1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 3 měsíci

Takhle to dopadá, když se jede podle teorie bez návaznosti či ověření v praxi.

Dům může být izolovaný, ale když je projektovaný na vytápění takovými kamny nebo krbem, tak to jde bez problémů. To znamená že dům by měl mít určitou akumulační kapacitu a určité uspořádání, aby se jedním topidle vytápěla většina domu.

23
Před 3 měsíci

Špatný článek. Je velký výběr litinovych kamen s výkonem pod 10Kw. Mám zateplený dům, trojskla atd a Jotul F3CB s dvojitým spalovanim. Spotřeba dřeva nízká a ještě ráno jsou kamna teplá. Kamna mají skvělou regulaci a samozřejmě je potřeba si vybrat správný výkon pro svůj dům. Tady mám podezření, že tento web propaguje mastková akumulační kamna s cenou nad 50 tisíc. Litinová jsou podstatně levnější, takže clanek mi přijde manipulativní. Litinová kamna jsou cenově v pohodě a mají skvělé vlastnosti.

48
Před 3 měsíciUpraveno
Libor Bartoň

Na jednom z obrázků jsou klasické kamna MORSO. Velmi kvalitní, s nominálním výkonem 5 - 7 kW, ohřívaný sekundární vzduch. Topil jsem v nich 20 let, 2x výměna deflektoru, jinak nic. Pokud chtějí akumulačky s mastkem, tak podle mně jedině, dobře situovaná hypokaustova pec.

3
Před 3 měsíci

Pěkný nesmysl. Že prý krbová kamna nepatří do dobře izolovaných budov. Vždyť nemusím topit tak, že budou kamna celý den rozžhavená doruda. A že staré domy měly obrovské tepelné ztráty? Pěkná hovadina. Metrové kamenné zdi, a malá okna, dvojitá, s velkou mezerou, v níž je stočená deka... Tepelné ztráty nepatrné, do kamen se občas přihodilo polínko.

14
Před 3 měsíci

Vážená paní autorko! Úvodem se vás musím zeptat, jestli jste někdy topila v kamnech dřevem, jestli ano, musí vám být známo, že jejich výkon se dá velmi úspěšně regulovat nejen množstvím vkládaného paliva, ale i délkou použitých polen. Mám doma litinová kamna a při jejich pořizování jsem na výkon 30 kW nenarazil, nejčastěji se pohybuje mezi 6-12 kW. A naopak, pro dobře zateplená obydlí se mi jeví, jako velice vhodná, neboť nebude nutný kontinuální provoz, ale bude stačit topit jen několik hodin denně. Prosím když něco takového chcete napsat a nevíte o tom nic, prostudujte si danou problematiku a konzultujte svoje názory s někým, kdo s ní má zkušenosti a nehloupněte lidem hlavu. S pozdravem, Jan Ptáček.

62
Před 3 měsíci
Jan Ptacek

Já mám z toho pocit že je to nepovedená reklama na jakýsi veletrh kde se vám budou snažit podstrčit nějaké jiné "řešení". Litinová kamna mají opravdu jednu "nevýhodu" dlouhou životnost bez nutnosti nákladných servisů.😁

30
Před 3 měsíci

Mám dřevostavbu, spodek celý jedna velká místnost a nahoru otevřené schodiště. Dole stojí Jotul F220 již 16 let. Zima mne stojí zhruba 5.000 Káčé. Elektřinu na topení nezapínám, není důvod. Neskutečně dobře fungující litinovky s CB "přetápením". Stály 30.000 a už se 10x zaplatily. Rozhodně bych neměnil. Je to styl Skandinávie a funguje.

27
Před 3 měsíci
Jan Provazník

Já se rozhodoval mezi kamny MORSO a JOTUL, nakonec vyhrála značka MORSO, byly dokonce i na koks, vydržely 20 let. Ještě jsou v garáži a možná je vytáhnu, člověk nikdy neví, kdy se budou hodit.

2
Před 3 měsíci

Pokud "závada" spočívá jen v tom, že při úsporném a levném topení v litinových kamnech při tak vysoké účinnosti (o které mimochodem pochybuji), kterou autorka uvádí, budu mít doma zbytečně velké teplo, tak to klidně vydržím. A mimochodem i topení v kamnech šikovný "topič" dokáže regulovat. Vždyť nemusím topit celý den, prostě přestanu přikládat a sálavé teplo nahradí to popisované akumulované. Až i ta zeslábne, tak si zase škrtnu sirkou. Spíš článek působí jako propagace těch ostatních zmiňovaných topidel

8
Před 3 měsíci

Ne zlobte se na mě ale litina dle mě nikdy nebyla vhodná na kamna ... už jsem v praxi vyděl tolik prasklých litinových vložek a kamen že to ani nespočítám navíc než je natopíte aby sálaly teplo spálíte ranec dřeva a regulace je nereálná ... ideální kvalitní plechová a pokud někdo trvá na vzhledu litiny prodávají se třeba i krbové vložky které vypadají jako litinové ale je to plech...

6
Před 3 měsíci
Miloslav Ondráček

Uveďte značku prasklých kamen. PS: Pokud se v nich topí nesprávně prasknou i např. Jotuly.

Zobrazit další 3 reakce
Před 3 měsíci

Jako vždy keci v kleci,paní neví o čem píše!!

1
Před 3 měsíci

Nevím čeho jste Ing., ale technického zaměření to být jistě nemůže, neboť by jste takovéto nesmysly nemohla dát na "papír". Litinová kamna mám a jejich tepelný výkon lze velmi dobře regulovat, pánu Bohu do oken netopim.

12
Před 3 měsíci

Znáte termíny jako tepelný výměník, akumulační nádrž, rozvodová soustava,...? Stačí jedenkrát denně na pár hodin zatopit, dá se kombinovat s fotovoltaikou nebo čerpadlem.

Před 3 měsíci
Jan Křišťan

Je to vždy o baráku a komínu, tomu se přizpůsobí topení.

Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt