Zastávat Babiše se určitě nebudu, ale zjistěte si, za kolik se vykupují třeba brambory, jablka, zelenina, vepřové, hovězí od výrobců v zemědělství a za kolik se prodávají v marketech a budete se divit. A také, o kolik stouply ceny energií, hnojiv apod. Potom teprve nadávejte na zemědělce a třeba i Babiše. Celý rok se o něco staráte s rizikem co vám vyroste, pak to prodáte s minimálním ziskem a prodejce si přirazí 150 procent. Vím o zemědělství docela dost a také to, že se pomalu nevyplatí nic pěstovat, pokud to neprodáte napřímo.
Jednoznačný souhlas. Málokdo ví jaká je cenotvorba u nás. V každém jiném odvětví si výrobce určuje cenu, v zemědělství si cenu určuje kupující a vy s tím nic neuděláte. Když prodáte mléko do mlékárny, cenu za kterou ji od vás vykoupila se dozvíte až po měsíci z fakturace a takto je to skoro se vším. Pro ostatní podnikatele je to nepochopitelné, ale výkupci tu bohužel mohou jednoduše využívat toho, že zemědělec nemůže zastavit produkci a není schopen, třeba u toho mléka dlouhodobého skladování. Ve finále zjistí, že se výkupní cena propadá pod náklady, ale krávy dojí dál, nejde zavřít kohout, tak to táhnou dál a doufají, že se to zas zvedne. Když činnost ukončí, trvá léta chov obnovit. Strašně mě štve, jak jsou zemědělci neustále napadáni, že jsou nenažraní a dotace, které jim trochu snižují ztráty , jsou jim otloukány o hlavy. Potravináři na tom, ale nejsou líp, protože těm zase určují ceny řetězce, které je stlačují. Prouza lobuje za řetězce, tudíž ukazuje prstem na ty ostatní, aby odvedl pozornost od prodejců, je to ale strašně nefér.
Nechápu, co to tady ta osoba plácá za nesmysly, o podnikání nemá sebemenší ánung.
Když už třeba kritizuje Vodňanské kuře, tak by nám aspoň mohl říci, čím to bylo. Jak narostly tržby, jak narostla výkonová spotřeba, osobní náklady , odpisy, jaká je rentabilita nákladů tržeb apod. Ale vytáhnout jeden z mnoha ukazatelů, a to ten, který se mi zrovna hodí a na něm postavit kritiku, je známka totální demence.
Zemědělci měli vysoké zisky, producenti potravin měli ještě vyšší zisky, ale jaké zisky měly obchodní řetězce?
Vždy ty nejvyšší.
Vzhledem k arogantnímu chování pana Prouzy, osobních útoků a nevraživosti k oponentům, řeči těla atp... by se dalo soudit, že řetězce se na tom všem spolupodílí... a jen se snaží odvézt pozornost.... To že nejsou jasné zisky řetězců, protože část schovávají přes matky, pohádka o absolutním cenovém dně, kdy všechny řetězce prodávají za úplně stejnou cenu... atd.... jsou fakta....
Včera 14.IX. jsem si zvolil pro večerní pohodu na ČT1 pořad "Máte slovo".
V životě jsem se nesetkal s tak neukázněnými diskutéry, kteří se dokázali překřikovat i čtyři současně. Min.Marek Výborný se uvedl informací, že jednal s předními potravin.
řetězci, a ti mu přislíbili, snížit prodejní cenu o tolik procent o kolik bude sníženo DPH.
Jásal jsem, že tedy dojde ke snížení ceny na př. rohlíků o 3%.
Odborník na provozní ekonomii Ekonomické fakulty Tomáš Maier míní, že předražení způsobují legislativní těžkosti pro zřizování dalších potravinových řetězců, čímž nelze
rozšířit tržní konkurenci. Myslím si však, že k dnešním osmi šmejdům s trastovými
dohodami by přibyli pouze další členové. Paní redaktorka M.Jílková se opakovaně snažila získat odpověď na otázku, jak je možné, že zisk Agrofertu u kuřecího masa vzrostl meziročně o více než 140%, a nikdo ji nedokázal vysvětlit, že měl-li výrobce
původně zisk 10% = 5,-Kč, pak 140% zvýšení ceny představuje 7,-Kč.
Důkaz o neserioznosti prodejců zvýšením ceny vajíček, cukru a třeba mouky, ze dne na den byla průhledná zlodějna, neboť nákupní cena prodejcem byla realizována
v původní výši. Inu předmětná diskuse účastníků byla jedna hrůza, bez podnětu
na zlepšení cenové politiky v našem státě. Za sebe doporučuji zřídit státem vedený
obchodní řetězec, který bude schopen při seriozní cenotvorbě vytvořit kýžené
konkurenční podmínky tak, aby naši občané nerealizovali nákupy v levnějším
zahraničí. Startovní kapitál lze získat zrušením všech dosavadních dotací a zároveň
napravit nesmyslnou a ve svém důsledku škodlivou privatizaci.
Musí to házet na jiný protože kdyby řekl pravdu tak ho majitelé řetězců vyhodí z teplého místečka a příjde o velké peníze. Proto je hájí. Jak je možné, že zemedělec vyprodukuje kilo brambor za 10 kč a řetězec je prodá za 30? A to je se vším dodám na jatka za 40kc za kilo jatka zpracují dodají obchodu za 50kč a řetězec přirazí 100 a vice procent a výsledná cena je pak vidět u pultu
Zajímavé, že Polští zemědělci ani zákazníci tyto problémy nemají. Prosadili v EU své požadavky k ochraně Polského zemědělství hned na začátku. Měli na postech ministrů odborníky a byli neustupni . To u nás se na tyto posty dostávali zástupci politických stran, bez odbornosti.
Myslím, že údaj o zisku určitého podnikatelského subjektu má velmi malou vypovídací hodnotu. Skoro se dá říci, že účetně vykázaný zisk vyjadřuje neschopnost dané firmy vydělané peníze efektivně ochránit před zdaněním. To také vysvětluje, proč úspěšné společnosti s obrovským obratem vykazují zisk ve výši několika málo procent svého obratu. Laikovi tedy připadá, že v daném oboru je podnikání na hranici rentability, skoro až budí údiv, že někomu stojí za to dělat velký byznys, na kterém vydělává třeba jen 5-10 procent z celkového obratu. Jedná se samozřejmě o kolosální kamufláž. Zisky úspěšných společností bývají ve skutečnosti mnohonásobně vyšší, než účetně vykazují a následně zdaňují, protože skutečný zisk dokáží ještě před jeho vykázáním a tedy zdaněním dobře zužitkovat, převést jej do firemního majetku, investic, utopit v nákladech, vyplatit na odměnách, hromadit nespotřebované finanční prostředky na účtu nemá z hlediska dobrého byznysu žádný význam, proto to taky nikdo nedělá. Jednoduše tak lze navodit situaci, kdy, společnost vykazuje účetně ztrátu, přestože prodělává výrazný boom.
No já vám nevím, ale mám podezření, že obchoníci a agrobaroni si nemají co vyčítat. Potraviny ve stejných řetězcích jsou u nás o desítky procent dražší než v Polsku. Kdyby za to mohli čeští agrobaroni, tak by se to mohlo týkat českých potravin, ale ony jsou dražší oproti Polsku a Německu i ty dovozové. A mnohdy jsou i méně kvalitní. To přišije Prouza Babišovi jak?
"České potraviny podle ČSÚ za poslední tři roky zdražily o 35 %, zatímco potraviny z dovozu jen o 19 %" - tak to by mě zajímalo, podle jakých podkladů se statistické údaje počítají. Takovou ptákovinu snad nikdo nemůže myslet vážně.
Žádám proto zástupce ČSÚ, aby sdělili, kam chodí nakupovat potraviny za jimi uváděné ceny, abych tam mohl také chodit nakupovat.