On se člověk nemůže těm Američanům divit, protože Voskovec - a vlastně celá předválečná bohéma - představovali dost otevřenou levici, která z amerického pohledu byla k nerozlišení od komunistů. Zatímco dost relevantních hlasů poukazovalo na hrůznost sovětského režimu dávno před válkou – z těch slavných například George Orwell – Voskovec stejně jako spousta dalších evropských umělců a intelektuálů často sloužili vědomě i nevědomě jako užiteční idioti SSSR. Bohužel.
Je dobře, že se našel redaktor jenž se zmínil a vzpoměl na Jiřího Voskovce a jeho život ve svobodném světě bez Wericha. Jiný redaktor tohoto, informoval o protloukání tohoto herce v USA co by reklamní herec v poledním vysílaní tv. Je dobře, že reklama dokáže zajistit přežití na úrovni. V porovnání živoření Wericha v ČSSR. Je to asi podobné jako v případě H. Haase v Rakousku !!
werich rozhodně neživořil,měl zadara bydlení na kampě,bral tantiémy a sxcházeli se u něj umělci,kdo neprošrl kampou taK JAKO BY UMĚLECKY NEBYL OD BOHDALKY PO GOTTA,kdežto voskovec v usa živořilů a žádného filmového úspěchu nezaznamenal,v werichem se setkávali ve wídni a werich mu dával peníze na živobytí(ze spoleřčných tantiém)
A co jiného, než komunizmus propagoval? Nevidím důvod ho považovat za nějakou nevinnou oběť represí v USA. Spíš svědčí o tom, že systém fungoval správně.
Za první republiky i za války pomáhal dláždit cestičku k moci komunistům, a neštítil se v době kdy umírali miliony lidí v SSSR při hladomoru tam jet na propagandistickou návštěvu a pak v Praze vystupovat s extrémně nechutnou forbínou "Pravda o sovětském Rusku" kde lživě tvrdil, jak v SSSR je všeho dost. Za války utekl do bezpečí v USA a v propagandistickém rozhlasovém vysílání opakovaně velebil Stalina a sovětský svaz. A také zničil život Vlastovi Burianovi, když ho označil v propagandistickém vysílání křivě za nacistu. Kvůli čemuž mu po válce sebrali divadlo a tahali ho po soudech a nemohl dál hrát ani natáčet.
Voskovec žádným represím nečelil, kompromisy dělat nemusel, a když se mu komunisté dostali k moci v Československu, tak utekl.
Člověk by čekal alespoň nějakou veřejnou omluvu a vyslovení lítosti československým občanům, co to pomáhal tolik let přivést k moci. Stalina oslavoval celé válečné roky.
A rozhodně stojí zato si poslechnout jeho tvorbu z doby druhé světové. I když většina nahrávek zůstává zavřená v archivech, a zveřejněny byly jen ty nejlepší, tak je v nich evidentní pokles kvality. Ještě výrazně horší jsou ale jeho nahrávky z USA bez Wericha. Ty jsou vyloženě nudné a k pláči. Zatímco Werich bez Voskovce se dal stále poslouchat, a bylo to stále alespoň úsměvné.
Docela chápu Američany, že mu nevěřili. Jednak se celý život projevoval jako socan a asociál a zejména jeho hry zesměšňovaly kapitál. Podezřelá byla zejména jeho druhá emigrace z republiky již zcela ovládané komunisty, kdy překročil hranici salónním způsobem vybavený pasem v době kdy útěkáři byli na hranicích stříleni jako zajíci.
Kdyby byl opravdu demokrat, tak by opatření proti infiltraci komunismu do Svobodného světa chápal a necpal by se do USA na sílu, jako kdyby tam měl nějaký bolševický úkol.
Každý migrant chce do USA 😀. Ostatně ve Francii by se asi tak dobře nechytl. Navíc si to tam vyzkoušel už za války, věděl do čeho jde.
V článku je jedna chyba, snímek Svět patří nám, nebyl natočen jak je uvedeno v roce 1934., ale až v roce 1937.
Dobrý den, díky za upozornění, chybu jsme opravili.
Hezký den,
Michal, Expres FM
Že se v USA chytil bylo jen dobře,
možná ale bylo v jeho schopnostech "chytit se" ještě lépe a také výrazněji!!!