To je jednoduchý, chce to prostě víc dotací!
A vyšší daně.
Jako obvykle, zelený vodík je cca 5-10 dražší, než tepelný ekvivalent zemního plynu. Tedy není třeba být žádný genius, aby člověk dospěl k názoru, že je to ekonomický nesmysl. Nicméně do hry vstoupí politici a dotace a vše je náhle jinak. Jediné, co je pak třeba, je neustále zamlčovat fakt, že je 5-10 dražší.
Jediná záchrana Europskych státu aby ekonomika fungovala v každém státě je zrušení Green Dealu nebo zmizet z EU
Samozřejmě, už teď je zřejmé, že vodík budeme dovážet. Nevím, jak na to kontroloři přišli a co je to za kontrolory, ale nedávno uzavřela Indie smlouvu s Japonskem na dovoz zeleného amoniaku. Udělal jsem si propočet energetické náročnosti a nevychází to tak zle.
Energetická náročnost výroby NH3 z vodíku: K výrobě 1kg H2 je potřeba dle typu elektrolyzéru 40-60kWh (minimum 35kWh v Hi-Tech Hysata), na vyrobení Haber-Bosh syntézou 5,66 kg NH3 (obsahuje cca 1kg vodíku) je potřeba minimálně 3-4kWh, (Chat GPT uvádí 12,5÷18,7kWh/kg ekvivalentního H2, ale jiné zdroje uvádí i nižší hodnoty). Na zkapalnění asi 2,5kWh. Na zpětnou elektrolýzu NH3-H2 je potřeba asi 2kWh. Celkem konverze H2-NH3-H2 vyjde energeticky na 7,5-10,5kWh. Při přímé spotřebě NH3 je to ještě o 2kWh méně. Podle Indie to smysl dává. A zřejmě se budou postupně připojovat další země.
Odkaz
GreenDeal stvořila banda diletantu bez špetky rozumu,ale s obrovským egem a přesvědčením, že ani bůh nemá co mluvit do jejích šílených nápadů. Natož nějaká fyzika nebo ekonomika.
Nejen vodíkové plány jsou nerealistické, ono z pera EU je toho více nerealistického. Velmi se to podobá RVHP, tam také plánovali a moc jim to nešlo. Zde též nařizují, diktují, omezují, dotují, zakazují, přesně jako v RVHP. Tady to akorát ještě povyšují.
Jakékoliv plány EU jsou nerealistické. EU je spolek fantadtů bez špetky zdravého rozumu.
To, že je nějaký plán EU dle posudku nerealistický znamená pouze to, že se jeho nerealističnost EU rozhodne ověřit v praxi... Někdy, pro sichr, i několikrát. 😥