Jo, kdo umí počítat tak do toho nejde. Taky jsem to řešil a počítal. Jedu starý dobrý plyn plus krbová vložka...
Ale zrovna výpočet pana Ing. je docela špatně...
Autor - pan Bartůněk - je inženýr? A čeho, proboha, když neumí ani spočítat úlohu snad z 1. stupně ZŠ a podává zcela zkreslené informace? Proč u tepelného čerpadla počítá s jinou sazbou a průměrnou cenou za kWh než u elektrického podlahového vytápění? Ale hlavně - vždyť zapomněl na účinnost čerpadla, resp. na COP, lépe SCOP... Počítá náklady na provoz čerpadla, jako by se jednalo o elektrokotel. Samozřejmě je třeba vydělit energii na vytápění a ohřev vody SCOPem čerpadla, tedy min. 2 a až pak násobit cenou za kWh... Pak to vychází trochu jinak, nemluvě o zvyšujících se cenách za energie. Ach jo.
Pan autor ma ve článku spoustu tvrzení řekl bych silně diskutabilních. Až to chvílema vypadá, jako by elektrické přímotopy šly mizerně na odbyt, tak se dělá něco na jejich podporu. Navíc - návrh topení je oblast, kde je třeba se rozhodovat případ od případu, a je rozhodně zcestné obecně tvrdit, že pro starší domy se tepelné čerpadlo nehodí nebo že se nedá úsporně provozovat v domě s radiátory. Jinak každého varuju - neberte vážně výpočet, co byl v článku předveden. A utečte co nejdál od přímotopů. Strop na ceny energií platí do konce příštího roku. Máte jistotu, co bude potom? Elektřina může klidně zase utéct na dvojnásobek dneška. Bude vám i po tom zdražení jedno, že za elektřinu na čerpadla byste dal třikrát čtyřikrát míň?
To jsou ale kecy. Většině těchto problémů se lze vyhnout zakoupením systému vzduch/vzduch. Cena je pak úplně někde jinde, a tím i návratnost.
jak funguje vzduch/vzduch teď, když je -15? Tuším že nijak a je třeba mít druhý zdroj. Vzduch/vzduch je dobrý pro přímořské oblasti, ne tam, kde mrzne, tak o tom, kdo tu kecá, se dá s úspěchem pochybovat.
Ještě bych přidal, že kotel zásobí elektřinou solární panely. Neásobí. Mám kolegu v Řecku, kde je podstatně více světla, a ten v létě vyrobí 15kwh v zimě 750wh. A kotel potřebujete provozovat převážně v zimě. Mimochodem, stěžoval si mi, že 7 dní neviděli slunce. U nás to tehdy bylo měsíc a půl.
Říkám to už 5 let, že by se lidé měli poučit, o výhodách a nevýhodách. Mně se to už několika známým podařilo rozmluvit. Nejedná se o nic jiného, než vylepšený elektrokotel s tím že to vylepšení stojí spoustu peněz.
To je velká chyba neznám lepší zdroj než tepelné čerpadlo. Provozuji několik let ušetřilo to statisíce oproti jiným druhům vytápění. Kamarád si pořídil kotel na pelety po prvním skoro vyhoření jsem mu doporučil tepelné čerpadlo a má klid nyní po zdražení a přepočtu za zimu ušetří desetitisíce. Vše je o regulaci ideální k tepelným čerpadlům jsou litinové radiátory a bečky. Pokud je nemovitost starší. Pro novostavby bečka a podlahovka.
No, z praxe vím, že je to ještě horší. Vytápěním musíte dorovnat tepelnou ztrátu objektu. Takže uvažovat se spotřebou 4 MWh u průměrného RD je hodně málo, realita je kolem 10MWh. Při současné (nedotované ) ceně cca 12,-Kč/kWh a topném faktoru TČ vzduch - voda reálně maximálně 1:2 cena vytápění vychází na cca 60000......ne na 18000. A ještě přistupuje poruchovost takto komplikovaných systémů s podlahovým vytápěním, radiátory a TČ vzduch-voda. Ostatně TČ země-voda o moc lepší také není. Mám 10 let RD 120 m, TČ IVT Greenline, zateplený rockwoolem. Spotřeba energie cca 12 MWh/rok. Vloni jsem ještě platil 3300 měsíčně a na konci období mi vraceli, letos již platím 8000 měsíčně a budu asi rád, když nebudu doplácet. Jsem za 8000 měsíčně rád, protože mi v srpnu přišel rozpočet od NANO Energies, že budu platit spotové ceny až 47000 (leden) měsíčně!!! V této době již před vysokými náklady nemáte žádného úniku, ani dřevo vám nepomůže a TČ nebo fotovoltaika už vůbec ne. Řešení je v rukou vlády, ve zkratce - znárodnění výroby elektřiny, případně obnovení těžby uhlí.
přesně tak průmyslová revoluce a vzestup životní úrovně přišel s dostupnějšími energiemi. Někdo to chce ale zrušit.
Komplet kotelna (TČ Fujistu s možností regulace výkonu + aku nádrž 200 tisíc), hliníkové radiátory (cca 50 tisíc se vším všudy, asi 200čl radiátorů), 30 let starý dům po zateplení, cca 300m2 plochy, oproti el. kotle se nedostanu při -25st pod účinnost 150%, kolem nuly např 300% účin ., el. kotel cca 98-99%, fosilní kotel cca 80-90%, plynový 85-95% (neberu v potaz kondenzační, při starých radiát. a velkých TS odpovídá výkon atmosf. obyč kotli), roční spotřeba el. komplet máme 5MWh a před krizí asi 20 tisíc kč, a to jsme nešetřili jak teď, pokud je otopný systém dobře navržen, ekvitermní topná křivka je bomba, komfort rychlost začátku topení čistota bez sazí bez strachu z úniku plynu atd, už bych za nic TČ nevyměnil, ale máme zatepleno a nadkrokevně PIR, komu bylo líto dřív investovat do snížení! tepelných nároků, nespasí ho dneska žádný tep. zdroj, taky bych nevolil "garážové" TČ firem, které si to z dostupných komponent staví sami nebo neznačkové TČ neznámého výrobce, a nej dřevo? ale kde, revize kotle a komínu, ideál 3 roky prosušené dřevo, uskladnění dřeva, velký prostor kotelny, a práce kolem toho, se dřevem, čištěním, rozděláváním a udržováním atd, a ten smrad a popílek ideální na dýchání
Máte nějakou duševní poruchu ? Nebo jste dislektik, disgrafik ? Jinak nerozumím, proč píšete jak hotentot. 🙈
Dohledal jsem si staré ceny uhlí. V roce 1979 stál metrák uhlí ořech 12,-Kčs. Letos jsem platil 589,-Kč. Snadno si můžete spočítat kolik jste si koupili uhlí za průměrnou výplatu tehdy a dnes. Kdybych měnil otopnou soustavu podle momentálního trendu tak by mi peníze nestačily ani na to.
V roce 1979 stálo hnědé uhlí 25kčs. černé 39kčs. Na druh se většinou nehrálo. Přivezli co bylo, s poctivou dávkou prachu.Odkaz
Nejsem odborník na otopné systémy. Tak jsem si pozval dvě firmy které tepelné čerpadla montují. Mám domek na horách kolaudovaný v roce 1975.Nově zateplený, trojitá kastliková okna. Oba odborníci se nezávisle na sobě shodli. Levněji vyjde el. přímotop.
Já mám na sezonní chatě ,jaro-podzim , namontovanou klimatizaci a k tomu mám krbovky. Takže než přijedu ,tak na dálku zapnu klimu a přijedu do tepla, potom topím v kamnech. Investice do dvojité klimatizace 30000,- i s montáží a pětiletý servis zdarma.
Vážení,tepelné čepadlo,je jen marketingový trik,je to jen elektrokotel převlečený do hezkých a velmi drahých šatiček,náklady na údržbu těchto krámů jsou neskutečné,příští rok tepelné čerpadlo vyhodím a dám raději moderní elektrokotel,nebudte ovce,celé je to jen nesmysl.5ídící jednotka pro elektrokotel stojí 3500Kč,pro tepelné čerpadlo cca 50 tisíc,kompresor 25 tisíc,proberte se už.
téměř 5 sezóna bez poruchy a když jsem řešil TČ, na fórech hlavně, nenatrefil jsem na debatu o porouchaném čerpadle, 10-15 let bez poruchy, jak jsem ale psal, bavím se o značkových TČ, né garážovkách jak to dělají/montují některé firmy, 60-70% komponentů pro TČ dodává Fujitsu, na naše čerpadlo jsme čekali než dorazí z Japonska, viděl jsem propálené kotle po 7-8 letech, je to se vším, když natrefíte na šunt nebo vadu z výroby, neuděláte nic