Máme litinová kamna s nominálním výkonem 7,5kW, hmotnost ca 140kg (la Nordica marlena). Když stojí zima za prd a je kolem nuly zatopíme večer dvě, tři hodiny, a je teplo zase do druhého dne. Když fakt mrzne, topíme dvakrát tak dlouho. Starší řadovka, izolace dobrá, kamna topí do asi 100m2, zbytek 60m2 TČ. Když chceme saunu, zatopíme v sauně.
Mám litinový krbový kamna s vodní vložkou. 3kw do prostoru + 7kw do vody. Vytopím přízemí patro i podkroví. Všude 24stC. Nic lepšího nemůže být než litinový kamna, kdo tvrdí opak toho zbiju.
Ještě lepší je litinový sporák s výměníkem a obložený mastkem, výkon 10kW do vody, 6kW do prostoru, heč. Ledaže by jste měl kamna od Italů. To pak OK.
Jako vůbec nechápu o čem ten člověk píše, nebo jestli něco nekouří. Přece nemůže srovnávat životnost plechového ohniště s litinovím .Všechno ostatní je STEJNÉ!!!! Např. Nezávislé připojení venkovního vzduchu ,sekundární hoření, akumulační obestavbu,samozřejmě i výkon.
Opravdu "odborný článek" máme nízkoenergetický RD s obytnou plochou 160m2. Tepelná ztráta do 5kW a topíme v něm litěnými konvekčními krbovkami Morso jejichž výkon je 2 - 5kW. Mé hodnocení článku jako ve škole, máte to za 5 paní redaktorko :-)
Máme nový dům minimální ztráty litiňáky max.6 kW stačí topit 3 hoďky v domě 25 stupňů 3m3 dřeva na celou zimu nemyslíme že by bylo potřeba to měnit.
Proč děláte z lidí blbce a proč za to ještě berete peníze a není to nakonec ještě trestné ?
Těch domů do kterých se hodí je většina. Těch nových domů je pár procent. Běžte se podívat na venkov dále od velkých měst.
A článek napsal ten co sedí v paneláku u radiatoru a radí v čem topit... Dnes klasika rádoby odborníků
Tak to jo, slova teoretika. Při 10°C topím čtvt dne a při -10°C kamna nevyhasnou.
Výkon v novostavbě 3kw jinak bych nemohl používat vedro