Ty počátky ale leží v dost dávné historii, u Povstání Bogdana Chmelnického (začalo 1654, ale jeho ekonomické důvody byly ještě starší a tam co vím byla vina na polském státě). Ta historie přivedla Ukrajinu do područí Ruska a odtud se celá staletí nemohla vymanit, ani po "revolučním" chaosu na konci 1. světové. Podařilo se to teprve při rozpuštění Sovětského svazu a dnes se Rusko snaží dostat Ukrajinu znovu pod svou kontrolu.
Vydávat náboženské války 17tého století za "ekonomické důvody" je omyl. Já to vidím tak, že Polsko má, se svou pomocí "evropské civilizaci" a "správné víře", velmi negativní zkušenost. Jeho odměna za roky 1609-1612 (Moskva) a 1683 (Vídeň) + 1812 (zase Moskva) je v Polsku pamětihodná. Je otázka a právo výběru, zda na svých současných hranicích by radši velmocensky se cítící Prusko, Rusko, či Ukrajinu? Slováci, Maďaři, Rumuni i Poláci to tuší. Češi si také pamatují hodnotu evropských garancí svých hranic jak z roku 1938 a pak i z března 1939. Odkaz
V zásadě lze říci, že mezinárodní politika má paradoxní následky. I pro existenci Našeho národa. Jako Bismackovo přesvědčování - že chtít po Rakousku hranice na Labi je pro Prusko špatně (1866), a následně vznik bolševického SSSR + japonský útok na USA 1941 (vedoucí k dohodě USA se SSSR), pak Nám i Polákům, reálným paradoxem zajistili dnešní hranici Prusové , Rusové a Japonci. Zbytek světa Nás i Poláky využíval pro své zájmy. I Němce. Některým vládám i prezidentům to (zatím) ještě nedošlo. Mělo by.
Autor analyzy se usilovne snazi vymazlit chovani Zelenskeho jako vysvetlitelne, a ma pravdu, ze nase fialova vlada na rozdil od polske bude nadale v hlubokem predklonu k Zelenskemu, at rekne cokoliv, a at nasi financni nebo materialni pomoc rozkrade kdokoliv (obcas se vyhodi nejvic viditelny korupcnik, a k penezum se dostane dalsi kamarad)