Máme se dobře. Dobře nám tak. A pořád se zlevňuje. Papriky už za pouhých 155 za kilo a plato 30 vajíček už jsem viděl za 139,90. Prostě, máme se lépe a lépe.
Za komunistů,ani v zimě žádný papriky nebyly 🤣👎Jen fronty na banány,a v regálech jen nakládané okurky 😛
No to je zase článek. Jak jsem pochopila a není to v dnešní mediální době nic překvapujícího, tak se máme radovat, protože třeba v Africe jsou na tom také mnohem hůř. Proč pořád srovnáváme náš důchod s těmi horšími a ne s těmi lepšími ? Čeští zaměstnanci i dál patří k nejméně placeným. V přepočtu na eura jsou sedmí od konce, při zohlednění kupní síly dokonce pátí od konce. Proč mají 30 let po sametu pořád 3x nižší plat než v Německu ? Minimální mzda je u nás pořád jedna z nejnižších v EU. Jistěže na tom jsou na Slovensku hůř, spolu se zaměstnanci a důchodci v několika dalších státech. Ale kolik je jich na tom mnohem lépe ? A stačí se podívat na tabulku vyplácených důchodů vzhledem k HDP. Tam jsme mezi státy EU pod průměrem a dokonce my vyplácíme na důchody z HDP 7,4 % a Slováci víc - 7,7 %. A poměr důchodů k platům není otázka vysokého důchodu, ale nízkého platu. Kdyby se platy zvýšily, tak by se ten poměr vrátil zase dolů. A taky by se zvýšila odvody na sociální pojištění. Je mnoho variant, jak dát finance do pořádku, ale tahle vláda půjde očesáváním těch dole a jejich spřátelená média nám budou tlouci do hlavy, že jsou na tom jinde hůř, tak ať kušujeme. Skvělá vláda přece maká na světlých zítřcích, kupuje a nakupuje flintičky a letadýlka. Není nad priority.
Už jste taky někdy četla něco o produktivitě práce v jednotlivých zemích..Že třeba na západ od nás se produktivita práce blíží ke 100 procentům a u nás je to okolo 75 procentům. Má to co dělat s disciplinou, spolehlivosti a angažovanosti na pracovištích. Něco si o tom sežeňte a přečtětě..Zatím ta produktivita u nás pokulhává za tou na západ od nás a tak se to projevuje i ve výdělcích.
To chcete porovnávat Česko s každým státem, který je na tom o něco hůře než my? Co jsme to tady za tupce???
ale naopak. Všem těm vítačům eura ať vidí jak se mají ti, kteří radostně vítali euro a stále nejsou tyto čísla pro ně směrodatná!!
Dovoluji si upozornit autora článku, že kdybych před nějakými 44 roky u zkoušky ze statistiky porovnal dvě v čase rostoucí veličiny z různých období, zde průměrnou mzdu za CELÝ rok 2022 a (skokově) valorizovaný důchod v lednu 2023, a ještě jejich poměr vydával za "aktuálně relevantní hodnotu", tak bych od té zkoušky letěl z druhého patra, kde měl zkoušející pan docent Majer kabinet, a zastavil se až na chodníku před budouvou fakulty, pokud ne až uprostřed vozovky.
Pro minulý rok by byla relevantní hodnota náhradového poměru při porovnání průměrné mzdy 2022 s váženým průměrným důchodem 2022, a nikoli s lednovým průměrným důchodem 2023!
A pokud se týká současného náhradového poměru, nejblíže mu je porovnání průměrné mzdy ve 4.Q roku 2022 (v ČR 43.412 Kč) se současným průměrným důchodem z ledna t.r. (v ČR 19.438 Kč), tedy je to cca 44,77 % a nikoli 48 %.
(Pokud se bere v potaz "faktor času" a to, že průměrná mzda roste o cca 0,5 - 0,7 % měsíčně plus minus kontinuálně, a to i nyní, zatímco důchody rostou z podstaty valorizace skokově a se zpožděním, je zřejmé, že aktuálně se náhradový poměr pohybuje někde mezi 44 - 45 %, podle toho, zda je "právě před" nebo "právě po" valorizaci.)
Jste si jist, že průměrná mzda roste měsíčně kontinuálně? Já bych o tom, s dovolením pochyboval. Už jen proto, že spousta firem má čtvrtletní prémie. Nehledě na to, že hodně lidí pracuje v úkole, a ten je závislý na obratu firem a ten není každý měsíc stejný. Tedy kolísá. Navíc, pokud vím, že při valorizaci dostanu tolik a tolik, tak to můžu zahrnout do svého plánu. Ne všichni žijí z ruky do huby, ale mají rezervy, které můžou utratit. To je právě ta retroaktivita, o které se teď tak mluví.
A naši důchodci si pořád ztěžují. Mají se dobře, budoucí důchodci se tak dobře mít nebudou.
Tak jednak důchodci si neztěžují, ale někteří si stěžují a mají proč. Já si neztěžuju, nestěžuju, mám nadprůměrný důchod.A na co si stěžujete vy?Průměrný výdělek.40 000,- Za komoušů já měla výdělek1500 ,- a maminka měla důchod 9.000,-Nikdy by mně nenapadlo si stěžovat , jéé já mám jen patnáct stovek a mamka devět tisíc!Hanba by mně fackovala!Zasloužila si to! 36 km denně na kole za slunce, mrazu, tehdy ještě poštonožky auta neměly!Dnešním mladým úctu ke stáří rodiče zřejmě zapomněli vštěpovat!Moje děti by si to říct taky nedovolily.
Proč neuvádíte vše v korunách. Proč neřeknete jaký je ne nejnižší výdělek na Slovensku a jaký je u nás. Nebo to s důchody nemá co společného. A kolik se vybere na důchod na Slovensku a kolik u nás. Stále jen posloucháme kolik se doplácí ale doplácí na co.
A ještě by se mělo napsat, u nás jsou ceny mnohem vyšší, jako v zemích, kde se to uvádí. Také by se mělo napsat, nikde nemají zločinné částky politici, soudci, různí poskoci politiků, proto takový průměr. Srovnávejme srovnatelné, příklad dělníci a střední třída, ne politici a další.
Tlak na snížení valorizace a s tím spojené strašení, že mladší nebudou na důchody mít a že dědeček a babička ujídají nám z chlebíčka, považuji za manipulaci a podvod. Je jen otázka priorit a schopnosti vlády udržet stabilitu a vyváženost státního rozpočtu. Ten má strukturální deficit 200 miliard. Polovinu s toho, tedy 100 miliard si v minulém vol. období odhlasovala ODS spolu s ANO a SPD, aniž navrhli jak změnit systém příjmů a výdajů tak, aby se tento výpadek nahradil. Další bylo zrušení EET, téměř 20 miliard. To se to podtrhávají příjmy a teď se hledá, kdo to zalátá. Možnosti by byly. Zavést sektorovou daň, zdanit dividendy a hazard, zvýšit progresivní zdanění, které je zatím kosmetické. A škrtat na straně výdajů. Politici s tím zamítnutím zmrazení svých platů ukázali charakter. Tedy těm, kteří ještě měli nějaké iluze. Ale proč se v době recese zvedá rozpočet MO na 2 % HDP již v příštím roce ? To lezení někomu někam je opravdu tak důležité, že se kvůli tomu musejí česat důchodci ? A taky je velice zajímavé, že se věk dožití zvyšuje ve všech státech, nejen v EU a přitom jsem neslyšela, že by tam důchodový systém kolaboval jako u nás. A to ještě dávají na důchody vzhledem k HDP mnohem víc, než my. Např. Finsko - 13,6 %, Francie (stávky) - 13,3 %, průměr EU 10,4 %, Německo 9,5 % a ČR, světe div se jen - 7,4 %. Takže kde je zakopaný pes ? Jednak jsou to priority této vlády, mezi než ti dole rozhodně nepatří a potom také její tragická neschopnost.
Jj, vláda evidentně zaspala. Prakticky celý minulý rok měla vláda jiné priority, než aby něco skutečně dělala pro vlastní občany (nejdříve příprava, poté předsednictví v Radě EU). Zatímco vlády okolních států reagovaly na vysokou inflaci a přijímaly příslušná opatření, vláda ČR reálně nedělala vůbec nic. Až v závěru roku se značným zpožděním přišla vláda alespoň s úsporným tarifem. Nic však nedělala z vysokou inflací, která jí vyhovovala, neboť bez jakéhokoliv přičinění vlády se "díky" inflaci plnila státní pokladna. Následkem toho pak na začátku t.r. vyskočila inflace a schodek státního rozpočtu za 2 měsíce dosáhl na maximum, které se dosud žádné jiné vládě ČR nepodařilo dosáhnout.
Přesto vláda nepřehodnotila svůj dosavadní přístup k rozhazování na všechny strany a aby v tom mohla pokračovat, začaly jí vadit zákonné mimořádné valorizace důchodů. Je totiž evidentní, že to co vláda ušetří okradením důchodců okamžitě předisponuje jinam. A je jen otázkou času, kdy vejde ve známost, komu jsou prostředky ušetřené na důchodech určeny .....
Srovnáváte hrušky a jablka, to není k ničemu. Napište kolik vydělá dělnik ve fabrice za hodinu a kolik si za to koupí třeba chleba nebo vajec.
Kolik vydělá středoškolák a kolik vydělá vysokoškolák a co si koupí za hodinu práce, jedině tak můžete srovnávat životní úroveň u nás a ve světě, všechna další srovnání jsou k ničemu.
Vytržené údaje si může každý opsat jak se mu to hodí.
Tak si to dohledej neni to nic složitého.
Ono se to nedá porovnávat stylem přepočítávání Eur na Kč podle směnného kursu, závisí to hlavně na tom,jaké jsou v té které zemi životní náklady. Ale z porovnání průměrných důchodů k minimální či průměrné mzdě v obou zemích je patrné jak si Babiš kupoval hlasy důchodců ze státního rozpočtu neúměrným přidáváním bez ohledu na stav ekonomiky.
Ti si na to zvykli a teď ječí,když se valorizace musí snižovat.
Alešku máš naprostou pravdu,nevím zda záměrně,nebo z neznalosti jsi neuvedl to podstatné....uprostřed zápasu se pravidla měnit nesmí...z principu...stát na jednu stranu je svým způsobem rád,žejeinflace více vybere,ale na druhou stranu zase více vydá....jsem v důchodu 8 let vždy jsem volil a volit budu ODS,na důchod si nestěžuji,ale principielně tohle snížení nemělo být,...stát sice nemá jiné možnosti výdělku jak je čez,pak nastupují lidé a ti veškeré dluhy státu v různých formách stejně zaplatí....je strašně moc danových úlev a různě děravý sociální systém..např.matky samoživitelky...typuji,že z 80% mají partnery a žijí s nimi na hromádce,přitom se dopouštějí podvodu,státu by stačil rodný list dítěte tam je otec uveden a porovnat s trvalým bydlištěm matky a otce..pokud jsou totožné zpětně vymáhat třaba pět let....nebo maminka chudinka co má pět dětí s pěti otci,fakt má chuděra smůlu na partnera...
Nevidím žádný důvod proč tady srovnává někdo náš důchod s důcodem na Slovensku. Mám dost známých na Slovensku a ti mají k jejich platům , důchodům v EU říci nic dobrého. Viz. přepočet na Kč. Kolik mají na západě v přepočtu a jaká je kupní síla u nich? To se nepíše, ale léze se jim v EU do zadní části těla každou cestou.
a ja tam u ženusky již 10 rokú žijí a vidím hlavně to že nemají slováci pražadny problém z eura je to pro ně pohoda možná že si za těch 14 roku zvykli a prosím neargumujte že euro vše zdražilo
v zemích zde není euro se za poslední roky také hodně zdražilo ve švýcarsku, maďarsku, polsku
a v ČR