Článek je zajímavý,ale těch kdyby je tam na můj vkus příliš.
U novostaveb bych možná souhlasil s tím, že každý dům měl klasický komin ,pro případ nouze.
U starších domů, kterých je většina, vidím instalaci TČ velmi diskutabilní, vzhledem k vysokým nákladům na celkovou revitalizaci.
Dalším neméně závažný, je překotný tlak EU a všech aktivistů a "lišek, které chválí svůj ocas......",to je už jen business.
Doteď jsem nepochopil, jak OZE podporují vytápění pomocí TČ. Největší zisk z OZE je v létě. Ale topit musíme v zimě. Nějak se to nekryje.
Takže podpora OZE je tam uvedena, aby vrchnost byla spokojená, ale důležitá je stabilita sítě (která je bez OZE celkem OK) a dostatek stabilních zdrojů na zimu (kterým provoz OZE snižuje rentabilitu, tedy zdražují energie).🙂
Správně jste to pochopil.
Teď si pořídíte s dotací rozvod a nové tepelné čerpadlo. To vám vydrží když to vyjde nějakých 20let. Ale kolik bude stát to nové tepelné čerpadlo za těch 20 let už vám nikdo neřekne. Takže dnes si ho pořiďte a z ušetřených nákladů si za těch 20 let koupíte nové a budete rádi že si nebudete muset vzít půjčku aby jste nezmrzli. Protože cena těch tepelných čerpadel nebude klesat, max. zůstane stejná jen poroste o náklady takže vlastně trochu zdraží.
20 let životnost je docela odvážné, neříkám, že to nejde, ale ...
Další náklady na provoz - cena elektřiny, cena servisu vč. povinného ( držení záruky).
No a jak to bývá - zvedne se spotřeba elektřiny, tak ji stát zdaní a bude to.
Pro nový dům v pasivním stadardu nedává tepelné čerpadlo ekonomicky smysl. Nároky na vytápění jsou tak nízké, že je investice do této technologie nenávratná. A to ani pro ohřev vody, zde je vhodnější použít např. vakuové trubice v kombinaci s elektřinou.
Ty vakuové trubice mě fakt pobavily. Přijde podzimní inverze a k čemu vám budou? Porovnejte si cenu těch trubicových kolektorů a FV panelů pro stejný výkon. Fotovoltaika zabere na střeše víc místa, ale ty 4 panely pro ohřev vody vyjdou levněji. Jenže dávat FV panely jen pro ohřev bojleru je blbost. To už chce dát jich tam víc a napájet z nich doma všechno. Tedy klasická FVE.
Mám 8 KWp a když mi to má jen ohřát bojler, ohřeje ho to i při polojasné až skoro zatažené obloze. Teď se zatáhlo pořádně a jedu ze sítě. Ale ještě před pár dny mi to ohřálo bojler a utáhlo to celou spotřebu domu včetně přitápění (TČ voda-voda).
TČ nechávám jen když svítí slunce aby běželo ze soláru. Jinak raději topym dřevem, protože cena 8,-Kč/kWh je mimo realitu.
Divím se, že za současného stavu si ještě někdo TČ pořídí.
5Kč
Odkaz
Porovnání efektivity tepelného čerpadla s plynovým kotlem
Naprostý souhlas s autorem článku
No nevím kde bydlí p. Červín, ale letos v lednu a únoru bylo v Lužických horách přes noc -15 až -20, přes den -10 až -20, a nebylo to několik hodin, či pár dní, ale cca 14 dní minimálně. Asi pořídím meto stanici... Ale zpět, nijak podrobně se nediskutovaly investiční náklady na TČ vs elektrokotel vs kondenzační kotel, návratnost investice a také životnost těchto zařízení.
Tepelko je jistě skvělá věc, ale já zůstanu u plynu tak dlouho, dokud to půjde. Předpokládám až do smrti.
Co je prosim sofistikovane na pripojeni TC? Jedna trubka dovnitr studena voda, jedna trubka ven tepla voda.
Pripojeni neni jen spojeni trubek, jsou nutne nejake znalosti a i vypocty treba kdyz mate vice vetvi tak aby vam netopila treba jen jedna, nebo nastavit system aby fungoval optimalne neni taky uplne takova sranda pouzivaji se ekvitermni krivky atd.. Mozna pred 50 lety kde se namontoval novej kotel a nejsofistikovanejsi cinnost bylo ho naladovat tak aby se dal zapalit sirkou zespoda.
Pořiďte si TČ a my s vámi pak wyjebeme tím že vám zvedeneme ceny za elektřinu 😎