1600/1600Zbývá 1600 znaků

Zdravím . Když se řekna A ,musí se říci i B .Bez pomoci Rusu ,by Evropu Amíci neosvobodili . Sovětská armáda ,padlých na našem území -144 000 vojáku ,Rumunu padlo -33 000 , Čechoslovaku - 4 500 ,USA 300 . Celkem 180 000 padlo spojeneckých vojáku na našem územi .

19
Před 8 dny
Miloslav Michalík

Takový hlupák jako Michalík se jen tak nenajde. S čím by se asi k nám dostali Ivani? Na koštěti baby Jagy? A bez bot, tanků, aut a toho všeho co armáda v boji potřebuje? Raději mlčte vy ubožáku bez mozku!

19
Před 8 dny

Pisatel článku by si měl něco přečíst o podpoře Henryho Forda a dodávkách tisíců nákladních automobilů Hitlerovskému Německu, o finanční podpoře tohotéž státu Rockefellerovým bankovním domem, jako i o obdivu Charlese Lindberka k Luftwafe a jeho podpory a lobbingu u Douglase pro německý letecký průmysl....

Pozdější technická podpora SSSR byla jen důsledkem strachu USA z dokončení jaderné pumy Německem a možnosti zvratu v raketové technice Von Braunem a z toho pramenícími obavami z možnosti jaderného útoku Německa na USA. Dnes už se ví, jak blízko k tomu Němci měli. Zároveň je třeba přihlédnout k tomu, že v USA došlo, díky válečné výrobě, k obrovské průmyslové konjunktuře.

6
Před 1 dnem
Merlicek Ivo

Nesmysl. Ford "nedodával automobily" - Fordovy továrny v Německu byl zabaveny a ano, vyráběly náklaďáky pro wehrmacht. Je sporné, jestli Ford z toho neměl přeci jen nějaký zisk, ale určitě "nedodával" auta do Německa. A Němci nikdy neměli "blízko" k bombě. Byli na hony vzdáleni obrovské úrovni a rozsahu projektu Manhattan. Ten zaměstnával přímo 225 000 lidí, dalších 600 000 nepřímo. V Německu? finančně asi tisína výdajů než v USA, pár desítek lidí, výzkum rozptýlen na 7 pracovišť, soupeřících o zdroje

Před 9 dny

Stačí se podívat na objem pomoci spojenců a je jasné, že když se to odečte, tak by Němci hnali rusáky až za Ural.

A taky je to vidět dnes, kdy zatímco ve druhé světové dokázali osvobodit rusáci celé státy, tak dnes jdou po jednotlivých vesnicích.

Úplně nejvíce je to vidět v masových konzervách pro armádu a obyvatelstvo. SSSR si za celou válku dokázal sám vyrobit jen 17% toho, co jeho vojáci a obyvatelstvo projedlo, zbytek dostali přes Murmansk.

Nejen, že by nevyhráli, oni by bez američanů pochcípali hlady.

Odkaz

105
Před 9 dnyUpraveno
Jan Nuppel

Že by dostali 83% potravin od USA je logický nesmysl. Tím nijak nesnižuji pomoc, kterou dostali. Masové konzervy asi nebyly hlavním zdrojem potravin. A šly asi všechny do armády.

Taky přes Murmansk šlo jen 30% dodávek, další přibližně stejná množství šel přes Vladivostok a perský záliv přes Irán. Něco málo na konci pak přes Černé moře.

19
Před 9 dny

A to ani nemluvě o tom, že Stalin druhou světovou válku zahájil ruku v ruce s Hitlerem takže na 2.sv.v nese Rusko svůj nemalý podíl.

Kdyby Hitler nezradil Stalina a neporušil Ribbentrop–Molotovův pakt, tak dnes žijeme v bipolárním světě, kdy celou východní Evropu okupuje Rusko, a západní Německo.

"Naštěstí" Hitler byl psychopat a svého spojence Stalina napadl pakt, nepakt.

53
Před 9 dny
Přemysl Kadlec

Souhlas, jen s malým doplněním. Hitler jen Stalina předběhnul. Kdyby to neudělal, nahrnuli by se, dřív nebo později, sověti na němce, v nějaké příhodné, nejméně čekané, chvíli. Pro totalitní režimy je nějaký pakt směroplatný, jen když se hodí, jinak ne. Jak by to dopadlo, těžko říct. 🙂

45
Před 1 dnem

Britové nesplatili dluhu USA "během války", ale začali 5 let po válce a splatili až v r. 2006 (7,5 miliard). Škoda tohoto omylu v jinak zajímavém článku, o tom se u nás nesmělo mluvit desítky let po válce.

Před 1 dnem
Alexandr Šír

Odkaz

www.idnes.cz
Britové vrátí peníze, jimiž hojili šrámy od Hitlera - iDNES.cz
Šedesát let starý válečný dluh Velké Británie konečně zmizí. Britové v pátek vrátí USA a Kanadě poslední peníze, které si od nich půjčili ke konci druhé světové války. Splacená částka dělá dohromady...
Před 9 dny

Proč jim to Američané dodávali, když to nebyla jejich válka? Jen tu válku prodlužovali! Mělo se o míru jednat!!!

71
Před 9 dny
Broz Václav

Přesně tak! Proč nenechal Stalin dobyté území Německu?

41
Před 9 dny

Mohli dojet na koňských povozech.

22
Před 9 dny
Karel Urbánek

Však to také jeli. Otec mně vykládal, jak u Třebíče jel 3 dny po silnici nepřetržitý proud takových malých povozů tažených koňmi. Ostatně wehrmacht na tom nebyl o moc líp. Koně používal taky hojně. Jen se to nesmělo z propagandistických důvodů natáčet.

38
Před 9 dny

Ovšem, o pozdější pomoci USA a Británie (WWII) zákonem Lend and Lease 1941 při obraně SSSR se už 25 let, co je samozvaný car Putler u moci, samozřejmě účelově nezmiňuje (437 tisíc nákl. aut = 62 % stavu Rudé armády, 12 700 tanků, 22 100 letadel, 13 000 děl, 7 000 obrněných transportérů, které SSSR vůbec nevyráběl, radiostanice pro stovky divizí, 15 mil. párů kvalitních bot, dodávky léků a potravin aj.). 75% lokomotiv v SSSR bylo ze západu! Tuto pomoc označili za rozhodující dokonce sami Chruščov i Žukov. Ovšem současný samozvaný teroristický car ji samozřejmě bagatelizuje, nebo se o ní účelově a nevděčně nezmiňuje.

54
Před 9 dnyUpraveno
Alois Matějka

To je sice pravda, nicméně prvního vítězství u Moskvy v roce 1941 dosáhla Rudá armáda bez pomoci. Dodávky se rozběhli ve velkém od roku 1942. Do konce roku 1941 bylo do SSSR dodáno 669 letadel a 445 tanků z Británie, z nichž se bitvy u Moskvy účastnilo malé množství. Myslím že zde je to popsáno celkem přesně. Do toho je nutno dodat že západní spojenci ve Francii se nedostali do takové konfrontace jako Rudá armáda. Většina německých divizí byla na východní frontě. Na západní se přesouvali narychlo doplněné divize skoro zničené na východní frontě. Samotnou Normandii bránili nově odvedení branci a pomocné prapory složené z východních národů.

Odkaz

18
Před 9 dny

Přesně, bohužel to nikdo neví a ani dnes to tomu fašistovi Putinovi nikdo neřekl. Bez USA by byli dnes součástí Německa.

71
Před 9 dny
Aleš Korčák

Blbost. Možná by válka trvala trochu dýl a nejspíš by ji ukončila atomová bomba. Ale Rudá armáda zastavila wehrmacht u Moskvy a Stalingradu vlastními silami. Dodávky pomoci byly až později.

61
Před 7 dny

Ano, je to tak. Kdyby nebylo USA, Rusové by do Prahy přijeli třeba až v roce 1946, nebo možná později.

Kdyby nebylo materiální pomoci USA během blokády Leningradu, zemřelo by zřejmě i daleko více lidí za blokády Leningradu, než je ten cca i milion civilistů.

Možná by nedojeli vůbec a USA by Německo porazila jako Japonce. Shodila by sem několik atomových bomb a Němci by po takových útocích podepsali kapitulaci. Ale Evropa by byla poloviční co do počtu obyvatel.

Ale co je taky zajímavé autore, a taky se to moc říkat nesmi, je, že kdyby nebylo podpory USA, Německo by zcela určitě nezačalo válku v roce 1939 (technika, potraviny, uniformy, podpora).

Nakonec, kdyby Francie s Anglií razila ve třicátých letech jinou politiku , možná by ta válka vypadala úplně jinak.

Takže o čem je ten článek? Kdyby Von Newmann místo atomové bomby vyvinul studenou fúzi, měli bychom elektřinu zadarmo?

Před 1 dnem
Antonín Hudec

Ona to nebyla "podpora USA", ale soukromé americké firmy, které měly v USA své továrny. Ford vyráběl náklaďáky ("Blitz"...) v Kolíně n. R. celou válku, tvrdil, že "ztratil nad továrnou kontrolu". Co se týká státní podpory, tak ta skutečně probíhala - ale od SSSR. Německo by těžko vedlo válku na západě bez masivních dodávek surovin a obilí od Stalina - 1939 - 1941.

Zobrazit další reakci
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt