1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 8 měsíciUpraveno

Porodnost je dlouhodobě ovlivněna tím, že lidé díky důchodovému systému nabyli dojmu, že se stát o ně postará, i když nebudou mít děti. Jenže důchodový systém je závislý na tom, by ho někdo financoval. Pokud nejsou děti, chybějí peníze v důchodovém systému.

.

Jediné, co je potřeba do důchodového systému přidat je silnější vazba výše důchodu na počtu potomků, jestli odvádějí pojistné, a jak dlouho (tj. jestli jsou potomci v dřívějším nebo pozdním věku).

.

Když důchodové systémy před desítkami let vznikaly, nikoho nenapadlo, že důsledkem bude snížení porodnosti. Na jednu stranu důchody fungují už dlouho, ale počítáno na generace, zas tak dlouho to není. Jsme vlastně první, kdo si tohoto negativního jevu všímá. Jenže to bude extrémně těžké změnit. Pro politika, který by to vyslovil a nedejbože chtěl řešit, to bude politická sebevražda.

75
Před 8 měsíci
Miroslav Šilhavý

Zapomínáte, že ti, kteří nechtějí nebo nemohou mít děti platí dost vysoké daně. To některá skupina lidí ani náhodou.

42
Před 8 měsíciUpraveno

No hlavně by stát měl utáhnout kohoutky velkorysého financování života všem známému etniku, které umí jenom natahovat pazoury po všech možných dávkách a aby se erár vyhnul problémům s nimi na úřadech, tak jim je zcela dobrovolně vyplácí a díky tomu my všichni sponzorujeme jejich zahálčivý život. A s ohledem na to, že většina z nich má panděro až ke kolenům, zadky jak almary, tak se jim z našich peněz, bez toho, aby některý z nich kdy sáhnul na práci, žije jak vepřům v žitě. Kdyby tohle stát nepodporoval, tak si myslím, že by zbylo i na obědy dětem ve školách, anebo rodinám, které se starají o nemohoucí děti, nebo rodiče, čímž státu každý měsíc ušetří docela slušný ranec peněz.Ti by si to zasloužili daleko víc, než tyhle chronické netáhla.

138
Před 8 měsíci
Ludmila Halaštová

Jenže "stát" se onoho etnika bojí tolik, že jeho financování pokračuje ve stále vyšší míře i když původní sliby znějí naopak. Jediný, kdo něco udělal ve skutečnosti byl pan Čunek a toho "vlastní" klepli přes prsty.

39
Před 8 měsíci

I v dnešní době žije kolem mne stále ještě dost lidí, kteří se domnívají, že stát je bezedný bankomat a dojná kráva, které nikdy nedojde mléko.

22
Před 8 měsíci
Alexej Mruzek

Já to vím ale prozradil jste to vládě?

4
Zobrazit další reakci
Před 8 měsíci

Nepostřehla jsem, o jakém bohatém státě autorka píše, ilustrační foto je od nás = je to matoucí. Lidé by asi byli schopni v naprosté většině být samostatní, kdyby jim stát v mnohém nekomplikoval život a také je natolik nevysával naprosto nesmyslně vysokými daněmi a bezpočtem nejrůznějších poplatků. To, co jim za tyto doslova krvavé daně dává jako protihodnotu je velmi ubohé a naprosto nedostatečné. Peníze od lidí mizí z podstatné části celá desetiletí zcela záhadně "kdesi" a lidé od státu dostávají doslova zoufalé minimum. Pokud stát nechce být pro lidi, neměl by od nich ctít ani peníze - rozhodně ne v takové výši.

20
Před 8 měsíci
Alena Jochmanová

vysokymi danemi? vzdyt se vsude pise, ze je potreba dane zvysit .. z nemovitosti , z GD ....

4
Před 8 měsíci

Výborně napsáno. Komunismus zakořeněný hluboko v nás. Kdysi nám bylo denně vštěpováni, že až zvítězí komunismus (úplný nesmysl), budeme mít všechno zadarmo, poručime větru, dešti a budeme žít jako v ráji. A bohužel, mnozí stále věří, že to tak má být a že to všechno zařídí stát

72
Před 8 měsíci
Věra Dadáková

Pamatujete si to špatně, nejdřiv bylo každému podle jeho ZÁSLUH, teprve potom každému podle jeho potřeb. Těm utopistům vůbec nedocházelo, že lidi dobrovolně a sami od sebe nepracují a že ledaskdo má potřebu soukromého tryskáče.

25
Před 8 měsíci

Paní Hovorková to pojmenovala skoro přesně. Žijeme v nárokovém kapitalismo-socialismu. Ten nemá s kapitalismem volné soutěže už vůbec nic společného. Většina lidí zůstane stát tam, kde je postaví a jen křičí závistí, když vidí, jak se má někdo pracovitější a snaživější líp. A začíná to už u takových věcí, jako je známkování ve škole - špatné známky se nedávají, aby se nenarušilo sebevědomí dětí, které nejsou tak chytré. Inkluze tomu dala ještě korunu, pomalu bude ve třídě více učitelů a asistentů nežli žáků. A protože rozložení hloupých a chytrých je v obyvatelstvu stále stejné, vymýšlí se stále více středních a vysokých škol, kde není matematika, protože ta se musí umět, nedá se okecat. Takže VŠ vzdělání má dnes skoro každý, sebevědomí obrovské, protože se za celé dospívání nemusel s nikým poměřovat, všichni měli hodnocení výborné. Tak se pak nedivme, že také všichni chtějí stejné, resp. špičkové ohodnocení. A práci odpovídající dosaženému vzdělání.

3
Před 8 měsíci

V podstatě má autorka pravdu. 🤔 Jen by mne zajímal její pohled na financování bezpracného života jisté chráněné menšiny. A na ta kvanta politických neziskovkářů, které živíme ze státního rozpočtu.

16
Před 8 měsíci

Autorka zjevně nepochopila, že i když jsme socialismus vykopli dveřmi, přichází už mnoho let oknem. Nejen u nás, v celém vyspělém světě.

Lidé si už tak zvykli na sociální dávky, dotace a různé podpory, že se cítí ukřivdění, když stát neprospěchá přispět napr. na odstranění škod z požáru, když se nepojistili. (Ovšem často jim pomůže obec.)

Samozřejmě takový luxusní život se státem za zadkem přináší nejen morální degeneraci, ale i pořádnou díru do státního rozpočtu. (Ale co by vládní strany neudělaly pro spokojenost voliče a hlavně pro to, aby je znovu volil.)

Jinak řečeno - autorka má ve všem pravdu a ve skutečnosti je to ještě horší než píše, protože se mezi lidmi obrodil sen o komunismu. (Skandinávie už vážně uvažuje, že každý bude od státu dostávat apanáž, ať už pracuje, nebo ne.)

17
Před 8 měsíci

Já nevím to už jste se vážně pomátli v redakci? Stát má utvářet takové podmínky aby se lidé chtěli rozmnožovat. Nevím proč si to zase převracíte úplně na ruby....že by měli zajišťovat porodnost. To nikdo soudný nechce. Ale při představě kdy dám za nájem víc jak půlku výplaty (a to neberu úplně malo) za blbý 2+kk do toho šetřit na důchod, platit všemožný pojištění, jídlo drahý elektřina dráha prostě vše nutné pro život a na konci měsíce jsem v mínusu a to mám jen jedno dítě....tak je pak jasné že se do dalšího úplně nepohrnu že.....

69
Před 8 měsíci
Petr Haspra

Stát má vytvářet infrastrukturu, zdravotnictví, školství, bezpečnost- prostě veřejné záležitosti. Ale starat se o každého jednotlivce opravdu nemůže. Jednak je to nevýchovné a jednak na to nemá. V okamžiku kdy stát začne rozdávat peníze se na to nabalí mrak lidí kteří by si dokázali poradit sami, ale když stát rozdává tak proč ne? Pak ovšem nezbývá dostatek prostředků pro ty kteří je skutečně potřebují, přesně jak píše článek.

43
Před 8 měsíci

Ano, stát není mateřská školka. Stát může pomoci s rozjezdem, ale nemá, a ani nemůže jen tak živit líné lidí.

29
Před 8 měsíci
Michael Kajnar

Třeba redakci Fora 24

16
Zobrazit další 3 reakce
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt