarmo /takových moc není/ jsou pevná paliva HORŠÍ a DRAŽŠÍ. K ceně dřeva připočtěte DOPRAVU
Konkrétní nevýhody proti TČ
a. Autorka vyloženě lže a pomáhá si lží ohledně topného faktoru , ten je CELOROČNĚ 3,5 /u systému země/voda nejméně 4-4.5/. Takže výpočty autorky jsou lživé. Ano pokud jsou velké mrazy (kolik je takových dnů v roce ?), tak skutečně v TĚCHTO DNECH je topný faktor 2 ( i méně) ALE CELOROČNĚ se počítá 3,5 (4-4.5 systému země/voda). U systému země voda je STÁLE 4-4.5 Při mrazech ale autorka dřevem topí ob den 🙂- manipulace
b. TČ spoří nezanedbatelnou energii i u ohřevu teplé vody. Sice dřevem lze i ohřev teplé vody provést, ovšem s horší regulací a asi těžko někdo bude topit dřevem i mimo topnou sezónu kvůli ohřevu teplé vody
c. Autorka (záměrně) nezapočítává další nevýhody dřeva - obslužnost, skladování doprava, revize spalinových cest dle zákona. Když v jiném článku brojí proti TČ tak jen za jeho umístění účtuje statisíce(!), ovšem umístění pevných paliv je asi úplně zadarmo 🙂
d. s TČ mám levnější sazbu elektřiny pro celý dům , takže ušetřím i u dalších spotřebičů, se dřevem ani omylem.
e. TČ za směšnou cenu mně ve vedrech ochladí dům. Dřevo asi těžko 🙂
f. Pokud chci investovat a zhodnotit dům, doplním dům o FVE, která mě velkou část elektřiny vyrobí pro TČ. FVE pro vytápění dřevem postrádá smysl, pokud elektřinu výrazně nevyužívám jinak
Také si myslím, že tepelné čerpadlo pro starší domy u vytápění s vysokým tepelným spádem jsou vyhozené peníze. Na první pořízení TČ jde sice sehnat dotaci, ale opravy a pořízení nového po skončení životnosti starého jsou značné a to by se ještě dalo polemizovat o hlučnosti, která při vyšších výkonech a po nějakém čase vzniklá opotřebením je nezanedbatelná.
Nevim kam autorka chodi na ceny dreva. Ja letos na podzim kupoval kubik za 1700 a bylo to tvrde drevo. Na druhou stranu nezapocitala porizovaci cenu pro zapojeni vymeniku do topneho okruhu. Ale je pravdacze v porovnani s dotovanym systemem tepelnych cerpadel je ta cena zanedbatelna. Na druhou stranu si u TČ platite temer bezpracny konfort.
O tomto jsem minule psal stoh příspěvků, a stále se najde někdo, kdo argumentuje cenou. Někomu stačí na svezení Matiz, někdo si prostě koupí BMW Mko. A o tom to je.
Vždy se najdou nějaké stromy , které jsou někde překážkou a dostanete
je jen za jejich pokácení. Dělám to tak již cca 18 let a těch cca 55 000 Kč,
které jsem vložil do potřebného vybavení se mi již mnohokráte vrátilo.
A posezení u krbu, to bych nevyměnil za nic jiného . V současné době mám
dříví na otop nachystáno, asi tak na dvě další sezony. Minimálně do svých
72 - 75 let si hodlám dřevo na otop připravovat sám, musím doufat, že mě poté vystřídají synové.
Jen se nepřestávám divit neschopnosti, či neochoty našich politiků, zaměstnat
poměrně slušně velkou část našich nezaměstnaných těžbou dřeva. Dokonce
zůstávají nepokáceny i stromy, které bezprostředně ohrožují bezpečnost provozu.
A současně si velké množství těch, kteří "zoufale" hledají práci pobírá v poklidu
nejrůznější druhy podpor. Zkrátka a dobře nová doba.
Uvědomte si, že topit dřevem bude ještě možné pár let a pak konec, tedy v EU. Opět z Bruselu přišel konec topení dřevem, ale žádné slovo čím to nahradit, aby náklady byly srovnatelné. Evropa svět nezachrání a těmi nesmysly z Bruselu se sama zničí !! Když vidím jak země vyvážející ropu a plyn vydírají Evropu a Evropa jim ustupuje, pak nám nezbývá nic jiného než jádro a nové technologie a konec zemního plynu a ropy. Je otázka čím to tak v krátké době nahradit !
Tak paní autorka trochu nebere v úvahu zásadní věci. Topný faktor u zemního kolektoru nebo hlubinného vrtu je většinou 4 a více. Já platím v prosinci na kW/h energie v průměru 2 Kč, využívám spotové ceny. Vytápím zásadně v noci ve výhodném hodinovém tarifu kdy se teplo naakumuluje do podlahy a od další noci vydrží teplota na 23 C. 20% nákladů elektřiny na vytápění pomůže v zimě vyrobit FVE. Od března do října pak TČ ohřívá vodu ze slunce zcela zdarma. Když jsem spočítal to obrovské množství dřeva, které shltne za večer krb, tak cena vychází vytápění dřevem 4-5x draž než náklady na provoz tepelného čerpadla. Navíc dřevo dost smrdí, práší a o CO2 emisích vůbec nemluvím.
Vážený pane, líbí se mně čistota a pohodlí vytápění TČ, ale podle toho jak popisujete topení dřevem soudím,že prostě dřevem neumíte topit.
Jinak pokud nejste pohodlný nebo nemocný, vytápění dřevem je super. Pokud dokážete využít akumulace tepla - akumulační nádrž, nebo akumulační schopnost
topeniště.
Kde se vzala cena tepelka 470.000 kc?
Dyt do bezneho bungalovu se v pohode vejdes do 250.000 kc a je na vyber z mnoha vyrobcu (maji navic vestaveny bojler, obehove cerpadlo a mnoho dalsiho, nepotrebuje komin, zalozni zdroj atp.)
Pr. Protherm, Acond, Ariston, nizsi tridy Nibe a Bosch, Enbra, E|S, atp.
Taky mohu napsat, ze kamna Hoxter stoji 250.000 kc a sice neni nutna technicka mistnost, ale zase potrebuji za 50.000 kc komin, varianta s vymenikem potom potrebuje idealne zalozni zdroj, obehove cerpadlo, pojistovak, smesovaci ventil, expanze, X kohoutu, mosaznych tvarovech a medi/uhlikate oceli - a k tomu uz potom tez neni spatna ta technicka mistnost, o bojleru ani nemluve... a to je treba dalsich 50.000 kc.
Takze jenom komin a dopojeni vlozky/kamen s vymenikem to mame 100.000 kc, krb/kamna 250.000 kc, k tomu rocni revize a cisteni, pripocitame tu technickou mistnost, at je to fer a kdyz si kvuli tomu navysim hypoteku, to jsou potom pocty, jako v techto clancich tolikrat zminovane 😄 proste nesmysl.
X m2 venkovniho prostoru na skladovani dreva po dobu 2-3 let dle vlhkosti (a aby to melo grady, jako tyto opakujici se clanky, tak musis vzit zase vetsi hypoteku, pac potrebujes vetsi pozemek na skladovani dreva), anebo tedy kupovat drazsi susene jen na sezonu, musis se s tim tahat, mas to X krat v ruce, potom zvysene mnozstvi prachu v domacnosti, chodit s popelnikem, obcas vylestit sklo a nedej boze, kdyz zapnu slusnejsi digestor, to Ti to nepomuze ani externi privod vzduchu a hned mas doma kominovy vyvod a jsi bez vecere 😄
Dobré tepelné čerpadlo je dražší. Za 250 tis. koupíte šrot, co pujde za deset let do sběrny. Jinak není čerpadlo jako čerpadlo. Levná mají větší provozní náklady např . díky pravidelným revizím jelikož nesplňují GWP a ODP. Pak taky levná čerpadla většinou nemají tak dobrý (s) COP, takže provozní náklady tím rostou.
TP je ekonomický nesmysl, kdyby nebyl nedávaly by se na něj dotace. Nicméně zase pátý přes devátý.
Neznám. Nikoho kdo by netopil s krbovou vložkou každý den.
V pasivním domě krbová kamna nedávají smysl, dochází k přetápění místností ať je tam dvojsklo nebo ne. Většina tepla, vyprodukovaná hořením krbová kamna vyzáří právě přes sklo.
V pasivních domech dávají smysl pouze akumulační kamna. Ale ty taky nejsou zadarmo.
Až dojde dřevo, tak co. On strom neroste, jako pampeliška. Zatím bylo uhlí plyn elektřina pokud by všichni začaly používat dřevo, tak co by se asi stalo. Zbytečné porovnání jelikož to do budoucna není reálné.
Ale to se pletete. Když se těží dřevo, tak minimálně desítky procent nejsou vhodné pro zpracování na dřevovýrobu. Je to odpad a z toho je to palivové dřevo které se prodává. Stejně jako odpad, když se kmeny řežou na trámy a pkna. Vzniká to vždy
Dobry den, v clanku se vubec neuvazuje s:
1) ucinnosti krbove vlozky. Ta je zpravidla jen kolem 60%. Tudiž 1 kWh vyjde na 1,3/0,6=2,166 Kč.
Pouze akumulacni kamna s vymenikem dosahuji hodnot kolem 90%. To už se ale bavíme o poriz. nakladech okolo 250 tis. Kč.
2) hmotnost 1prms mekkeho dreva (20% vlhkost) je kolem 220 kg. Nikoli 440, jak uvadi autorka-to se bavime o plnometru. Cili 2,166 x2= 4,3Kč/kWh.
…a to uz jen jiná pohádka…
Paní autorka by si mela srovnat zakladni fakta a nesrovnávat nesrovnatelne…
Na obranu topeni drevem:
Vyhrevnost 1 kg dreva je vyssi - 4 kwh.
Sam mam mastkova akumulacni kamna s vymenikem a prms smrku sezenete i kolem 1400 Kč (trvde pak 2500), tj. cca 6 kč/kg. Takze cena za 1 kwh je: . 1,5/0,88=1,7 kč. U obyc. Krbove vlozky pak asi 2,5 Kč/kWh.
Objektivni a podložené info hledejte spise zde: Odkaz
Tož tak…
Pokud uvažujete o tomto, lze do toho započítat ale i možnost samovýroby...
Ok práce navíc, benzín do pily...
Ale kubík (plnometr) za 650,-. Tzn cca 1,7 prm. Sice čerstvé dřevo, ale...
Přítel loni navezl cca 20 kubíků, tzn cca 34 prm... Cca 13tis, + benzín...
Pěkný článek. Na chalupě s tím topím a doma topím plynem přitápím v krbovkách bez výměníku. Dokonce ta cena za smrkové dřevo je v článku nadsazená, štípaný smrk 1 m3 prms se dá sehnat nyní kolem 1.200,- Kč. Osobně tu 1 kWh odhaduji na cca 1 Kč za kWh. A jak se píše níže, že to bude zakázané, tak to je totální fake a možná zbožné přání výrobců tepelných čerpadel, protože je to pro ně nekalá konkurence. Dříví je 100% obnovielné biopalivo, tudíž žádný zákaz vůbec nehrozí. A možná, kdyby se to někteří autoři víc zajímali, tak by věděli, že některé elektrárny místo uhlí spalují dříví, protože nemusí platit emisní povolenky. A jednou z nich je třeba Ško-Energo, která dodává elektřinu pro Škodu Auto v Mladé Boleslavi........