Důležité je to slůvko "nemusí", nicméně je vhodné dodat, že může, když si to pak člověk neohlídá. Vzhledem ke krácení doby pojištění na 80 % totiž můžete přijít o dokončený "celý rok" pojištění, a to už má dopad řádu stokorun. To se týká i doby rekvalifikace, respektive doby s pobíráním podpory. Pokud je někdo bez práce delší dobu, takže již nemá nárok na podporu, ale je v evidenci ÚP, může si tuto dobu kdykoliv později, když se zlepší jeho finanční situace, doplatit formou dobrovolného důchodového pojištění. To má význam zejména tehdy, když se tím získá další "celý rok" pojištění. Méně často může hrát roli také navýšení osobního vyměřovacího základu.
Dnešní 40tníci pracují většinou od svých 17-18ti let. Půjdou do důchodu ve svých 68 let. Budou mít odpracováno cca 50 let. Takže třeba výpadek, i kdyby 5 let, bude mít nějaký následek na důchod?
Kolik odpracovaných let je potřeba pro důchod? Já myslím že dnes je to 35 let.
Je potřeba rozllišovat dobu pojištění pro získání nároku, ta je nyní 35 roků včetně náhradních dob, nebo 30 roků placeného pojištění (bez náhradních dob), a dobu pojištění, zohledňěnou při výpočtu výše důchodu. Za každý celý rok pojištění totiž náleží 1,5 % výpočtového základu procentní výměry. Příklad: výpočtový základ = 25000 Kč. Doba pojištění = 35 roků, proc. výměra = 13125 Kč, důchod v r. 2023 = 17165 Kč. Doba pojištění je 45 roků, proc výměra = 16875 Kč, důchod v r. 2023 = 20915 Kč Vliv odpracované doby (délky pojištění) je často větší, než pár tisíc rozdílu ve výši výdělku.