My vytápíme dům na 24 stupňů. V současných mrazech (pres den -5 v noci -10) si tepelko vezme 30-35 kWh/den. Oproti elektrokotli, který žral 50kWh při teplotách kolem 0, je tam úspora znát. Jinak čerpadlo jsme pořizovali vloni. Venkovní jednotka byla za 120tis. Vnitřní (v kombinaci s měničem na FV) asi za 130tis.
S elektrokotlem byla roční spotřeba přes 16MWh, teď to zatím vypadá na 6-7.
Pane ing Bartunku,velmi se mylite v otazce tepelneho spadu 60/40 a 50/40.Oba dva koeficenty prenosu tepla,potazmo radiatoru "Korada" 50/40 a clankovych litinovych radiatoru 60/50 ,maji sve vyhody i nevyhody rozhodne se nikde jejich prenosovy potencial nestraci z vygenerovaneho tepla TC! Bud mam tepelny vykon preneseny a vyzareny v kratsim case/ korada nebo v delsim /litina. Rozdil je jenom v case chladnuti ,kde zpetne u litiny se projevuje delsi tepelny spad ,s delsim chladnutim na rozdil od "Korada" 50/40.V zadnem pripade se tepelny vykon nikam nestraci!!Neohlupujte prosim lidi,s myslenkou ze porizuji-li si TC ,musi si zakone vymenit i celou otopnou soustavu,vcetne radiatoru,to neni pravda.Mam TC zeme-voda vic nez 10 let,s nim samozrejme i radu ruznych zkusenosti.Bohuzel mam v dome ponekud horsi tepelne ztraty-adaptovany starsi dum, dodatecne zatepleni provedeno.Cele roky jsem diky nizkym cenam,vyhodne topil,ale vice trojnasobnem zdrazeni se stava topeni TC problematicke.Jenom kolik vlastne uzivatelu bydli v "nizko energetickem dome" kolik lidi " ma to aby si postavili domecek za 6000000Kc
A pak se chlubili na soc.siti a ruznych vecircich,jaky oni jsou kabrnaci,jak vsechno ochcali a jak topi za 6Mwh. rocne.Pravda ja takova, v etazove zastavbe ,pomerne rozlehleho domu,topite za 17Mwh.rocne,a muzete vymyslet kde jake finty, ale pod tuto spotrebu el. proudu s TC,se nedostanete.Navic sazba D57 kterou distributori vymysleli s 20hod. topeni
proti sazbe puvodni D56 s 22hod. je pekna lumparna.K tomu pripoctejte rychle chladnuti "vaseho preferovaneho a predrazeneho Korada"
Tak s tepelnym spadem na mne nechodte"Pane Inzenyre",to je bohapusty nesmysl, predesilam.Mam TC voda-voda/vrt, asi deset let ,bohuzel uz po prvnich dotacich a z me zkusenosti vim,ze je to jenom reklamni trik, na predrazene panely 40/30 "Korada".Na usetreni se podili hlavne tepelny spad budovy,dobre zvolene nastaveni ekvitermni regulace s vlivem prostorovy teploty.A znamena to jeste, nemit moc strmou tepelnou topnou krivku nekde tak 0,17- 20.Ekvitermni regulaci muzete ovlivnit asi malo,protoze se porovnavaji teploty vystupni a vstupni vody.Venkovni teplotu tu taky neovlivnite .V praxi to ale znamena ,mit dostatecne velky vyrovnavaci zasobnik a rozhybat topny okruh vykonyma obeznyma cerpadlama, s poskytnutnym dostatecnym tepelnym vykonem TC.Nastaveni pokojove teploty max 22°C na usetreni spis 20°C. Dale je treba samozrejme mit v poradku nastavenou konfiguraci TC, siemens, nebo jinou,coz si bohuzel obsluha vetsinou sama nedovede nastavit a tak je odkazana na zakladni nastaveni od firmy, ktera cerpadlo montuje.Ne vzdy to ale dobre funguje.Na celorocni provoz TC 12kw v dome kde mate asi 200m2 pocitejte s celorocni spotrebou 17-18MWh.Tak ze si prosim pripravte penezenku,zvazte tento druh vytapeni a nenechte se obalamutit, je to dost draha zalezitost. A z me zkusenosti navratnost temer nulova.Na rok 2024 jsme si koupil orech uhli,mam v umyslu topit v zime i krbovyma kamnama,mam tam vymenik napojeny na topeni.
Dobrý den, dosud jsem nenarazil na článek, který by se zabýval možnou poruchou tepelného čerpadla a rychlosti odstranění možné závady. Mám s tím aktuální zkušenost. Tepelné čerpadlo je mimo provoz už druhý týden. Tuzemský velký výrobce na moje písemné žádosti o servis zcela nepřetržitě neodpovídá. Při telefonním kontaktu je jeho vstřícnost obdobná, jako když hovoříte s telefonním automatem. Nabízí, kam vás přepnout. Vstřícnost jeho servisních partnerů je obdobná. Mají plné ruce s novými instalacemi. Ale i ty nové instalace časem zestárnou. Nezapomeňte tedy k pořízení tepelného čerpadla si pořídit i plán B pro situaci, kdy vás servisní služby výrobce nechají v mrazech na holičkách. Já plán B naštěstí mám. Je to kotel třídy 1 na dřevo s bezpečnostní zásobou paliva ve dřevníku. Bohužel, i tento záložní litinový kotel, který by mohl sloužit jako záložní zdroj dalších 30-50 let, budu muset z ekologicky nesmyslného důvodu vyměnit. A desku ve venkovní jednotce, ve které se zablesklo a dům zůstal ve tmě, si budu muset asi opravit kutilsky sám, jako se to mnohdy muselo dělat za starých časů. Nebo si po 12 letech pořídit nové TČ? Očekával jsem dvojnásobnou délku životnosti.
Ako to tu tak čítam tie články už dlhšiu dobu sú velmi tendenčné a dosť zavádzajúce. Po prve tepelné čerpadlo ako také je vhodné do určitých typov zastavieb cizsa to niekomu páči alebo nie. Po druhé ak je takýto boom v podpore tepelných čerpadiel je samozrejmé, že sa nájdu obchodníci, ktorý o tejto problematike vedia prd takže ak chce niekto tepelné čerpadlo tak najprv si treba zistiť referencie a až potom niečo kupovať. Po tretie ak je tepelné čerpadlo hlučné s pravdepodobnosťou 100% bolo navrhnuté príliš silné alebo veľmi slabé TČ. Pretože ak je slabé TČ beží neúmerne dlhú dobu aby vyhrialo vodu ak je príliš silné sice beží krátku dobu ale akustický tlak (na ktorý je veľa ľudí citlivych) je neprimerane veľký. Aspoň na slovensku to funguje tak, že ak nie sú urobené merania hlučnosti ziariadenia v plnej prevádzke staviteľ nedostane kolaudačné rozhodnutie. A posledná vec keď už sa niekto rozhodne pre TČ tak seriózna firma poskytuje celkovú dodávku diela aj s hydraulickým vyregulovaním topnej a teplovodnej sustavy presne kvôli tomu aby TČ nebezalo zbytočne dlho.
Zdravím,
Řeším vytápění nového domu, v projektu mám naplanovano TČ a podlahovku. Elektrickou podlahovou nechci,tak se rozhodují mezi plynem a čerpadlem. Pro plyn hovoří pořizovací náklady,cena za vytápění vychází cca o 4000 ročně dráž,než topení tč při tepelných ztrátách 4.5kw a dnešních cenách energii. Pro cerpadlo zase mluvi to ze plyn je 200m daleko od hlavniku Můj názor je takový že při malých tepelných ztrátách je vcelku jedno čím se bude vytápět,ale čím budou tepelné ztráty větší tak bych se příklanel k tep. cerpadlu,protože při topnem faktorů 2,5-3 se rentabilita bude zvyšovat. Stavíme dům jako vejminek a na důchod to chceme mít pokud možno bez práce a závislosti na někom.
Autor si kouzlí s čísly, jak se mu hodí. 4MWh při ceně 4 Kč/KWh není 18 000 Kč, ale 16 000 Kč. To ale není to hlavní. Důležitější je, že úplně ignoruje fakt, že ty 4MWh nejsou spotřebovaná energie, ale dodané teplo. Podstatou tepelného čerpadla je právě to, že dodá (přečerpá z venku) víc tepla, než kolik dáte energie do jeho provozu.
Článek obsahuje řadu chyb. Nejpodstatnější je, že při nižším rozdílu vstupní a výstupní teploty topné vody se musí tato teplota zvýšit. Nesmysl, problém vyřeší větší plocha radiátorů. Stejně je to řešeno při náhradě starého plynového kotle modernějším kondenzačním.
A to dřevo máte zadarmo? Měli byste počítat i s náklady na dřevo, když se tady oháníte cenou za vytápění a berete v potaz jen eketřinu. Bez dřeva by měl váš bratr asi o dost větší spotřebu, nemýlím li se...
Děkuji za odpověď
Hodně lidí dřevo sbírá ve státních lesích "zdarma". Ovšem musíte započítat čas, práci kterou s tím máte, a taky musíte mít možnost to nějak dovézt, což též zadarmo není. Ale pořád je to levnější než koupit (+modlit se abyste sehnal, když je vybrakováno)
Nevím, ale autor zcela pominul, že tepelné čerpadlo má nějakou účinnost. 4MWh tepla při ceně elektřiny 4,50 Kč/kWh budou stát 18 tis. Kč pouze tehdy, pokud bude čerpadlo topit s účinností jako elektrokotel. Při konzervativním odhadu roční účinnosti SCOP=3,3 budou náklady necelých 6 tis. Kč.