1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Klidně budu jmenovat toho „aktivistu". Ivan Brezina. Na Facebooku stránka. Píše, že je „ekolog"😁 . Nevíte, prosím, jak najít ty jeho diplomové práce? Rád bych se od něj něco dozvěděl. Děkuji.

9
Před 1 rokem
Jan Konopásek

Děkuji za to jméno. V článku jsem ho hledal marně. Bohužel si myslím, že diplom má koupený v Plzni, takže žádná diplomaka ani neexistuje. .... i když k pobavení, nebo nasrání, by to mohlo být zajímavé 😊

2
Před 1 rokemUpraveno

Kolikrát ten pošahanec šel do lesa a uklízel tam odpadky, my to třeba s trempíkama pořádáme každý rok. Naprostá drtivá většina trempů jezdí do přírody protože jí milují a nezůstane po nich v lese kromě pár stop vůbec nic, což se o houbařích a turistech rozhodně říct nedá. Omlouvám se slušným houbařům a turistům, ty samozřejmě nemyslím..

19
Před 1 rokem

No,je to pěkný článek. Ale trochu jednostranný. Sám jsem zamlada jezdil,teď už ze zdravotních důvodů nemůžu. A sám si dobře vzpomínám,že ne všichni se u Ohně chovali v souladu s pravidly, která jsme si sami nastavovali. Záběry z těch likvidovaných " kempů", kterými to začalo, opravdu nepůsobí lichotivě. A bohužel,dnes většina " posezení" u Ohně končí spíš opileckým "poležením" a následně hromadou obalů od čínských polévek,Tatranek a plechovek Bráníku. A to je,co lidem vadí. Ne myšlenka svobody a splynutí s přírodou. A rozhodně tomu nenapomáhájí ani silácké výroky typu:" Dáme mu deku,aby se uklidnil!"

21
Před 1 rokem
Tomáš Pitín

Jenže to nejsou trempové, ale ti, které aplikace Trampské kempy natáhla do kempů. Žádný tremp by po sobě nenechal pytlíky a petky. My po nich akorát uklízíme. Zvykla jsem si nosit tašku na odpadky po "turistech".

39
Před 1 rokem

Článek hezky stručně popisuje historii trampingu, chválím. Ač vnímám že problematika má mnoho úhlů pohledu a kontroverzí, stále platí že trampové jsou dobří lidé, toužící po úniku ze stereotypu a konzumu. Za první republiky to mělo nádech dobrodružství a romantiky, Za komunismu to mělo nádech revolty a odporu a nyní to setrvačností odumírá a prerozuje se to v cestování po světě, protože možnosti politické ekonomické i technologické jsou široké. Také jsem trampoval a bylo to fajn. Poznal jsem spoustu lidí, naučil se spoustu písní a některé trampské písně jsou opravdové hudební skvosty. Naučil se starat o oheň, přežít v lese s minimem (což je mimochodem dost silný trend na soc. Sítích). Myslím že i to znečištění si ti lidé uvědomují a řeší to. Každopádně když se zamyslim, tak můžu říct že jsem mezi trampy potkal z 99% dobré a slušné lidi. P.S. kamarád z Trutnova Jirka Karas Jůzl napsal o trampingu v našem kraji krásnou knihu s obrázky. Velice povedené. Díky a mějte se hezky.

9
Před 1 rokem
Ladislav Lysický

100% souhlas s tebou . Mastňáci byli vždy, ale to nebyli trampové. Článek výstižně popisuje historii. Ahoj zdraví Dan

4
Před 1 rokem

Ale vždyť jsou to pořád ti samí lidé, jako byli za komančů. Ne osoby, ale nátury, co nechápu, to zakážu a všechno bude jak já povím sic...! Jsem starej trempskej dědek, ale moc rád bych nějakýho takovýho ekopitomce potkal v lese. O cokoliv bych se s ním vsadil, že v tom lese budu týden chodit, vařit, spát a on mě nenajde, ani kdyby si čumák rozškubal. Proč? No protože chodím po lese tak, že mi srny říkaj ,,Ahoj, ty jsi tu zas"...a nepoznal nic ani hajnej, kterej se mi málem kramflíkem otočil v hubě. Já tahám z lesa bordel každej vandr, nepotřebuju k tomu organizovanou akci ,,Ukliďme Česko", což je asi nasírá. A hromada hektarů lesů v podhůří Orlických hor mi říká ,,táto". A tohle samý by mohlo napsat 90% lidí, kteří se k slovu ,,tremp" hlásí. A trempské ohně ? jediná odpověď :

..Jak letokruhy na kanadskejch sosnách sedí kolem ohňů večerních..."

nemusíte mít strach, páni ekopitomci, my to totiž umíme podstatně líp, než kdokoliv z vás vůbec tuší...

14

A zasvěcení vědí o kterého Kulbábu jde, kdo je onen aktivista.

Tramping je životní postoj několika generací, už dávno to není módní záležitost. Nemluvím o covidových nájezdech do české přírody lidmi, kteří nemají vztah a postoj ani k těm nejchráněnějším lokalitám. Tam bych problém s chováním viděl.

15
Před 1 rokem
Petr Medvěd Brousil

Ivan Brezina, nebudeme chodit kolem horké kaše, milovník pivních lahví v černé díře... zasvěcení vědí

9
Před 1 rokem

Obvinit lidi,kteří jezdí na Roverky,i přes 50let,z toho,že tu ničí přírodu,plaší zvěř,kradou z lesa dřevo na oheň,ničí archeologické naleziště,tomu přeci nemůźou věřit, ani sami aktivisté.Logicky,kdo by jezdil do zničené přírody,do hromad odpadků,koukat na zvěř z 5metrů,to za vyzvánění telefonu opravdu nejde,kolik trampů ,jste,kdo vyděl s pilou,aby mohl v lese krást dřevo na oheň(harvestorem vykácí kubíky chráněných stromů,za pár hodin,než odpovědné osoby rozhodnou?Kde jste byli?),nejsem znalec,ale copak měli archeologové málo času,jít si prozkoumat co chtěli?Uznávám ,že některá místa,by se dala považovat za hodně,,zmodernizovaná,, ale o ničení přírody to přeci není.Myslím,že cyklostezky,stezky v oblacích,vysuté atrakce,sjezdovky,bajkerské tratě a hlavně k nim vytvořené zázemí(zastavěné plochy parkovišť,přístupové cesty,hotely,lanovky,inženýrské sítě ,hluboké vrty na vodu,spousty tun odpadů a jejich svoz)ruší přírodu a nebojím se říct ,že nenávratně ničí,daleko víc,než trampská skalní komunita.Vím také:Kdo je bez chyby ,ať hodí kamenem.Vždyť je to jednoduché.Prosím,nechte nás svobodně dýchat a za všechny,co si váží toho mála,co tu máme,děkuji.

19
Před 1 rokem

Autor článku je zjevně nadšenec pro tramping a dlouholetý oslavovateľ přežívajícího způsobu trávení volného času v trampských osadách. Nic proti tomu, i když se třeba Levi's změnilo třeba v přibližování do zájmových území auty a ne pěšky. A jsme u zásadních otázek - ochrany přírody a její více než celospolečenský zájem ale přímo kulturní povinnost. A tento postoj je vyjádřena legislativě od ústavy počínaje. Takže bez ohledu na osobní, skupinové, lokalni zájmy jsou všichni zákony a jinými právními normami ( přijatými mezinárodními smlouvami ) vázání. Místem příjmení je volený orgán, především parlament. Z toho vyplývá, že že nějaké lamentovani a omlpovani porušování právních norem je nemístné a společenský škodné. Takže narušování habitatu přírodního stavu rozdělávání ohně, hlučnost, pohyb v porostech, lov a sběr, znečišťování, užívání zdrojů vody atd, vše je vymezeno v právních normách a pro zvlášť chráněna území - od rekreačních parků po přírodní památky, rezervace a národní parky detailně. Avsak takových spoluobčanů, kteří respektují zákon a chápou nutnost ochrany přírody, suoudim, že je výrazná většina..

12
Před 1 rokem

1/ Myslím, že 10 trampů, nebo čundráků neudělá v lese tolik škody, jako jeden ekoaktivista a vzdělanec.

2/vrtá mi hlavou, proč ten náhlý zájem o oblast koko skal. Myslím, že jsme je prolezli dost za ty roky, a nějakého centralizovaného bordelu v oblasti "nelegálních bivaků" jsme si nevšimli, jednotlivý bordýlek- papírky, ubrousky apod podél cest ano, ale v relativně menší míře než jinde. Třeba je to taky menší expzoicí turistama, než třeba centrální krkonoše.

3/ že by tam měl někdo privátní zájmy v CHKO??? nebo chtěl změnit status regionu??? to už je asi nesmyslná dedukce, spíše se jenom prostý novináž zviditelnuje na eko tématu, i kdy ž o něm mnoho neví- nemyslím tenhle článek, ten je zjevně k věci psaný člověkem znalým tématu, spíš ty minulé články.

4/že to není problém zásadní sděluje i ředitel CHKO, který žádnou nekalost nezaznamenal Zjevně se věnuje jiným problémum, které ten region pálí víc..

16
Před 1 rokem

Naše příroda je oproti vzorům trampingu Americe a Kanadě prostě malinká a je na ní vyvíjen velký tlak turismem, rozrůstáním měst apod. Nejde to vůbec s velkými státy srovnávat. Ochrana ekosystémů je nereálná, když některé druhy už nemají téměř žádný životní prostor. Dalším aspektem je, že nejde někomu něco protizákonného dovolit a chtít dodržování legislativy jen po vybraných skupinách vám nesympatických (ti zlí trampové, kteří u ohníčku pijí). Bohužel ten dřevní tramping, který tu je obhajován, je už dnes někde úplně jinde. Když jde člověk například přes NPR Koda a tamní travertinová jezírka v Českém krasu, je údolí zastavěno starými chatami, které jsou ale nastavované milionem přístaveb, vypouštějí do potoka odpadní vody z praček, všichni se k nim přibližují autem, okolí si zabírají plůtečky. A takhle zaplevelené jsou veškeré okolí řek a cenná přírodní území. Chaty vzniklé v minulosti. když se nic moc neřešilo, jsou dnes cenným artiklem. Přes najíždějící chataře auty se nedá o víkendu po leckteré turistické značce ani projít. Obyvatelé v nich převážně vyžadují většinu luxusu, který znají z domova. A v oblastech, kde vzrostly nemovitosti na ceně, například v dojezdové vzdálenosti Prahy, se tyto lokality raketově mění na trvale obývané a lidé zde vyžadují veškerou občanskou vybavenost jako odvoz odpadu, napojení na sítě a poté odsud jezdí svých pět jízd autem denně. Všichni se tu navážejí do aktivistů, ale někdo prostě nemá potřebu přírodu vlastnit a podrobovat si jí svými úpravami ke svému pohodlí, lidé třeba radší upřednostní pozorování funkčních ekosystémů.

5
Před 1 rokem
Helena B

Jeden o koze a druhy o voze ..

5
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt