Furt dokola. Proč když se v ČR cokoliv řeší, tak první nápad, který padne, je krok B, přestože je všem jasné, že je napřed nutný krok A.
Chceme víc zaměstnaných matek? Snížíme rodičák (který je tak straaašně vysoký, že za 3 roky rodič dostane to, co poslanec za měsíc) a zrušíme daňovou slevu na manželku bez příjmu (však rodiny s dětmi jsou u nás ty nejvíce majetné, že). Ony se ty školky a zkrácené úvazky tak nějak vyřeší samy. Ruka trhu, asi.
Segregace dětí na chytré a hloupé? Zrušíme víceletá gymnázia. Kvalita základek se zvýší sama od sebe, to dá rozum přece.
Podpora porodnosti po česku: snížit co nejvíce příjem rodiny s dětmi, a nezapomenout zhoršit dostupnost školek a škol.
Snacha nedostala zaměstnání jenom proto ,že nebylo možné nastoupit přesně v sedm ,školka se otvírá taky v sedm . Rozdíl 0,5 h
Co se proboha někomu nelíbí na zodpovědných ženách, které se chtějí věnovat svým dětem? D8 se pochopit, že manažerka nebo lékařka se chce vrátit co nejdřív do práce kvůli kariéře, která ji naplňuje. Ale proč by se měla pár měsíců po narození dítěte vracet do práce řadová úřednice nebo prodavačka, kterou práce nijak nenaplňuje a chodí tam jen proto, aby měla z čeho žít?
Existují výzkumy, které dávají do souvislosti kolektivní výchovu od nejútlejšího věku a kriminalitu dětí a mládeže - tak buďme rádi, že u nás to zatím tak zlé není.
No, proč nepracuje? No, protože jí sponzoruje ve stát. Kdyby musela být doma za své našetřené peníze, tak ji to bude líto neno nebude mít tolik našetřeno.
A co když zůstávají s dětmi, protože s nimi zůstat chtějí ?
A jiný úhel pohledu - co je výhodné pro pracovní trh, nemusí být výhodné pro rozvoj dětský psychiky.
Jsou věci, do kterých by stát neměl strkat nos, ať si to lidé zařídí po svém.
No když chtějí zůstat doma tak ať s nimi zůstanou doma zadarmo ,my jsme taky měli jenom rok mateřskou a když potom někdo byl doma tak byl doma zadarmo🤔
S Paní Hovorkovou zcela souhlasím. Myslím, že je mnoho žen, které by se rády vrátily dříve než po třech či i více letech ke své profesi, ale nemohou. Jediným možným řešením pro tyto ženy jsou zkrácené úvazky, dostatek míst v jeslích a školkách. Článek nevnímám, že tak to musí být, ale že by ženy měly mít volbu a tu v současné době opravdu většinou nemají. A k těm ženám, které chtějí zůstat s dětmi doma co nejdéle. Samozřejmě, je to v pořádku. Ze svého okolí znám mnoho žen, které jsou s dětmi opravdu dlouho doma, ale staršího sourozence, jakmile to lze, se snaží umístit do mateřské školky (potřebuje přeci být s vrstevníky – obvyklý argument), dítě školou povinné chodí do družiny a neodchází mezi prvními, spíš naopak, a samozřejmě se stravuje ve školní jídelně.
Nikdy jsem nepracovala na zkrácený úvazek. Zase hlouposti, proč to nejde, že?
V bývalém zaměstnání byly ženy nuceny rušit zkrácené úvazky, hrozila za to výpověď. Největší problém je pracovní doba - např. prodavačka pracuje na ranní směně od 5 h. - dítě může čekat samo hodinu na chodníku, než se školka otevře, ne? Která zaměstnaná matka stihnete dítě vyzvednout do konce pracovní doby školek a jeslí? Na chůvu při našich mizerných platech nikdo nemá. Místa ve školkách nejsou. Tak o čem je řeč?
Ať jsou maminy doma jak dlouho chtějí, ale za své. Nechala bych rodičovskou dovolenou max 2 roky, ale tím pádem to opravdu chce mnohem víc školek i pro maláčky, aby maminy mohly do práce. Ne všechny jsou doma dobrovolně - některé do práce jistě chtějí, ale nemají kam dát dítě. Tím to musí začít - vybudovat školky, pak klidně snížit rodičovskou na 2 roky a pokud chce být mamina s dítětem doma klidně 5 let, jooo, ale nic od státu.
Za určitých okolností to jde. Jenže musí být na to dva a i partner musí fungovat při logistice potomků podle toho, jak vychází jeho pracovní doba. Když ale oba pracuji na různé směny, buď jim trochu vyjde vstříc zaměstnavatel a nebo je to velmi těžké, ne-li skoro nemožné. Dost skutečnosti z běžného života naším zákonodárcům uniká. Nejspíš proto, že nikdy reálně nepracovali. Já pracuji od 3 měsíců věku malého a vůbec mi nepřijde že by to vnímal jako problém. Naopak, v jakémkoliv cizím prostředí se zorientuje rychle a nepůsobí jako ustrašený oukropeček, který se nehne od sukně mámy. Teď mu ještě nejsou dva roky a kloubíme hlídání babičky (předem domluvené dny, které ale v případě nemoci rušíme ) a dětské skupiny a i přes časté nemoci se to zvládá. Ano, nemá každý štěstí na skvělou tchýni a doporučení na dětskou skupinu jsem také získala náhodou ale vozíme ho cca 15 km jedním směrem. Místa v jeslích a také školkách bohužel tak jako tak chybí. Některé vyspělé děti by klidně mohli před dovršením 3 let už do klasické školky ( ty narozené od září). Jenže opět není dost místa ani pro ty co jim už 3 roky jsou. Proč tento model úspěšně funguje ve Skandinávii? Matky jsou s dítětem doma rok a poté mají automaticky místo v jesličkách a vrací se do práce. Podle všeho na full time. Takže rušit všechny jesle byla chyba, protože bylo v tu chvíli levnější platit matkám rodicak, neznamená že z dlouhodobého hlediska je to lepší. Protože hodně matek teď fakticky ani nemá možnost volby.
Z téhle společnosti už je mi jenom na zvracení. Být mladá a mít dítě, budu s ním doma klidně zadarmo. Je to pro moje dítě a žádný stát mi ho nemůže nařídit opustit, když je maličké.