1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 měsícem

Naprosto trefné. Rusko je stále stejné už od Ivana Hrozného. Mění se carové a diktátoři, ale způsob vlády a myšlení ne. Rus má v krvi porobu už od Mongolů.

87
Před 1 měsícem
Jiří Brož

Stačí to přijmout jako fakt a nebudete mít s pochopením, že Rusové jsou mentálně jiní než my problém. Nevím proč nejsme ve své evropanské nadutosti přijmout jako fakt a respektovat, že jiné národy mají jinou mentalitu, než máme my a pořád se tomu, že mají jiné životní standardy než my, jen divíme a kritizujeme je. .

Je to stejné, jako se pořád mnozí diví, že například Vietnamci mají mentalitu jinou než my a stále tak je jejich myšlení v mnohém odlišné, i když u nás žije už jejich třetí generace.

49
Před 1 měsícem

Bohužel je to tak. V bezpečí budeme jen po zuby ozbrojení a odhodlaní nedat se.

27
Před 1 měsícem
Pavla Vaicová

A poděkovat Rusákům, že místo peněz na zdravotnictví, školství, kulturu .. budeme vyrábět munici a drony.😠

10
Před 1 měsícemUpraveno

Demokratizace ruska by byla možná jen v případě jeho naprosté porážky a dlouhodobé nucené správy. Což je v případě státu vlastnícího jaderné zbraně těžko představitelné.

Když si uvědomíme, že po konci první světové války a rozpadu mocností osy, se demokratické řízení ve všech těch nástupnických republikách, udrželo pouze u nás. Není to pro stabilitu demokratického zřízení ten nejlepší výsledek.

I současná situace není právě ideální. Polsko snad naštěstí vybralo poslední zatáčku do správného směru. To se ale nedá říci o Maďarsku, Slovensku, Srbsku a dalších. Ty balancují na hraně jen z důvodu existence EU a v závislosti na její ekonomické vazby. V opačném případě by i s Polskem dávno aplikovali jiné mocenské praktiky.

Jediná trochu možná cesta, která by se mohla po případné spíše jen ekonomické porážce ruska v Ukrajinském konfliktu. Je dočasný chaos a částečné bezvládí, které by mohli využít některé národy z kavkazské oblasti, případně části na dálném východě k osamostatnění. Stejně jako se to povedlo některým národům po ekonomické porážce SSSR ve studené válce.

28
Před 1 měsícem

My bychom se měli především zajímat, kdo přijde po té potopě, která se tváří jako Česká vláda. Kdo vládne v Rusku je mi opravdu volné.

32
Před 1 měsícem
Pavel Ptáčník

Vy ani neumíte český pravopis, těžko pochopíte, jaká vláda je pro nás dobrá.🙄

12
Před 1 měsícem

Nejsme si schopni často uvědomit fakt, že mentalita "občanů" západu se vyvíjela na základech založených athénskou a římskou demokracií, což vytvořilo originální a nikde ve světě se neopakující způsob uvažování o demokracii. . Naší chybou je tak přetrvávající koloniální dojmologie, že naše pojetí demokracie je to nejsprávnější, vytváří nejlepší systém správy státu a má tak automaticky celosvětově universální platnost. Schází nám schopnost přijmout jako realitu, že to co se stalo standardem správy státu v Evropě, přesněji v její západní části a severní Americe, už nemusí být pro správu země účinné v jiných lidských společenstvích. Například už relativně malý rozdíl v národní mentalitě občanů Ukrajiny a občanů "západu" vytváří mnohé problémy z nepochopení těchto rozdílů a podle mne si myslet, že na celém území Ukrajiny může být účinný stejný systém demokracie, jako máme my, pramení z ignorování historických souvislostí, které formovaly mentalitu ukrajinského západu, který byl historickou součástí Polska a ukrajinského východu, který patřil po dlouhou dobu pod správu Ruska a také většinu jeho obyvatel tvořili Rusové. A jak čím dál na východ se mentalita tam žijících obyvatel mění a tak se stává méně pravděpodobné, že se tam může nějak automaticky "naroubovat" náš způsob vnímání demokracie.

Myslet si, že v Rusku a už vůbec ne v Asijských zemích, může být funkční náš model demokracie, je utopie a přináší to jen problémy ve vzájemných vztazích.

22
Před 1 měsícemUpraveno
Jan Ráž

V Rusku a Číně naprosto chyběla ta část dějin, ve které se formovalo něco čemu říkáme moderní stát - přechod od feudalismu po svobodnou společnost, čili nějaké 16. až 19. století v Evropě. Pro vás by měla být k zamyšlení už ta jednoduchá myšlenka, že něco takového, co jste právě napsal, můžete veřejně a svodně prezentovat jen a právě v tom našem západním demokratickém systému. Hájit a propagovat totalitní myšlenky pomocí výdobytků svobodné a demokratické společnosti je z mého pohledu takové trošku chucpe a morálně lehce pochybné.

Před 1 měsícem

Sám ani nevím proč, ale: Narodil jsem se, když o nás v podstatě rozhodoval již Rus. Ve škole jsem se učil tento jazyk, dokonce z něj i maturoval. Cestovat jsem tam mohl, ale nikdy mě to tam nějak netáhlo i když je tam určitě na mnoha místech krásná příroda. Žádné negativní přímé zkušenosti se žádným Rusem jsem nikdy neměl ve smyslu třeba slovního, či písemného styku. Přesto, mě ani dnes ,dědka na penzi ,nejde na rozum, proč cítím nějakou vnitřní odtažitost k této zemi. Že, by nějaký skrytý varovný instinkt , nevím, ale je to tak.🤔

21
Před 1 měsícem
Ladislav Kukla

Pane Kuklo, můj děda si pobyl téměř dvě léta v ruském zajetí za první, Velké války. Jeho vzpomínání jsem, bohužel, zachoval pouze ve

své paměti. Jedna z jeho vzpomínek. Jako zajatci pracovali u nějakého

statkáře, "poměščika". Když povečeřeli klasickou, ruskou, pohanku, chazjajka říkala, "Jak vy, Austrijáci se máte u nás, v Rusku dobře. Zatím, co u vás s našimi zajatci se ořou pole". Poslouchal to nějaký

vysloužilec, s jednou nohou a říkal. "Tak je to dobře. Náš národ je dobytek." Foneticky: "Eto pravilno. Naš narod, eto premaskotina."

2
Před 1 měsícem

Rusko už jednou převrátila naruby revoluce z carské monarchie na bolševickou anarchii. Proč by se to po stodeseti letech nemohlo otočit? V ruské populaci ubývá mužů a starost o budoucnost se přesouvá na ženy. Najde se nějaká nová Kaťuša?

3
Před 1 měsícem
Jaroslav Lindner

Možná. Podmínkou by byl "běreg krutoj."

3
Před 1 měsícemUpraveno

Jo, porazit ruské autoritářství, to by bylo prima. Ale to americké by se ale mělo vzít jedním vrzem.

6
Před 1 měsícem

No a co je výjimečně na nadpisu špatně? Ulevilo by se všem sousedním zemím. A že jich je.

Před 1 měsícem

Zajímavým příkladem je Japonsko po 2.SV. Japonsko kapitulovalo a nové státní zřízení tam v podstatě silou dosadily USA. Kupodivu to poměrně funguje, přes propastné rozdíly v národní mentalitě Japonců a západního světa.

7
Před 1 měsícem
Karel Tejkal

Podmínkou kapitulace bylo, že státní zřízení naopak zůstane a zůstane i císař. Jinak by Japonsko kapitulaci nepodepsalo. Císař Hirohito zůstal na trůně a nenesl ani odpovědnost.

1
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt