1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 2 roky

Bohužel naprosto tendenční článek, který se skutečností nemá vůbec nic společného.

Hlavní chyby -

a. cena elektřiny je uvedena 4 Kč/1 kWh, tak to dávno neplatí, dnešní zastropování je ( s DPH a dalšímu službami) cca 9 Kč 1 kWh.

ty výpočty úspor jsou potom někde jinde.

b. Dům o 100 m2 musí být velmi dobře izolovaný, aby měl spotřebu 6 MWh/rok ( svícení, vaření + přístroje budou dělat cca 1 MWh spotřeby bez ohledu na zateplení). TČ ovšem sníží spotřebu energie minimálně 2-3 x ( země/ voda určitě, ale i systém vzduch/voda), Finančně je to už velmi zajímavé. Autor se zaměřil na topení ( o úsporách ohřevu TUV zcela pomlčel, i když je to významná položka a opět celoročně 3x levnější). Izolovaný dům nemůže mít radiátor 60 /50, to je nesmysl a něco musí být špatně. Ve středně zatepleném RD mám 40/30 zcela bez problémů i v mrazech.

c. Výpočty jsou zcela nesmyslně v neprospěch TČ

d. TČ není jen investice do snížení spotřeby - je to také snížení závislosti, zhodnocení nemovitosti, zvýšení komfortu. Ve spolupráci s FVE je nejméně 1/2 roku RD energeticky nezávislý.

Bohužel takové nesmyslné články pak pletou hlavu lidem nerozhodných nebo těm, co tomu tolik nerozumí.

60
Před 2 roky
Petr Novák

V článku se uvádí cena elektřiny 7,50/kWh. Skutečnost je někde kolem 9 kč u sazby D2d. Ovšem článek postihuje zásadní skutečnost, že cena 1 kWh TČ stojí 3,40 kč. Tuto skutečnost jsem si letos ověřil, když jsem v časech, kdy se teplota venku pohybovala nad nulou topil klimatizací Daikin. V bytě instalovaný plynový kotel vyrobí 1 kWh za 3,40 kč protože 1m3 plynu za aktuálních 35 kč dá přibližně něco přes 10 kWh. Tedy vláda ty stropované ceny má velmi dobře stanovené aby si topná média nekonkurovala v ceně. V článku je také dobře postřehnutá skutečnost, že regulace teplot v místnosti je obtížnější než u plynového kotle, kde to zvládnou termostaty na radiátorech. Moje klima má dobře nastavitelnou teplotu a přece se liší podle venkovní teploty a to je ta klima zcela nová. Nemám v úmyslu něco hanět nebo chválit. Pořídil jsem si to jen proto, že dvojpalivový systém považuji v dnešní pitomé době za lepší pozici než závislost na jediném médiu.

4
Před 2 roky

Je to sice hezké ale když nepůjde elektřina celý den a venku bude mrznout tak se hodně ohřejete.

27
Před 2 roky
Josef Kučera

Možná je někdy lépe ponechat i náhradní zdroj, v mém případě kotel i se samospádem, takže když by dlouho nešla el. tak zatopím Vše ovšem závisí na umístění ventilů ( vytvoření okruhů) . A pokud jde o radiátory, mám původní plech / litina a tak jak mi to firma v srpnu nastavila, tak to mám doteď, teplota obývák 22 stupňů.

1
Před 2 roky

Úplně stejný problém ale řeším v baráku při vytápění plynem (a může mě z toho vzít čert): Výrobce kotle není schopen osadit kotel více čidly, aby kotel reagoval na teplotu v jednotlivých místnostech. Takže v momentě, kdy si zatopím v obýváku krbem, vypne se plynové topení v celém baráku, protože čidlo pro kotel je právě v obýváku. Ostatní místnosti vymrznou.

Ekvitermní venkovní čidlo jsem musel vypnout, v dnešní době jsou v celém regionu pouze dvě firmy, které servisují Buderus a ani jedna nemá čas, aby se zabývala "takovou prkotinou", jako je nastavení ekvitermní křivky. A když se u nich objednám kvůli poruše, přijdou za půl roku. Možná.

15
Před 2 roky
David Kaplan

Naprosto jednoduchým, nikoliv však 100%ně ideálním řešením je instalovat prostorový termostat do nejstudenější místnosti s naplno otevřeným radiátorem a ve všech ostatních osadit termostatické hlavice (mechanické, elektronické). Venkovní čidlo pro ekviterm klidně ponechte, ale nezapomeňte si spočítat i to, kolik Vás stojí oběhové čerpadlo a ventilátor na kotli denně... není to rozhodně zanedbatelná položka.

Dobrá funkce topení záleží samozřejmě z velké části i na správném hydraulickém vyvážení soustavy.

12
Před 2 roky

Každý svého štěstí strůjce, kdo v TČ věří, ať si ho namontuje. Akorát nevidím žádný důvod, proč by měl být určitý segment zvýhodňován dotacemi, když běžným lidem, kteří ty dotace ze svých daní platí, to nic nepřináší. Dotace, vždy v dlouhodobém horizontu způsobí katastrofu. Stačí si vzpomenout na dotaci na kotle na spalování dřevní štěpky. Myšlenka dobrá - bude se spalovat odpad. Jenže kvůli dotacím se kotle rozšířily natolik, že je větší poptávka, než je odpadu, takže se dnes kácí zdravé stromy a vyrábí se z nich dřevní štěpka - ekologická katastrofa způsobená dotacemi.

68
Před 2 roky
Petr Zitko

Navíc je ta móda TČ a fotovoltaik úplná pitomost a dotace vyhozené peníze, když plyn nám Katar, Norsko a USA dodají, drahé je oboje a že by se snížila cena u elektřiny to ani náhodou, protože odpustky CO2 a auta na baterky + zavírání uhelek kvůli odpustkům. Pak je zde mocná únijní protijaderná loby takže elektřina má velmi špatnou budoucnost. Mj. tu dřevní štěpku nespálí ani tak domácnosti jako elektrárny a teplárny. Např. britská elektrárna Drax o výkonu 3,6 GWh spotřebuje za rok dřevo z lesa o rozloze středočeského kraje. Vozí to z Kanady a Finska ekologicky loděmi.

4
Před 2 roky

Pane Bartůňku, vy si dovolujete říkad pravdu, proti PR tlaku politiků? to není startegicky dobře.

Ono Tepelný čerpadla jsou vhodné pouze tym, kde je SPRÁVNĚ navržen celý systém vytápění počítajíci se všemi "použitelnými" zdroji emergie. (ano můž ebýt jich víc)

Vrazit T4 jen "místo" kotle, často nic pořádně nepočítat je bohužel dnes velká praxe.

Mnohé firmy nedokáží spočítat "ragulaci" zatímco mají plná ústa bombastických frází a montujou "na dotace" ve velkým....

71
Před 2 roky
Dalibor Plachy

Bohužel váš komentář postrádá nejen správnou češtinu, ale i správnou logiku. Použití vět v závěrečném odstavci se zcela deklasujete nenávistí a současně i neznalostmi.

Zobrazit další 3 reakce
Před 2 roky

Článek je nesmyslně napsán a nevzchází z užívání ani praxe. Bohužel ani montážní firmy nemají zájem namontovat tepelné čerpadlo správně. Provozuji několik let ušetřilo to statisíce oproti jiným druhům vytápění. Kamarád si pořídil kotel na pelety po prvním skoro vyhoření jsem mu doporučil tepelné čerpadlo a má klid nyní po zdražení a přepočtu za zimu ušetří desetitisíce. Vše je o regulaci ideální k tepelným čerpadlům jsou litinové radiátory a bečky. Pokud je nemovitost starší. Pro novostavby bečka a podlahovka.

12
Před 2 roky
Jozef Nado

"Provozuji několik let a ušetřilo to statisíce.." Vy topíte pro celou vesnici?? Mám RD 180 m2, 4 osoby, elektrokotel a bojler + okrasný krb(pro zastánce TČ téměř dábělská kombinace), spotřeba 8,5 MWh/rok. Na to abych ušetřil statisíce bych muse topit a ohřívat 7 let 24/7/365 úplně zadarmo.

No a teď reálně - na to abych vůbec něco ušetřil (pořizovací náklady TČ vs "mé" řešení) bych potřeboval cca 25 let. Takže jako nesmyslně napsán mi přijde Váš příspěvek, nikoliv článek...

16
Před 2 roky

Když jsem před 5 lety začal řešit stavbu domu, tak mi taky chtěli nacpat TČ. Tak jsem si vzal kalkulačku a začal počítat a nedopočítal jsem se návratnosti v porovnání s topnými kabely v podlaze, které nemají žádné sekundární provozní náklady, jsou prakticky nesmrtelné a výhoda - mohl to udělat elektrikář. Nakoupil jsem od Fenixu kabely a termostaty, koupil jsem folii, spony, 10 jističů na 10 okruhů a se vším všudy mi to vyšlo na 60 tisíc Kč za 9 kW topného výkonu, bojler Dražice 200 l vyšel na 8 tisíc Kč. Krbová vložka a komín stály 78 tis. Kč - ale to bych dělal tak nebo tak, závislost pouze na elektřině je přinejmenším hloupá.

TČ se vším všudy vycházelo na 400 tis. Kč.

Takže tady jsem ušetřil 330 tis. Kč, během topné sezony spotřebuji cca 20-25 kWh a topím díky velmi dobré izolaci od listopadu do konce března, spotřebuji max. 3750 kWh na topení za rok. Ohřev vody mám změřený přes Shelly zásuvku, to je cca 2500 kWh za rok, to je celkem 6 250 kWh na ohřev, který by se dal realizovat TČ. Kdybych měl průměrný COP 3, tak ušetřím kolem 4000 kWh za rok. V tehdejších cenách 8 tis. Kč za rok, v dnešních cenách 40 tis. Kč za rok. Zdá se to hodně, ale není, protože prodejci a lidi obecně neznají pojem „čistá současná hodnota“, který zohlední vyšší náklad na úrok z vyšší hypotéky, ztrátu hodnoty peněz v čase a nebo třeba ekonomickou ztrátu, protože ty peníze se dají vložit někam, kde se zhodnotí.

Firmy počítají ekonomickou návratnost tak, že vezmou investovanou částku, vydělí ji úsporou peněz a řeknou ano, to se vrátí za 10 let. TČ se pro úsporné domy nevyplatí nikdy.

29
Ondřej Lošoth

Naprosto přesně bratr, kabely od Fenixu s českým BMR jako regulací a jako bivalence krb v obýváku s rozvodem teplého vzduchu do dvou dětských pokojů, ložnice s pracovny. Věřte nebo ne, ještě dnes ( neděle 18.12.2022 ) má stále letní režim na BMRku a bez problémů to řeší krb. Také si moc libuje a je rád, že se nedal ukecat na TČ když barák před čtyřmi lety stavěl v lokalitě Beroun. Uznávám, že prostě ráno zatopí, jdou do školy, školky, práce a odpoledne hodí jiskru ( jak sám říká ) znova a na večer totéž. Není to jenom o tom ťuknutí v mobilu na dálku. Jeho kompletní roční spotřeba za minulý rok komplet i s bojlerem kolem 4.5MWh, což mají agenti s teplou vodou na nákup "TČ" těžké. Momentálně řeší FVE a ne kvůli své spotřebě, ale kvůli investici ( lepší než mít peníze na spořícím účtu ) s tím, že bude přebytky ( většinu ) "prodávat". Podle novely bude muset distributor při požadavku přiklepnout další EAN na prodej a to každému.

5
Před 2 roky

Mně vadí to hučení. Oni to všichni neslyší, ale je to peklo pro někoho, kdo to vnímá....V okolí mají 3 TČ a když jedou, tak je to jak v průmyslové zóně - hluk se odráží od baráků. Když stojíte u toho, tak se to nezdá, ale v okolí je to peklo. Přes den se ten hluk ztratí v denním hluku, ale v noci....

115
Před 2 roky
Eva Nováková

u nás taky v okolí paneláku pár RD a než jsme přišel na to co to tak skrytě hučí to byla doba zvláště když máte v noci otevřené okno na větračku

34
Před 2 roky

Já Vám nevím. Osobně vytápíme již několik let jedinou místnost a to IR přímotopem za 399 Kč, ten má 2 trubice s příkonem 450Wattů každá. Většinou to jede na jednu trubici. K tomu při vzdušné vlhkosti vyšší než 60% pouštíme elektrický odvlhčovač s max příkonem 270Watt, aby se netvořily plísně (vpodstatě ho stačí pustit když se vaří, suší prádlo či při používání parního čističe). Netvrdím, že máme doma nějak extra vedro, to rozhodně ne, ale přežít se to dá. Pořizovací náklady na vytápění jsou těch 400 Kč jednou za 2 roky (topidlo více než 2 roky zatím žádné nevydrželo, trubice nejsou výměnné a i kdyby byly jejich cena se rovná pořizovací ceně nového topidla). Sprchujeme se studenou vodou, koupelnu nevytápíme, a je téměř nonstop větraná do světlíku (i v zimě). Ohřev teplé vody provádí pouze myčka, pračka, parní čistič a varná konvice. Na umytí vlasů stačí ohřát vodu ve varné konvici. Bydlíme v pronájmu, jakékoliv investice do rekonstrukce topení bychom jednak museli vyjednat s majitelem, jednak by nám rozhodně nikdo nic nevrátil při případném ukončení nájmu. Neříkám, že je to optimální, ale přežít se to dá a bez úhony. Děti máme už naštěstí velké, takže nechřadnou. O tepelném čerpadlu bych jistě uvažoval, ale pouze v případě že bych ho dával do VLASTNÍHO bydlení.

3
Před 1 rokem
Petr Konečný

Tak to je jako vrátit se do padesátých let, chodit se mýt na dvůr k pumpě a na latrýnu v kadibudce. Ale ať si každý dělá, co mu vyhovuje.

1
Před 2 roky

Mám sto let starý nezateplený cihlový dům, původní litinové radiátory, tepelko vzduch - voda. Akumulačka mi stačí 80 litrů, v radiátorech je vody dost. V pohodě to vytopí i v mrazech, jaké jsou teď, bez přitápění. A ohřev TUV tepelným čerpadlem je nesmysl, návratnost investice nehrozí. Stačí klasický bojler.

9
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt