Koupili byste si takovou fotovoltaiku třeba na balkon?
800 W není tak málo. Problém je s připojením do sítě. Už vidím obstrukce ČEZu, pokud se to tady objeví. Řešení bych viděl v baterii.
Němci opět napřed, jako ve všem. Konstatuji, přesto že je moc nemusím (80+). Vsadili zásadně na obnovitelné zdroje i na úkor jádra. Ovšem za cenu, kterou zaplatíme my všichni. ( viz energie z jádra, nejen naše, musí jít přes Lipskou burzu). Fotovoltaika z Lidlu za nabízenou cenu je velmi lákavá a je to obrovská propagace masového rozmachu fotovoltaiky. Není to samúčelná , líbivá politika Lidlu, ale promyšlená cesta státní německé propagace. Proto se u nás v Lidlu nabídka neobjeví. Rád bych se mýlil.
Lidl ani Němci za naše sračky fakt nemůžou. České zákony schvaluje bohužel totálně zkorumpovaná banda zvaná poslanecká sněmovna. A třeba do nebe volající zhovadilost účtování po fázích je dána vyhláškou č. 82/2011 Sb. a vláda ji mohla hravě změnit, pět minut poté co dostala ve sněmovně důvěru.
Toho bohdá nebude, aby šlo v Čechách udělat něco jednoduše a bez papírování. Němec takovouhle balkonovou fotovoltaiku koupí jako housku v krámu, pověsí panely na zábradlí, zapojí střídač do zásuvky a vyplní 1 webový formulář (kam nahraje účtenku) čímž splní veškeré povinnosti. Ani toho elektrikáře na zapojení nepotřebuje. Jako bonus nemusí na fotovoltaické komponenty platit DPH a v některých oblastech Německa může dokonce obdržet na takovýto set dotaci. My v ČR na to jdeme jinak: u nás není žádoucí, aby velké masy sprostého lidu měly na dosah možnost jednoduše šetřit energie. Máme proto pro balkonové fotovoltaiky velké byrokratické překážky - tj. papírování je úplně stejné jako pro plnotučnou fotovoltaiku, a jako bonus dostáváme mnohem vyšší ceny za komponenty než v Německu a drakonické pokuty i za drobné přetoky do sítě. Jsme holt prej specifický trh a máme to tak rádi.
Vy jste snad čekal, že by tento stát něco udělal pro lidi. Ten je tu kvůli korporacím, bankám, ČEZu,... a k tomu, aby měl kdo rozdělit dotace svým kolegům.
U nás nelze provozovat,protože jsme zase vyjimečni.V celé EU je měření spotřeby distributorem tzv.součtové,v ČR a Portugalsku je měření fázové.Pokud balkonovou FVE připojite do sítě,hrozí problematické přetoky a výroba z FVE se nespotřebuje v domovní síti před elektroměrem.Do změny se nikomu nechce asi proto,že by distributoři ostrouhali.
Pokud se nemýlím tak je těsně před schválením změna na součtové měření. ČEZ si sice prosadil že vám budou účtovat poplatky za vámi vyrobenou energii ale i tak je to mírné zlepšení.
Pořád je tu problém počítání po jedné fázi, které schválila v minulosti ODS a je pouze v Česku a na Slovensku. V EU je součtové měření díky těmto systémům ušetříte a v Německu povolené pretoky do 800 w. Jsme pořád v jiné EU .
to nemá s eu nic společné, to je záležitost čr a jejich lobujících polostátních i soukromých subjektu....
Nedivím se úspěšnosti prodeje, když jsem viděl třeba v Hornbachu za stejnou cenu něco podobného, ovšem pouze s ani ne polovičním výkonem.
Kdyby chtěli, aby se fotovoltaická elektrárna maximálně provozovatelům v rodinných domech vyplácela a byla návratnost v nejkratším termínu,tak nezavedli měření po fázích, vyhláška byla zavedena za ministra Kuby a značně komplikuje a snižuje využití vlastní výroby fotovoltaikou. Výroba je rozdělena na fáze. Na jedné fázi je přebytek, na dvou dalších dokupujete ze sítě. Součtové měření funguje, jako spojené nádoby. Až je celkový přebytek výroby, rozdíl přeteče do sítě a opačně, až celkem chybí, odběr se doplní ze sítě. Chvilku nechali součtové a potom začali měnit elektroměry, v tichosti, že musí vyměnit, jako třeba vodoměr. Distrubutoři si tuto změnu prolobovali. Řeči o možnosti vyměnit měnič za asymetrický, nepadají na rozumnou půdu. Má značně menší životnost a dřívější fotovoltaiky s licencí tuto variantu neumožňují, tam se musí měnit pouze stejná technologie, když je nutná oprava. Toto měření po fázích je specialita ČR, v mnoha jiných zemích od toho ustoupili. Tady není zájem šetřit, tady je zájem lidi lákat na šetření a zároveň je pořádně osolit. Není třeba hledat příklady, je jich spousta. Šetření s vodou, elektřinou, plynem, dotace, tepelná čerpadla, zvýšení cen distribuce, vysoké napětí v síti, často až přes 250V, odcházejí spotřebiče, nic s tím nedělají, protože průměr jim vychází.
Proč by měl asymetrický měnič mít značně nižší životnost? To je nesmysl, vše je věc dobrého nadimenzování součástek a vůbec nesouvisí s typem měniče.
Pokud by autor jen tušil, v jaké zemi skutečně žije, nikdy by takový článek nenapsal. Takže pro autora článku : žijeme v nejklientelističtější variantě kapitalismu, která vznikla jako sametový přechod od socialismu. Neviditelná pavučina vlivů, známostí, korupce a organizovaného zločinu (v Itálii se dostala název mafie) dosáhla svého vrcholu tak, že vládnout nenechá jen tak někoho, ale opět dobře propachtovanou "partu". Vlády, které ji na ruku nepůjdou , brzy shodí. De facto zde vládnou velké korporace a jejich vlastníci či akcionáři (ČEZ, PPF, zbytek si každý dohledá).
K článku - napsat že se něco prodává v SRN a brečet,že to u nás nejde je absolutně naivní, je to totiž absolutně proti zájmu ČEZu.
Jinak k té balkónové sestavě. Elektřinu vyrábí především během slunečného dne, kdy ale i většina Němců pracuje a doma mu běží max lednička a nějaká wifina, výjimkou může být rodina s malými dětmi (časté praní, vaření na elektřině). Výsledek? Během slunečného dne (max 6-8h) ušetří tak max 1kWh a zbylé přetoky dá zadara distributorovi. Návratnost odhadem 5-10 let. Nejvíc na tom vydělá distributor, pokud ovšem všechny přetoky bude umět spotřebovat, tyhle strojky totiž vypnout jde jen odpojením sítě.
Můžete si snad udělat ostrov. Nepište blbosti.
V CEZ.KO to nebude, ale je možno použít bez zapojení do sítě k nabíjení baterek atd.
To chce potom jinou konfiguraci a výkonnější měnič napětí.
Tak nevím 830w žehlička za hodinu 2,5 kW, varná konvice 2 kW, pračka 2kw a další tak to je tak na nabiti mobilu či PC. Ani TV by to neutáhlo. A to vše za 10 000 ķc to se mi vyplatí ne
A vy máte zapnutou konvici hodinu v kuse?