1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 2 roky

U tchýně v nezatepleném 2 generačním domku z 70 tých let, kde bydlí sama jsme to vyřešili přesně tak, jak pán píše. Starý kotel se vyvezl do šrotu, na trubky se připojilo čerpadlo LG 16 kW (vlastně předělaná klima) za 160 000 a dostala dotaci 128000. Pořídila to celé za 32 000 a polovinu zaplatila z peněz, které by dala za uhlí předem. Nic se nepočítalo, napájení zapojili do 3f zásuvky v garáži a předělal se elektroměr. Výsledek je takový, že dřív kupovala 60 metráků uhlí za 18000, platila elektriku 12000. s čerpadlem měla účet 36 000. Ročně tedy 6000 navíc, nemusela zatápět, co týden čistit kotel, větrat začouzený dům při zátopu. Má stálých 21 stupňů. V nových cenách to bude podobné. Uhlí by bylo za 36 000, elektrika za 25 000 a počítám, že bude v únoru platit cca 70 000. namísto 61 000 kdyby měla kotel na uhlí. Těch 9000 stojí za to, že nemá žádné starosti a má stálé teplo. Když topila uhlím, mívala často 16 a běhala ve svetrech jako Pekarová.

12
Před 2 roky

Článek je zavádějící, nepřesný a plný domněnek. Autorovi ing. Bartůňkovi bych doporučil si více obor nastudovat, případně hledat lepší informační zdroje, třeba i placené, protože pokud je něco zadarmo, cena odpovídá vždy kvalitě.

Netvrdím, že je celý článek špatně, ale musíme rozlišovat a nemíchat jablka a hrušky dohromady 🙂

14
Před 2 roky
Richard Vytopil

No nevím jestli to platí k tomi. u souseda jsem akorát hodně rozkopanou zahradu, prý zavádív tepelné čerpadlo, nebyla to levná záležitost

4
Zobrazit další 3 reakce
Před 2 roky

Perpetuum mobile ve snech chamtivců ! Když klapne blackout tak je konec se vším a zase je návrat pro rouru v okně a staré dobré Kaborky kde shoří i pet flaškya ještě se uvaří ! 🤣🤗🤩💪

Před 2 roky
Jaroslav Salaba

K smíchu to není, ale je to tak jak píšete. Modleme se, aby lidé pálili alespoň dřevo. Ze všeho co se dá v těch kamnech pálit smrdí asitak nejméně a dokud krajina suchem totálně nezhynula, tak nové stromy = dřevo stále dorůstají.

1
Před 2 roky

Průšvih je, že magoři chtějí všechno ostatní zakázat a hledají všechny možné důvody - na splátky jsme koupili dům z roku 1848 v roce 1995 a nebýt lokálních topidel, tak jsme se při rekonstrukci nehnuli / a navrhované přímotopy jsem okamžutě zavrhnul) a nyní jsme v důchodu a vaříme na sporáku na dřevo - velice příjemné teplo a 40kW kotel na dřevo a mohli jsme dokončit i s pomocí hypoték opravu - a přímotop pouze (pokud bude) tak na noční ohřev v topném systému do 40 stupňů s akumulační nádrží a ještě solární panely - ostrovní systém ale na to není a nebude

1
Před 2 roky
Josef Nýč

Tak akumulační nádrž se vyplatí právě pro to topení dřevem, protože si nahřejete na noc, kdy nebude přikládat do kotle na dřevo.

2
Zobrazit další 2 reakce
Před 2 roky

Přeji Vám všem dobrý den,

nechci se zde rozepisovat, jak a proč se tak děje a co mne opravňuje k

tvrzení uvedeném níže.

Ostatně, ani není možné předat tolik informací v jenom komentáři.

Chci tím říci, že jsem mile překvapen.

Pan Bartůněk má naprostou pravdu.

Jako vše kolem Nás, také TČ podléhá zákonům fyziky.

To je potřeba chápat.

Nepodléhejte tedy tlakům a trendům, které se Nám snaží vecpat média.

3
Před 2 roky
Václav Valeš

o topné zdroje jsem se roky zajímal a na žádné média jsem nedal, v době instalace TČ se o nich moc nemluvilo. Můžu se zeptat, které zákony fyziky máte na mysli? když už Tesla řekl, že energie je všude kolem nás a načrtl princip TČ? děkuji

1
Zobrazit další reakci
Před 2 roky

Článek má zřejmě nastartovat diskusi. Povedlo se.

Vytápění každého objektu je dáno požadavkem na komfort a hygienu, ztráty jsou dány tepelnými vlastnostmi obálky budovy a vnější a vnitřní teplotou.

Ztráty jsou počítány vždy na minimální lokální venkovní teplotu (-12 až -15 DEG) a vnitřní teplotu 20-22DEG. Pokud je venku tepleji, musí zapracovat regulace a výkon omezit.

Dále jsou ztráty tvořeny větráním.

Třetím údajem je ztráta zátopem, tedy "doplněním" tepla po vychladnutí interiéru.

Součet těchto tří ztrát je určující pro potřebný výkon zdroje tepla.

Je úplně jedno jaký zdroj tepla bude použit.

TČ je elektricky poháněný zdroj, který část potřebného tepla odebírá z okolí.

TČ má tři hlavní parametry:

-výkon (součet ztrát objektu)

-topný faktor (COP) poměr mezi teplem dodaným do objektu a teplem z elektřiny - (COP 3 tedy znamená, že dodáme 1 díl z elektřiny a dva díly z okolí). COP se mění v závislosti na teplotě prostředí (klesá s poklesem teploty okolí) a teplotě výstupního média (otopné vody)

-bod bivalence je okamžik, kdy COP =1 tedy z okolí nemohu již žádné teplo získat. Veškeré teplo je z elektřiny.

Pro maximální COP je tedy výhodné mít co nejnižší teplotu výstupní vody. Proto podlahové vytápění.

Radiátor má výkon podle teploty vstupní vody s daným průtokem. Pro nižší teplotu otopné vody musím tedy použít výkonnější radiátor.

Proto všechno hezky funguje dokud se venkovní teplota neblíží k výpočtové (-12). Pak už nestačí radiátory s nižší teplotou vody.

Takže TČ jen s pečlivým nezávislým výpočtem.

Žádné "zaručené" informace od souseda.

Ani od potenciálního dodavatele.

1
Před 2 roky
Josef Patera

Ano při vyšším tep.pozadavku to jest vyhodnocení vlivu prostorové teploty a ekvitermní regulace,nastává požadavek vyššího tepel.vykonu a nic na tom nezmění použití jakých koliv radiátorů.A tam je bohužel ten zakopaný pes, snizuje se COP a nastává nižší efektivita vytapeni TC.Ja osobně jsem provozoval skoro 10 let TC voda voda při tep.krivce 1.35.Cena el.proudu mě k tomu nenutila.Nyni mě to donutilo a topím s t.krivkou 0,75.(TC 12Kw).Jinak v dnešních cenách je to při spotřebě za jedno top.obdobi/18Mwh hotová sebevražda.Rozhodne nedoporučuji pro lidi s nižším příjmem........

1
Před 2 roky

Tak to shrneme.

začneme s účiností, obecně platí dvě rovnice:

  • čím větší teplota media z kterého čerpáme teplo, tím lepší účinost (teplota vzduchu, vody, země),

-čím menší teplota otopné vody, tím účinnost taky stoupá.

Proto ano, pokud jsou třeskuté mrazy -15°C a méně a o co více tlačíme teplotu do otopné soustavy (obecné nastavení ekvitermy = nepracuje efektivně), tím účinnost klesá k 1 a čerpadlo se začíná vyrovnávat elektrokotli . Podle nastavení a typu čerpadla(vzduch/voda) dochází při určité teplotě k odstavení čerpadla (-15°C a méně). Pro ochranu čerpadel před zamrznutím a případnou výpomoc se do akumulačních nádob dávají topné spirály. Čerpadla typu voda/voda, či země/voda, kde má odčerpávané médium "konstatní" teplotu není topných spirál zapotřebí.

Naopak pokud jsou venkovní teploty do cca -5°C a otopná voda kolem 35-40°C bavíme se o účinnosti převýšující hodnotu 3.

Od jara do podzimu, kdy teploty jsou nad 10°C o ohříváme TUV na cca 50°C je účinost od cca 4-5 a výš, nákady na ohřev vody jsou potom čtvrtinové oproti klasickému el. bojleru.

Každé čerpadlo má ve svých specifikacích křivky účiností dle teplot.

Důležité je zvolení vhodného výkonu čerpadla, je nežádoucí aby čerpadlo pořád spínalo a vypínalo,tím dochází k razantnímu opotřebení, je zapotřebí aby výkon byl dostatečný na výtopení domu a zároveň nebylo moc předimenzován.

Naučit se jiným zvykům vytápění, nejefektivnější je topit pořád, změny teplot v místnostech regulovat a měnit teploty jen v rámci stupňů. Energeticky náročnější je znovu vytopení místnosti, než když se tam udržuje stálá teplota.

Lojza :)

Lojza Novák

Není to tak docela pravda. Záleží na tepelné ztrátě a otopné soustavě. Mám zateplený dům s podlahovým topením a při tomto týdnu, kdy bylo přes den kolem -4 a v noci -7 stačí teplota otopné vody 35 st.C.

Zobrazit další 4 reakce
Před 2 roky

Ekvitermu zrušit, nastavit teplotu otopné vody 35-40°C, vyměnit staré radiátory za nové typ 22 či víc + tepelné hlavice, investice do ohřevu TUV se vrátí za 5-10 let záleží na spotřebě. Naučit se topit průběžně a ne nárazově, až člověk přijde z práce a otočí pod kotlem. Vyhřátí sice trvá 1-2 dny ale pak se už teplota jen udržuje ... jo a nezateplený barák ... ;-)

2
Před 2 roky
Lojza Novák

Zateplit barák...😉

Před 2 roky

Tohle máme vyrešené tak, že termostat na kotel je v nejméně obývané a nejchladnější místnosti. Ostatní místnosti maji vastní termostaty, ty nespínají kotel (náš také umí jen jedno čidlo), ale přímo otvírají nebo zavírají okruhy daných místností. Takže když je jedna místnost přetopená (obývák od krbu, nebo většinou kuchyň od vařeni) tak se odpojí od vytápění, ale zbytek domu topí dál. Samozřejmě je potřeba vyštelovat průtoky vody v topení tak, aby místnost s termostatem pro kotel byla vytopená při normálním provozu až jako poslední.

Před 2 roky
David Homolka

zajímavý způsob, díky za inspiraci

Před 2 roky

NEJVĚTŠÍ HODNOTOU ČLÁNKU JE TO, ŽE VYBUDIL TAKOVOU SUPER DISKUZI. Super diskuze zkušených lidí využívajících TČ. Mnohaleté praktické zkušenosti mají podstatně vyšší informační hodnotu, než takovýto možná i jen převzatý článek kdo ví odkud a od koho. Předpokládám, že názory uživatelů nejsou ovlivněny žádnými marketinkovými cíli výrobců TČ a ev. jejich zhotovitelů na stavbách.

2
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt