Hm, autor asi nebude nejostřejší tužka v penálu.
EU právě kvůli zeleným nesmyslům upadá a ekonomicky klesá. Pochybuji, že se tak v zadluženém Bruseli, pod hrozbou rozpoutání obchodní války, na nějaké větší uhlíkové clo vzmůžou a zboží s cenami navýšenými uhlíkovými cly se do EU bude dovážet, protože snadno náš upadající kus světa prostě ostatní nechají svému zelenému marasmu a rozkladu. Dokud zeleně ožebračovaní a okrádaní lidi pod tlakem hrozící chudoby neudělají s Green Dealem a s zeleným panstvem v Bruseli i ve vládách jednotlivých států EU pořádek a nepošlou je tam, kam patří. Do háje.
Prcek EU chce předělat zbytek světa, bez kloudný armády a z ekonomickým významem prd, tak to se blbcům který tohle vymysleli jako blbý vtip povedlo.
Autor vychází z faktu, že si to populisté nepřečetli a tak nemají čím strašit?
A co když je to naopak? Populisté si to přečetli a usoudili, že to bude dost materiálu na "druhé kolo": když začnou věci z číny díky GD zdražovat, uvidí to i méně chápavý člověk. A když mu populista vhodně odvypráví ohádku "o těch zlých ekoteroristech, co nás, pracovitej lid chtěj í ožebračit", hlasy se jen pohrnou. A taková pohádka se akceptuje snáž, když budou mít občané poněkud hlouběji do kapsy.
A co když to není pohádka, ale pravda? Kvůli FV boomu se zdražuje distribuce. 90% panelů je z Číny. Co z toho je prosím pohádka a ne smutná realita?
Pokud zdraží doprava, může to pomoci místním producentům. Např. zemědělcům.
To všechno vychází z předpokladu, že snížením vypouštění CO2 člověkem můžeme v dohledné době zastavit oteplování. Jenže už desítky let je nárůst CO2 v atmosféře ve vleku nárůstu teploty. Dlouhodobě zvýšená teplota vzduchu totiž sama uvolňuje velké množství CO2 uloženého na povrchu planety ve vodě, včetně permafrostu, ledovců a dna oceánu. To je velmi dobře známý jev, doložený statisíci lety záznamu v ledovcích. Celá Green Deal EU aktivita je tak úplně bez účinku. Tedy kromě devastace evropské ekonomiky, ta opravdu nastane.
Vysoký obsah CO2 v atmosféře vede k nestabilní situaci, která velmi citlivě reaguje na vnější podněty. Při snížení sluneční aktivity dojde ke trvalému skokovému ochlazení, známému jako doba ledová. Stejný jev může spustit větší sopečná aktivita nebo atmosférická porucha. Nápady na umělé zastínění planety k zastavení oteplování by tak mohly spustit něco opravdu hrozivého.
Naopak nárůst hladiny oceánů nebo přesun Sahary jsou dlouhodobé jevy, které probíhají tisíce let. Opravdu je nespustili lidé a nemohou je ani zastavit. Oblast pyramid v Egyptě byla historicky zelenou zahradou na břehu řeky a první pobřežní města jsou dnes hluboko pod hladinou.
Konečně někdo napsal co má hlavu a patu. Nikdo neřeší lodní dopravu z Asiea jiných částí světa. Palivo které spaluje lodní doprava je odpad všech odpadů z ropného průmyslu a vytvářejí daleko více emisí než se každému zdá. O letecké dopravě ani nemluvě. Je to také o pohodlí v Evropě. Pokud si obyvatelé Evropy zvykli na ovoce a zeleninu v období, kdy se za normálních okolností nepěstue a tudíž neprodává tak se o emisích nemá cenu vůbec bavit. Dříve narození si jasně musí pamatovat co se prodávalo za ovoce a zeleninu v podzimním a zimním období. Pokud se návyky na pohodlí nezmění a bude velá poptávka po melounech ze Senegalu, jahod z Moraka atd. tak se o emisích nemá vůbec bavit. To samé platí třeba i o Španělsku, kde se pěstují rajské a okurky v skleníku, ty se vytápějí a tento druh pěstování ničí i přírodní vodní zdroj. Mimo evropská zelenina se dováží lodní dopravou a pak se do koncových bodů dováží kamionovou dopravou.
O nekvalitních a nesmyslných výrobcích z Asie ani nemluvě. Jejich krátká životnost a následná likvidace v stojí nemlé peníze ale především energie.
To je samozřejmě pravda, energeticky náročná výroba se z Evropy do Asie přesouvá už dlouho, a popravdě to s Green Dealem nemá moc společného. Prvotní byla levnější pracovní síla, levnější ceny energií a hlavně ochrana životního prostředí (v Evropě by v současné době nešlo kvůli přísným předpisům některé továrny vůbec postavit).
Jenže to zavedení uhlíkového cla vůbec neřeší ten uhlík, ten prostě v podobě oxidů bude vypouštěn stále, jen se za něj bude víc platit. Stejně, jako to dělají Němci u svých uhelných elektráren. Prostě odpustky.
A ještě si rýpnu do těch "konzervativních", co celý systém pořád odsuzují. Kolik z vás by radostně přivítalo, kdyby se měla vedle jejich obce postavit například nová železárna? Protože jsem si všiml, že skupina lidí, kteří šmahem odmítají všechno nové a blaženě vzpomíná na staré dobré časy, se kryje se skupinou lidí, kteří odmítají stavby čehokoliv v blízkosti jejich bydliště. Ať už se jedná o obchvaty, továrny, elektrárny, bioplynové stanice...
A taky - kdo by v té železárně robotoval, když nejsou lidi? Navíc není vůbec jisté, že by to nějak ovlivnilo globální oteplování a už vůbec není jisté, že to zastaví proud migrantů. I v nejzapadlejší vesnici v Africe mají mobily a když jim tam zavolá jejich souputník z Německa a vylíčí, co tam všechno má, je rozhodnuto.
Nejsem odborník, takže nevím kde je "pravda", ale o problematiku se zajímám a... Kolegové z Egypta už dnes vidí, co kdysi bylo vysloveno v BBC dokumentu, že se množí nekontrolovaně, voda mizí a jednou ty desítky milionů lidí něco může zvednout na pochod směr sever. Kolegyně z Libanonu nedávno psala, že tam podobně, ale že Libanon je stále fajn, křesťanství, ale až se dá do pohybu celý Blízký východ, máme se na co těšit. A to píší místní...
Ne, nejsou nutná. Celá klimahysterie, tvrdící, že emisemi CO² oteplujeme planetu, JE LEŽ! A ta slavná vodíková mobilita s energetickou efektivitou cca. 25% (!!!) je naprostá technická i ekonomická volovina. Proboha přestaňme ničit Evropu. Zrušme Green Deal, rozpusťme EU. Spolupracujme v rámci EHS a NATO.
Autor zapomíná na jednu základní skutečnost, a to že Evropa už zdaleka nemá takové postavení, jak si stále myslíme. Nejlidnatější země světa už nejsou tak zaostalé a chudé. Takže to může také skončit přeorientováním asijských producentů na jiné části světa, protože odbyt chudnoucí Evropy začne být nezajímavý. Lokální produkce nás pak neuživí, nehledě na to, že v zemědělství jsou emise CO2 z lokální produkce řady dnes pro nás běžných potravin vyšší, než z jejich produkce ve vhodnějším prostředí i po zohlednění emisí při jejich transportu. A to pak v Evropě zákonitě povede ke změně politického uspořádání.