1600/1600Zbývá 1600 znaků

Proč je v Evropě tam málo chytrých lidí a hodně užitečných idiotů? Jako kdyby neměli své historické zkušenosti a ti mladší neznali dějiny Evropy. Ještě že máme chytré a znalé lidi, jako je Timothy Snyder, sice z USA, ale s perfektní znalostí Ruska a dějin Evropy..

42
Před 1 rokem
Vojtěch "adalbert" Maruška

No, a vliv na výsledek je jaký?

18
Zobrazit dalších 11 reakcí
Před 1 rokem

Timothy Snydera jako čtenář a posluchač sleduji již celé roky, jeho zájem o střední a východní Evropu vnímám jako využití niky, v níž ještě zbývá prostor pro vlastní bádání a jíž lze celkem úspěšně využívat jako dosud nepříliš otřepané téma pro vlastní tvorbu, ale zároveň jsem jím samotným znovu a znovu ujišťován o správnosti úsloví, že přání bývá otcem myšlenky. S touto manýrou ovšem není sám, u nás jí proslul například ,,badatel“ Padevět a také mnozí profesionální, žel také konjunkturální a-historici, například Blažek a Žáček (dnes poslanec za ODS) z Ústavu pro výzkum totalitních režimů, či Ivana Chmel Denčevová (viz její kontroverzní cyklus ,,Jak to bylo doopravdy?“), amatérští pátrači v minulosti ze spolku ,,Paměť národa“ . Při vší úctě k jejich úsilí odhalovat dosud neznámé či mytizované kapitoly dějin a seznamovat se svými zjištěními veřejnost nelze dost dobře přehlédnout, že prakticky bez výjimky dávnou i nedávnou historii interpretují z ideologických pozic, tudíž neobjektivně a nezřídka účelově. Co nám vlastně Tim sděluje? Jen své subjektivní pocity. Jen své námitky proti užívání slov a slovních obratů, které se mu nelíbí – aniž by však byl schopen své námitky uvést do kontextu s reálnou situací na bojišti. Tim se domnívá, že užíváním nesprávných slov může docházet k oslabení bojového ducha té armády, které fandí, přičemž ovšem pomíjí, že této armádě se nikoli teoreticky, nýbrž skutečně nepodařilo zvládnout protiofenzívu, že je zakopána (pokud rovnou neustupuje) na pozicích, ze kterých cesta kupředu už nevede a dozadu byla zakázána prezidentem. Dokončení níže.

8
Před 1 rokem
Miroslav Štrop

Dokončení: A že lidské ztráty už dosáhly takového stupně, že lze bez přehánění hovořit o zdecimované armádě a konstatovat, že i kdyby ukrajinská armáda dostala od západních spojenců vše, oč Zelenskyj žádá, tuto techniku by neměl kdo obsluhovat. Prostě lidé docházejí. Pokud se Timovi nezamlouvá, že je veřejně přiznáváno, že Západ je už válkou unaven, pak zřejmě nechápe obsah pojmu únava a neví, že stav únavy není pouze stavem jakési psychické nenálady, ale že může pramenit z vyčerpání například tělesných sil, nebo z ekonomické a politické krize, či z – jako v tomto případě – z vyčerpání téměř všech prostředků, které Západ měl k dispozici, například k vlastní obraně, jejich neuváženými a co do následků sebedestruktivními dodávkami Ukrajině, aniž by jimi Ukrajině dopomohla k očekávaným úspěchům na bojišti. Únava může být fyziologické či mentální povahy, ale také ekonomická, politická či vojenská. Nevšiml jsem si, že by Timothy popíral existenci únavy a patovou situaci na straně amerických vojáků prchajících z Vietnamu, Kambodže, Afghánistánu a dalších zemí, ve kterých se neúspěšně pokoušeli implantovat demokracii. Američan se nám, Evropanům, pokouší vysvětlovat naši historii, přičemž ale neplatí premisa, že etnický a zeměpisný odstup je předností, neboť by měl být zárukou nestrannosti a objektivity – ve skutečnosti Snyderův odstup je vlastně handicap, protože na svět nelze pohlížet toliko optikou holých faktů, ale také skrze ducha a atmosféru konkrétní společnosti v konkrétní době (což je mimochodem důvod, proč mladí nechápou sentimentální vzpomínání seniorů na socialismus).

10
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

Ten člověk má absolutní pravdu. Nejde jinak než s ním souhlasit. Šokující je ta neschopnost splnit dodávky zbraní pro Ukrajinu ve vlastním zájmu. Nejenže tedy Západ neposkytne co může ale on není ani schopen poskytnout obranné zbraně sám sobě. A to přesto, že ekonomickou sílu a průmyslovou základnu na to má. Tímhle se fakt stáváme dekadentní a Rusku tím vyhráváme jejich obě války - jak tu na Ukrajině tak tu hybridní. Je to fakt s podivem. Přitom stačí celkem málo. Kdyby jenom státy Evropy daly 1% HDP na tu pomoc tak by Putin neměl šanci při tom výkonu ekonomik Ruska a Evropy.

11
Jan Vichta

Státy Evropy nejsou schopny dávat ani ty 2%

HDP do NATO. Potom ještě další 1% na pomoc.

Nehledě na to, že Evropa potřebuje plyn, ropu, ocel z Ruska.

Proberte se.

9
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

Pan historik vlastně přiznal, že se jedná o zástupnou válku mezi Ruskem a Západem. Jinak má ovšem pravdu, pat to není. Ukrajině totiž docházejí lidské zdroje a ty ji Západ neposkytne.

45
Před 1 rokem
Vladimír Srnský

Lidské zdroje absolutně ne. Spíš ty materiální, ale spoustu nových výrob už zvládá tj.drony, houfnice, raketomety a rakety Neptun s delším doletem. Ale zařídit sériovou výrobu v podstatě z prototypů, které vznikly za Porošenka za pouhý rok a půl je obrovská výzva, kterou zvládají.

To jen vy to ve svém tunelovém pohledu nevidíte, jak obrovský skok to je.🫡

19
Před 1 rokem

Autor má sice pravdu, ale jen částečnou. Nevhodná terminologie není totiž příčinou, spíš následkem, neochoty západu více Ukrajině pomoci. Osobně vidím promarněnou příležitost Evropy "vyrůst", stát se globálním hráčem i na poli bezpečnosti a rovnocenejsim partnerem USA, ne jen druhořadým členem NATO. Ukrajina je totiž primárně geopolitickým zájmem Evropy, nikoli USA, které musí řešit globálnějsi hrozby, než jen Ukrajinu.

4
Před 1 rokem
Rostislav Moldan

Americký dańový poplatník není idealista. Tuší že vyzbrojování, Jihovietnamců, Iránců, Iráčanů, Afghánců 2x a nyní Ukrajinců dopadá nějak stejně. Hromadama mrtvol a ztrátou prestiže a osobních svobod - ostudou. Bez většinové podpory místních vlastenců, se to vždy nějak zhroutí - a nedemokratické režimy a nenávist proti Euro-Atlantickému okruhu posílí. Globálně. Cui bono. Někdo, na cizí krvi, vždy vydělá.

8
Zobrazit další 4 reakce
Před 1 rokem

Zase jeden hloupý propagandistický článek. Západ nechce prohrát. Chce vítězství pokud možno bez lidských obětí. Ty mají dodat Ukrajinci. Docela by mě zajímalo, jak by ti diskutéři reagovali, kdyby museli oni, nebo jejich příbuzní rukovat do armády. Mám dojem, že většina se domnívá, že je to problém jen profesionálních vojáků.

Západ se krutě mýlil. myslel si, že má vedoucí úlohu zajištěnou navždy. Že mu budou stačit ekonomické sankce a rychlá vojenská akce. vymýšlí blbosti, zlikvidovali jsme si průmysl, redukovali armády, vytváříme si vnitřní nestabilitu prostřednictvím nezvládnuté migrace.

HDP není optimální měřítko. počítají se do něj i bankovní spekulace, influenceři, služby... S tím se válka vyhrát nedá. Všude jsou problémy s demografií, s počty vojáků, dobrovolně jsme si degradovali vojenskou výrobu.

Naše "elity" nějak přehlédli, že svět se vyvíjí. proč by všichni měli žít podle našich pravidel., když zjistili, že je mohou změnit. Vznikli noví ekonomičtí tygři a ti chtějí své místo na slunci. buď se vzpamatujeme, nebo skončíme jako Západořímská říše. bez průmyslové základny to nepůjde a zelený úděl nás nezachrání. Nemáme suroviny, ničíme si průmysl, likvidujeme zdroje energie,

Evropa prostě zapomněla, co bylo základem jejího postavení ve světě. pokud se nevzpamatujeme, budeme jen chudý poloostrov Asijského kontinentu.

11
Před 1 rokem

Doporučuji jeho přednášky o Ukrajině. Velmi inteligentní, obrovský přehled i vhled. Dokonce se naučil ukrajinsky, což je na Američana dost výkon. Velmi Ukrajině pomáhá, na různých frontách.

7
Před 1 rokem
Petr Svoboda

Pomáhá jim k osudu Skythů. Boj o perimetr NATO není bojem o Ukrajinský národ. Šlo o vrabce v hrsti. Bez Rusů by byla Ukrajina možná menší, ale svoje a možná i stabilní.

Zobrazit další 4 reakce
Před 1 rokem

Není zde žádný pat, do vánoc dostane mat, každý Rus, už kouká jak kakabus. Podle noty americké, někdy také noty britské, my budeme postupovat, Rus bude rychle ustupovat, nejméně někam na Ural, není nikdo kdo, by se Rusa bál. My se Rusa nebojíme, už mu kožich vyprášíme, vycvičíme vojáky a pošleme na Rusa bubáky.

8
Před 1 rokem
Zděnek Tomášek

Hodně trapný

4
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

V článku postrádám to hlavní. Jak přimět zmiňované vlády k tomu aby na Ukrajinu poslali to co je potřeba a včas aby Ukrajina mohla s této situace vyjít jako vítěz: Pokud tedy ani jedna strana nemá na to situaci změnit je to pořád pat a je jedno jak to někdo chce nazývat. Článek je tedy o ničem, protože nedává návod jak něco změnit. Pokud by byla skutečná vůle pomoci Ukrajině k vítězství musely by státy najet na zvýšenou výrobu zbraní a poslat Ukrajině bez odkladu dostatek zbraní potřebných k vytlačení Rusáků ze svého území. Potenciál by západ na to měl, ale bohužel západní státy a USA si raději přihřívají vlastní politiku a jednou se možná probudí až budou mít Rusáky a spol. za zadkem..

11
Před 1 rokem
Pavel Smělý

Návod je stejný jako pro řešení každého problému v demokraciích. Občané si nejdřív musí zvolit takové představitele, kteří se nejvíc shodují s jejich představami a pak musí svou vládu kontrolovat a dávat jí důrazně najevo svou vůli, zvláště pokud dojde k novým okolnostem, jako je třeba tahle válka. Neboli opravdu masové demonstrace, občanská sdružení, podpisové archy atd. na podporu mnohem větší pomoci Ukrajině. Současná vláda by takovému požadavku určitě ráda vyhověla, kdyby měl podporu velké většiny společnosti.

1
Zobrazit další 3 reakce
Před 1 rokem

Není ve skutečnosti jasné, kdeže je ten pán z USA uznáván, ale mohl by svou rétoriku obrátit směrem, kde možná vyniká a tím je odhadem první polovina 17 století.

Hláška - ,,přitom má Západ ve skutečnosti možnost i sílu změnit „pravidla hry“ pro dosažení vítězství" je pitomost na kvadrát. Balíček sankcí stíhá další balíčky, už se to nedá spočítat a pak se občan dozví, že dovoz z RF neustal ani na okamžik. Patová situace? Ani náhodou, budiž všem analogově ukazovákem nahoru, jak by dopadli další zájemci o porcování Ruského medvěda. A jestli si mohl leckdo všimnout, RF je významnou součástí jiného společenství.

9
Před 1 rokem
Chlumsky Mir

Svobodný člověk má možnost se rozhodnout a na základě toho jednat a vzít za dění kolem sebe odpovědnost. Kdo si u nás myslí že nemá možnost se svobodně rozhodovat tak je to ubožák. Dokonce i v tom shnilém russku měli nedávno ještě trochu svobody. Mohli se sebrat a utéct do zahraničí. A mimochodem ten pán, od kterého jste očividně nečetl ani jednu kniku, je velice uznáván po celém světě. Taky proto tady otiskli jeho projev a ne váš.

7
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt