Nevím, zda je známá historka z natáčení toho filmu. V té době jsem si jako student přivydělával jako stavební dělník, noční hlídač a topič v tehdy rekonstruovaném Ústředním loutkovém divadle na tehdy Gorkého (nyní Senovážném ) náměstí. Večer za mnou přišli do vrátnice divadla známí s očima navrch hlavy, že se na Václaváku řežou demonstranti s policajty. V té době jistě zajímavá událost. Pak jsem zjistil, že sice k pendrekiádě došlo, ale bylo to trochu jinak. Natáčely se na Václaváku do filmu "Hroch" scény z roku 1968. Komparz měly být máničky a různí vagabundové "pokleslé mládeže " z roku 68. Pak byla přestávka a komparz i štáb si posedal na schody do podchodu. A přimotala se tam hlídka VB, která netušila, že jde o natáčení a začala kompars i štáb ze schodů i z podchodu vyhánět. Došlo ke strkanici. A režisér Steklý chtěl uplatnit svoji autoritu, tak v davu povstal a začal na policajty křičet: "Vy mne neznáte, ale vy mne poznáte. Já jsem totiž Steklý!". A policajti bez znalosti české kinematografie a režiséra Steklého na jeho razantní projev zareagovali slovy: "Tak ty dědku jsi vzteklý? Tak ty budeš klást odpor?!" a začali ho řezat obuškem hlava nehlava. Pak se to nějak vysvětlilo a celá událost nějak vyšuměla a zakamuflovala, aby se příliš nerozšířila. Ale režisér Steklý si v tom podchodu užil ukázku práce režimu, který svojí prací budoval a adoroval.
Tak tohle už je komedie, ten film moc ne.
Nějak se ke mně doneslo, že existuje film Hroch, který je vrcholem zrůdnosti normalizace. A když jsem jednou procházel nějaký kanál na YouTube, kde jsou filmy z komunistické doby, tak jsem na ten film narazil. A tedy asi před rokem jsem ho viděl.
Nebudu tu přesně popisovat nějaké drobnosti, viděl jsem ho jen jednou, ale ty spousty narážek na rok 1968 jsem registroval. A že to byla celkově filmová hrůza, to bylo očividné.
Mimochodem, připomíná mi to současnou situaci na Slovensku, kde se Fico a jeho gang taky snaží obracet realitu vzhůru nohama a hanobí ty, co aktivně bojovali proti komunistické diktatuře, jako byl Milan Šimečka.
Dovolím si nesouhlasit s označejím Josefa Větrovce nebo Josefa Hlinomaze jako podřadné herce. Taky pan Lír, pan Homola nebo dámy Budínová či Hadrbolcová si toto označení nezaslouží, přestože účast v tomto paskvilu jím slávu nepřinesla
Máte nějaký problém s pochopením psaného textu? Píše se tam, že není pravda, že se na filmu podíleli jen podřadní herci, a pak jsou zmiňovaní herci jmenováni.
Je trochu paradox, že natáčení filmu Slasti otce vlasti předčasně ukončila okupace