1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 2 roky

tepelko jen di zateplených domůs podlahovým topením , jinak díra na peníze

11
Před 2 roky
Zdenek Sahula

Mám patrový dům 2x140 m2, postavený z porobetonu/Hebel/ před 25 roky,zateplená západní stěna.TČ jsem pořídil před 7 roky z důvodu neopravitelnosti kotle na dřevo.Roční spotřeba 10-11 Mwh,z toho tepelko asi 8 Mwh.Pravidelný roční servis cca 2tis.Kč.Za tu dobu jsem neměl žádné opravy.Dříve jsem musel pořizovat 20m3 dřeva s manipulací,takže to odpadlo,tedy i náklady 20-25 tis.Kč.Mám klasické radiátory,které jsem posílil pouze v obývací místnosti,teplotní čidllo nastavené na chodbě na 20,5 stupňů.V obýváku mám stabilně 21-22 stupňů.Tepelko jsem vybíral po konzultaci s firemním technikem/16 kW/,protože bydlíme ve studené kotlině. Takže za mne spokojenost a s tím Vaším odsouzením nesouhlasím .Ještě zmíním,že se mi v lednu podařilo zastropovat cenu elekřiny na 4,55 Kč za kWh.

2
Zobrazit další reakci
Před 2 roky

Tak nějak jsem si to prošel a zajímalo by mě, proč autor počítá stejné množství spotřebované energie na vytápění/ohřev TUV pro oba systémy vytápění. Pokud si elektrokotel, jakožto systém s převodem energie na teplo vede řekněme 1:1, tak TČ má „lepší účinnost“, takže při stejných tepelných podmínkách v domě bude mít znatelně nižší spotřebu energie, než má systém s elektrokotlem, takže z oněch předpokládaných 2,5MWh to bude třeba jen 1,5MWh. Díky za vysvětlení.

2
Před 2 roky
Jan Hrdina

Ten výpočet v článku a porovnání mezi tepelným čerpadlem s teplovodní podlahovkou a elektrickou podlahovkou je úplný nesmysl. Když budeme vycházet z toho, že celoroční topný faktor (SCOP) u toho t. č. bude někde kolem hodnoty 3 (1 kW el. energie dodáme a t. č. vyrobí 3 kW tepelné energie) tak u té přímotopné podlahovyk bude 1. Tedy spotřeba el. energie bude trojnásobná. Sazba pro t. č. a el. přímotopnou podlahovku je stejná, tudíž bude i cena za vytápění a ohřev TV trojnásobná. Za předpokladu, že těch 18.000,- mají spočítáno pro t. č. správně, tak pak u stejného domu s el. přímotopnou podlahovkou musí počítat x 3 = 54.000,-. Takže asi tak.

2
Před 2 roky

A podobné to je s fotovoltajkou. Dotace jsou podvod. Ať si to udělá každý na své náklady. S uvidíte jak se vše slevní. Firmy půjdou finančně dolů. Protože při ceně, která je bez dotací do toho půjde mnohem méně lidí. A jak k tomu příjdou ti kteří to nemohou mít. A s čeho ty dotace jsou? S EU? A jakou dotaci dostanou lidé kteří jsou bez možností si to pořídit. Nemají prostor kam si to umístit. Tak tedy každý sám a za své.

21
Před 2 roky

určitou shodou okolností tři mí přátelé postavili v řadovce - nikdo není na konci - tři domky , zcela technicky i dispozičně identické. Každý zvolil jiný způsob vytápění. Plyn, elektrokotel, tepelné čerpadlo. Dopadlo to podle očekávání. Nejlevnější je sice tepelné čerpadlo, ale ne nějak dramaticky a čím je zima chladnější, tím výhody čerpadla menší. Čistý elektrokotel byl nejdražší, ale zas. Není to tak dramatické. Schválně neuvádím konkrétní čísla, protože to každý rok bylo jinak podle toho jaká byla zima. Navíc je otázka co s náklady udělá Ruská invaze na Ukrajinu. Navíc to platí jen pro moderní, dobře izolované domy.

7
Před 2 roky
Ivo Vermousek

Právě, že neuvádíte čísla, tak je to poderzělé, ale já je za vás vyplním.

a. čím je energie dražší, tím jsou rozdíly větší

b. pokud bude jednotkou elektrokotel, tak plynový kotel bude cca o 25-40 % levnější, TČ cca o 70 % levnější ( systém vzduch /voda, systém země/voda o 80 % levnější.)

Pak stačí jen dosadit hodnoty a cenu za 1 KWh.

Čistě hypoteticky, při ceně 0 Kč za 1 kWh je pak nejlepší elektrokotel ( u plynu je třeba servis + roční kontroly komínu, u TČ pak velká investice.)

Při ceně 9 kč za 1kWh si to každý umí spocítá sám ( roční spotřeba nechť je ( topení, teplá voda) cca 7 000 kWh u běžného RD, průměrně zateplený. Já to za čtenáře udělám

Elektrokotel 63 000

Plyn cca 40 000 ( + roční prohlídky)

TČ cca 20 000

Vše jsou jen odhady a průměrné statistické hodnoty. Pro představu ale stačí.

Jsem majitelem RD a vytápění TČ provozují 12 let. Článek a některé komentáře, jako převlečení EK za TČ, považuji vzhledem k osobní zkušenosti za naprostý blábol lidí, co o tom zjevně moc nevědí, nebo nechtějí vědět. Máme Švédské NIBE.

4
Před 2 roky

Tak až si všichni namontují tepelná čerpadla, tak neuslyšíme vlastního slova. V okolí už jich pár máme a je to na hraně. Nějak jsem se uklidňoval, že doma za zavřenými okny to slyšet nebude, ale je. Je to pár dní, když jsme šli spát, tak jsme stále poslouchali nějaký hukot, vyšel jsem tedy na balkon a u souseda 40 m daleko běželo tepelné čerpadlo. Další soused má nějaké, prý ultra tiché, které tedy opravdu slyším až když přijdu k jejich plotu, ale on sám se mi svěřil, že oni o slyší.

9
Před 2 roky
Karel Žahour

Souhlasím s vámi.My ho máme od sousedů 200 metrů Hluk v nocí nespím!!! Nechápu jak tohle může projit?!?! Ať si na to postaví boudy či malé garáže ať neruší okolí!!!!!

9
Zobrazit další reakci
Před 2 roky

Výpočet v článku mi nesedí.

Mám TČ 3 roky, bez ohřevu vody, investice po započtení dotace 90000Kč.

RD 23 let starý, plocha 160 m2, spotřeba elektřiny na topení - 3600 kWh (měří samo TČ), ohřev vody do radiátorů, k tomu někdy krbová vložka na dřevo.

Roční úspora proti dřívějšku cca. 8000 kWh,

při ceně el. 4 Kč/kWh, návratnost 3 roky

Nemyslím si, že je lepší podlahové topení -investice podl. topení jak píše 170000Kč, investice do radiátorů: 50000Kč, rozdíl 120000=další úspora

Další nevýhody podl. topení mimo počáteční vysoké investice:

  • víří prach
  • u dlažby studená podlaha v létě-nepříjemná na nohy,
  • dle mne jsou ztráty větší než u radiátorů, představte si, že na radiátor dáte polystyren, jak asi bude pak topit
  • nejlepší je dřevěná podlaha evtl. vinylová, která však udusí topení

Prošel jsem opravdu hodně domů (jsem soudní znalec na nemovitosti) a viděl jsem různé možnosti topení.

Já jsem z TČ nadšen, nic jiného bych nechtěl, podlaha dřevěná, topení do radiátorů, k tomu krb. Paráda a velká úspora.

4
Před 2 roky
Radomír Stárek

Zapomněl jste na pár věcí :

  • u podlahového topení je nižší spotřeba energie, protože se topí na méně stupňů než u radiátorů.
  • Povrchová teplota podlahy je cca 26 st., takže víření prachu nehrozí.
  • Polystyren se do podlahy dává pod topení, ne nad topení
  • Centrální topení s radiátory za 50 tis. ? Kdo by tomu věřil.
  • Elektřina za 4 Kč je bud příliš vysoká cena (víceletá fixace z minula) nebo příliš málo (regulovaná cena).

Obecně jsou výpočty návratnosti docela loterie, protože jde o dlouhodobější investice, ale cenu alektřiny známe tak možná na příští rok.

Každý má jiné zvyklosti, jinou spotřebu, jiné podmínky a jiné možnosti. Proto univerzální rady, co se vyplatí - viz článek, jsou k ničemu.

1
Před 2 roky

Malý tepelný rozdíl vytopí obývané prostory za dlouhou dobu. Takže čerpadlo jde dlouho nebo stále a stejně místnost zůstává v chladu. Účinné zatápění s krátkým náběhem požadované teploty. Má svůj význam i úsporu. Pokud je pak doplněno udržováním teploty v rozsahu pomoci tepelným čerpadlem. Náběh z nulového vytápění je zdlouhavý ,drahý a nebude většinou stačit. A investovat do obojího není zrovna levné a dostupné pro každého. Bude hodně iluzí nebo drahých účtů.

1
Před 2 roky

No ten kdo jen zřídka rozumí tak si musí klást otázku proč do toho zázraku vede kabel s jištěním 3x16A ? 🤣 že by elektrokotel s vrtulí 🥵

24
Před 2 roky
Jirí Volf

známý má FVE 8KWp a TČ, když mu ta "báječná" FVE při jasné obloze na nějakou dobu vygeneruje od 2-3KW výkonu, pouští TČ a nabíjí aku nádrže a také přitom má vysoké jištění, je to bezpečnostní požadavek výrobců TČ, nic vypovídající o spotřebě zařízení, jste asi elektrikář s praxí 😃😃😃

6
Před 2 roky

Hm, to uz je nekolikaty clanek od Drevostavitele, ktery tepelna cerpadla zcela degraduje.

Jasne, kotel na uhli, krb na drevo, atp. jiste vyjde pri porizeni levneji, provoz zrejme take, ale co komfort?

Ano, nekoho toto bavi, ale kdyz dam do rekonstrukce, nebo vystavny domu spoustu penez, mel bych krb jako alternativu.

To same podlahove vytapeni, kdyz to delam od podlahy, tak si tam nedam prece radiatory 😄 takze toto bych do srovnani netahal, to snad pise nekdo z Korado ne 😄

Rocne dam za revizi tepelka, jako drive za plynovy kotel, stejne ten jenz topi kotlem/krbem, musi mit rocni revizi jak kominu, tak spotrebice.

Pri rocni spotrebe elektriny celeho domu 11.000 kwh jsem daval za eleltrinu pred 3 lety 28.000 kc a to bylo vytapeni, ohrev TUV, sviceni a vareni (3 clenna domacnost, pres zimu 24 st. C.).

Jak sel cas, jsme pri stejne spotrebe na 50.000 kc, po Novem roce uvidime, jak to bude a jak dlouho toto obdobi potrva.

Predpokladam, ze zdrazilo uhli, plyn, drevo umerne (pokud nemate znameho lesnika, aj.), porad potrebujete mit X m3 dreva alespon 2-3 roky nekde uskladnene, aby to vyschlo, o tomto diskomfortu se pro zmenu take nemluvi (binec doma, binec venku, zaskladneny prostor, fyzicka namaha, aj).

Co se tyce moznosti regulace kazde mistnosti, staci mit na podlahovce el. ventily a termostat v pozadovanych mistnostech.

A kabel? Inu, pri dnesnich cenach jiste bezva napad, navic bez moznosti vymeny, narozdil od teplovodniho systemu.

Ps. Spise bych resil, proc kdyz se JE zaplatily z nasich dani, proc mame el. tak drahou - to je recnicka otazka.

4
Před 2 roky
Miroslav Černý

plný souhlas, akorát ta námaha se dřevem - radši práce se dřevem, než posilovna, rotoped atd.

1
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt