Málo kameníků,hodně odborníků.🤮
Já bych raději místo zaměstnávání nějakých BIM manažerů dělal pořádné půdy jako dřív. Já mám na půdě svého starého baráku fitko, poslechovou místnost, technickou místnost FVE, sklad na podnikání i úložiště věcí, které rodina často nepotřebuje. O protipožární ochranu se stará požární hlásič + aktivní protipožární hasicí systém. Půdy dnešních novostaveb jsou k ničemu.
Článek plný blábolů, např.: ....jak hasiči zjistí, co bylo příčinou požáru?
Pokud skladujete na půdě např. kolo, tak po uhašení požáru budou zbytky kola na místě, budou značně ohořelé a to může být jeden z důkazů.
To jako od kola vznikne na půdě požár? A kolo v garáži, kde hned vedle stojí auto, kanystry s bezínem a PB lahve, to nevadí?
Kde, a od ceho vznikl pozar, dokaze odbornik poznad velmi snadno..
Doufam,ze si Adam nemysli,ze to takhle funguje 🤣🤣
No článek je zase mišmaš. Proč autoři píší o věcech, kterým nerozumí v rozhovorech s lidmi, kteří se požárničiny dotknou okrajově.
Od roku 1977 - platí kodex požárních norem ČSN 73 08xx i s těmito požadavky na půdní prostory.
Pro vícepodlažní RD je SPB II., jednopodlažní SPB I. dle ČSN 73 0833
SPB je stupeň požární odolnosti, na základě jehož se určuje minimální požadovaná požární odolnost nosných prvků, obvodových konstrukcí, požárních stropů a stěn, požárních uzávěrů.
V nadzemních podlažích pro SPB II. pak je minimální požární odolnost konstrukcí 30 minut, v posledním nadzemním podlaží je 15 minut.
V případě, kdy je půda prostor nevyužívaný bez požárního rizika, je poslední nadzemní podlaží podkroví. Pro sloupky krovu a SDK v podkroví pak stačí 15 minut požární odolnost - např dřevěné sloupky vyhoví už od rozměru 140/140. Na půdě není požadovaná požární odolnost prvků krovu, protože jsou nad požárním stropem - podhledem z SDK
V případě, že se začne půda používat pro skladování věcí, pozice podkroví se změní na nadzemní podlaží s požadovanou požární odolností konstrukcí 30 minut (včetně sloupků krovu a podhledu) - sloupky pak musí být minimálně 180/180
Půda je pak poslední nadzemní podlaží a viditelné nosné prvky krovu pak musí mít odolnost 15minut. Normální dřevěný krov v pohodě vyhoví požadavkům na požární odolnost prvků krovu - 15 minut má každý masivnější prvek krovu. Samozřejmě prkýnka sbíjených vazníků mají odolnost okolo 5-10 minut, tam to problém je.
Pro úplnost - v právním řádu ČR není žádný zákon o požární prevenci, ale vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb. , o požární prevenci, ve znění pozdějších předpisů, která je prováděcím předpisem k zákonu č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů.
Pan Adam si z lidí dělá srandu. Žádný zakaz odkládání věcí na půdu neexistuje. Norma ČSN 73 0802 je pouze pro projektování nevýrobních prostor a o půdách tam není ani zmínka.
Ovšem souhlasím s tím, že by se tam neměly zbytečně skladovat hořlavé materiály.
Pan Adam něco slyšel od architekta a ventiloval svoje domněnky senzaci lačné autorce.
Tak schválně, kolik lidí ze 100 co mají půdu ji mají prázdnou....
Koukam čím větší "odborník" tím větší bl..c , to nejde jinak nazvat v tomto případě..
Kort v dnešní době když už se sklepy dělají málo kdy, protože každý metr je sakra drahý..
A ty půdy nacpaný sušeným senem k prasknutí na vesnicích je jako co? 🙂
No a nakonec za všechno bude moct cyklista, který si dá na půdu kolo a díky tomu to hasiči budou hasit o hodinu dýl 🙂
Souhlas
V zákonech, na které se autor odvolává, jsem našel jen tohle:
(2) V případě skladování hořlavých látek v půdních prostorách se za bezpečné považuje jejich umístění ve vzdálenosti nejméně 1 m od vnějšího povrchu komínového tělesa.
I když nevylučuji, že jsem něco přehlédl.
No tak vy se hlavně vraťte k poctivě tesařine, protože takto spojovat trámy může jen naprostý diletant. Teď mám na mysli ty přiložené fotografie, fakt dílo 👎👎