Asi si k němcům natáhnu prodlužovačku, abych jim s těmi přebytky pomohl... 😀
Vždyť už to od nich, když mají ty přebytky, k nám chodí. Jenže u nás jsme za to pokutovaný.
Vždyť ty přebytky, které nejdou zužitkovat tady byly vždycky.Navic majitelé solárů dostávají paušální poplatek stále,i když jejich energie přichází vniveč.A platíme za to všichni,stejně jako za přebudování přenosových sítí, rovněž kvůli občasným zdrojům.A stejnou chybu dělají i naši zodpovědní činitelé a ještě si tleskají.
To je čistě chyba těch zodpovědných činitelů.
Pokud stavím obnovitelné zdroje s nestálou produkcí, musím je stavět s adekvátně velkým úložištěm.
Pak se z toho stane relativně stabilní a velmi dobře regulovatelný zdroj.
Bohužel dlouhodobě schází koncepce a tak to takhle dopadlo🤷♂️
Naštěstí už si to pár let zpátky uvědomili a alespoň ty FVE na baráky podporují pouze s úložištěm.
Ideálně chcete mít u toho zdroje úložiště schopné uložit alespoň produkci za jeden den, aby jste v době nízké poptávky ukládal a v době vysoké poptávky prodával do sítě.
Problém s přebytky je technicky snadno řešitelný, jen by se muselo chtít. Jenže ono se očividně moc nechce. Je jednodušší zakazovat připojení nových zdrojů, než zavést řešení, které těm přetokům zabrání🙄
Co bylo dřív? Slepice nebo vejce?
Vypadá to, že existuje i třetí možnost...
A díky solárům výrobci a správci El. sítí vydělají méně, tak se zdraží elektřina. Je to stejné jako s vodou. Lidi šetřili a tak se jim zvládla cena za vodu.....
Energetický infarkt hrozí celé EU.
Dodávka elektrické energie je služba. To je spotřeba elektrické energie. Na požadavek spotřeby elektrické energie musíme stavět zdroje elektrické energie a ne opačně.. To se neděje a tak postupně energetika ČR spěje ke katastrofě. Viz. stát dotuje zdroje, které vyrábí jen někdy a to ještě hlavně v létě, ale hlavní spotřeba je v zimě. Dotace nejdou do zdrojů, které dokáží vyrábět velké množství energie i v zimě, dotace do velkých úložišť el. energie. Stát podporuje jen doplňkové zdroje el. energie. Kam vede takové řízení státu ukázala povodeň na řece Opavě. Místo postavení přehrady, kde lze regulovat vodu, se jenom 27 let prosazují doplňková opatření a výsledek této politiky jsou poničená města Krnov a Opava. Zrovna tak investice do do fotovoltaik nevyřeší zásobování státu elektrickou energií. Elektrickou energii se potřebujeme i v noci, i v zimě atd., a ne jen když svítí intenzivně slunce.
Zdroje, které dokáží vyrábět dostatek energie v zimě už máme a produkují tolik energie, že jí exportujeme do zahraničí.
Takové zdroje netřeba dotovat.
Proto se dotují zdroje, které dokáží tu elektřinu vyrábět nízkoemisně.
Navíc v rámci zelené úsporám se dotují jen zdroje, které vám právě dodávají elektrickou energii i v noci, díky úložišti energie.
A pokrývají vám část spotřeby i v zimě, takže celý rok snižují nutnou produkci energie z fosilních zdrojů.
Dobrý podvečer,
připadá mi jako by celé civilizaci vládli /chtě-li ovládnout / nemoní lidé.A dále by se dalo implemontovat rčení: "Ať to stojí co to stojí./" A další: " Nechci slevu zadarmo ,"Čím levněji vyrobená energie,tím drýže se bude obchodovat - alespoň v ČR je to zlaté pravidlo.
Přeji zdravý a veselý večer.
Cena "levné energie" se bude promítat do koncové ceny podle závslosti na zákonech a smlouvách. Ti, co nemají žádnou garantovanou cenu, tak budou cenu snižovat, ti, co se drží cecíku (ČEZ, E.ON, JE, solární baroni), budou vysávat.
Roky píšu o rozvodné síti ........ je poddimenzovaná .
A to ještě netušíte že ČR je na tom mnohem hůře než Německo protože Němci používají 3 dráty a v Československu se hodně šetřilo a nejen že máme rozvodnou síť hliníkovou , ale dokonce většina starých rozvodů je pouze dvoudrátových.
Problém v Německu postihne ČR mnohem drastičtěji .
Dotace které letos na elektroauta zvýšily prodeje elektroaut se spojí se špičkou náběhu tepelných čerpadel začátkem zimy.
Tomu nerozumím? Jak se vede trojfázový proud po dvou drátech?
Pořídím si za pár tisíc balkonovou fotovoltaiku. Bude pokrývat mou momentální spotřebu a přebytky bude možno sdílet, nebo taky ne, jestliže to není možné. V okamžiku, kdy bude v síti nadbytek, tak se ta má mini prostě vypne a nebude nic přetěžovat. No až bude třeba, tak se znovu zapojí do sítě. A to neuvažuji bateriová úložiště pro využití v době, kdy nesvítí. Nebo snad to nejde, takováto regulace?
Určitě je to složitější hlavně po technické stránce, ale myslím, že ne nemožné.
Digitalizace a modernizace přenosové soustavy umožní zpomalit tok elektronů až do té míry, že elektrony vyrobené přes den, dorazí ke spotřebiteli až v noci a další úroveň to bude umět až v intervalu léto-zima.
(Jinak to jsou vyhozené peníze. A to jak na "modernizaci", tak na provoz FVE.) 😉