Jasně zasklíme všechno. Hrůzné pohledy, do kdysi idylické krajiny, jsou v Evropě už všude. U nás bych zkusil přehradní nádrže, řeky a šumavská jezera. Jsem zvědavý, kdo o tomhle začne vážně uvažovat. Třeba Čína si to může dovolit, ale spíše volí stabilní jistotu.
Odkaz
Je to soubor blábolů a nesmyslů, protože je to při současném nastavení vylhaného green dealu neproveditelné. Bohužel nesmyslné a vynucované preferování fve a vrtulí neumožňuje operátorům zachovávat chladnou hlavu u rozhodování, které zdroje budou dodávat. Toto se zřejmě i podepsalo na tom, co se stalo nedávno na jihu. Stále jenom panely, vrtule, a rušení uhelných zdrojů. Náhrada? Zatím neexistuje. Ono nás určitě ještě v létě potká pár "průšvihů" a pak snad zase někdo začne přemýšlet mozkem 🙂
Ha odborník.
Zajímavá myšlenka, ale má to pár úskalí. První, instalovaný výkon znamená maximální možný výkon, obávám se, že i při největším osvícení ho panel nedosáhne. Možná na Sahaře, za současného chlazení. V létě ho nedá kvůli teplu, v zimě zas je málo slunečního svitu. Je-li pod mrakem určitá energie se taky vyrobí, ale podstatně méně, než je nominální výkon.
Pokud to je na vodě, tak jednak musí být panely vodotěsné, vč. kabelů, které odvádí elektřinu. Je otázka, kde mít elektroniku, z panelů nemusí jít tak vysoké napětí a na delší vzdálenost by byly velké ztráty. chtít mít elektroniku vodotěsnou je zřejmě problém. Další problém je, že elektřina se vyrábí dle svitu slunce, kdežto odběrová křivka je dosti jiná. Pokud tu není možné elektřinu někam skladovat, třeba bateriové úložiště, přečerpávací elektrárna, tak takováto elektřina nebude moc využitelná. Lepší využití má rekuperční elektřina třeba u tramvají nebo trolejbusů. Jde i o ekologické dopady, zastínit jde jen část plochy, i tak tam bude nějaká kabeláž, nebudou tam moci plavat lidi nebo kanoisté. Panely vodu ochladí, což může být problém. V zimě voda zamrzne - nepotrhá panely led? Jako určitou možnost toto vidím, je otázka, kolik elektřiny to může reálně dát a zdá se, že tu je řada problémů, který se musí vyřešit.
Vše je dávno vyřešené a panely na vodních hladinách normálně fungují.
Zatím máme opanelováno dost a ještě zdaleka to není na všech střechách. K tomu, co máme, je potřeba doplnit dostatek akumulace, výrobu vodíku a navazující technologie. Pak teprv má smysl někam lepit další panely. Ostatně ještě nemám u baráku dodělaný plot, že bych si tam dal místo planěk taky panely? 🙂 Jenže už teď FVE vypínám, když padá cena energie do mínusu. To dalšíma panelama nevylepším.
Tak si pořiďte baterii, abyste svou elektřinu využil v noci nebo ve dnech, kdy slunce moc nesvítí.
Co si to autoři šlehli???? FVE na zemi nebo na vodě funguje stejně. A pokud bude FVE víc, jenom hůř pro stabilitu sítě (viz blackout ve Španělsku)
Zničí život pod hladinou (oteplení vody, míň kyslíku, žádné světlo pro organismy) a to těch vodních ploch moc nemáme a na Lipno nebo Orlík podobné debility opravdu instalovat nikdo nebude
A navíc díky sníženému odparu (který si autor pochvaluje), se zhorší mikroklima a víc vody odteče do moře. U přečerpávací nádrže se zlepší účinnost, odhaduji tak o 0.0000000000001 % nižším odparem.
Já sázím na draky vyrobené z FVE panelů. Pouštět je budou děti zadarmo a ještě si pohrají.
Než povolíme
Již dnes způsobují OZE (občasné zdroje elektřiny) zančné problémy v naší elektrizační soustavě a zdražují většine elektřinu.
Mám doma bateriové úložiště, které má výkon jako 10 temelínských bloků. Ovšem ani tak se bez elektřiny ze sítě neobejdu. To je problém, který energetičtí analfabeti nechápou. Autor tohoto klenotu mezi ně na 100% patří.
Připomíná mi to dřívější blábolení soudruhů o tom, která generace bude už žít v komunismu.