Novinářský příštipkář Bojan Pancevski píše o České republice jako o ruském satelitním státu, rovnou mohl napsat ruská gubernie. Což o to, bohatá Aljaška bývala kdysi nepotřebným územím ruských primitivních carů. I ruský Kaliningrad býval jako Královec součástí českého království, sibiřská magistrála byla pod kontrolou českých legií, ruská bota byla v Paříži, naopak francouzská bota v hořící Moskvě. Pancevski nemůže za svou malost, slavný The Wall Street Journal by ale neměl zaměstnávat podobné nevzdělance.
Překvapivě přínosný článek, když jeden uváží, že jde vlastně jen o takovou kravinu. Možná je potíž mj. v tom, že Orbán, do jisté míry Zeman a čerstvě naopak velmi agresivně Fico, dávají pohledu na postkomunistické země jako na sovětské satelity za pravdu. Aféra s radarem v Brdech, která nejspíš rezonovala i v amerických médiích, a podobné kauzy k tomu jen přispívají.
No, tomuto článku po faktické stránce nelze moc vytknout. Spíš mě vrtá hlavou celkově hysterická reakce českých médií na ten článek ve WSJ.
Opravdu někoho překvapuje úroveň geografických a historických znalostí Američanů? Ta je už dlouho poměrně nechvalně známá. Přiznejme si, že jsme pod rozlišovací schopností běžného Amíka. Kolik už bylo špatně vyvěšených vlajek a chybných českých hymen v zahraničí. A pro povědomí, že vše na východ od německých hranic je Rusko, nemusíme ani za oceán. Stačí třeba jet do Francie.
A přiznejme si taky, kolik toho asi průměrný Čech ví třeba o vzniku USA, válce o nezávislost či občanské válce v USA. Taky bychom asi byli zklamaní. A to se neptám ani, jak by to dopadlo třeba v případě nějakého afrického státu.
Jistě v redakcích novin by asi úroveň měla být podstatně vyšší, ale dnes je holt úpadek všude.
Je to celé bouře ve sklenici vody.
Ale co tak třeba napsat článek o blížících se prezidentských volbách v jisté bývalé britské kolonii😊.
Jsme a vždy budeme malým bývalým sovětským satelitem. Se SSSR na věcně časy a nikdy jinak bylo heslo, které mi tento stát ve škole vštěpovall do hlavy. A říkat, že Česká socialistická republika a Česká republika nemají spolu nic společného je nesmysl. Nenarodil jsem se v zemi nikoho.
Člověče, vždyť vy ani nevíte, jak se náš stát jmenoval před r. 1989. Nejdřív si o tom snad něco přečtěte. Na vašem místě bych začala učebnicí dějepisu pro 5. třídu.
mě spíš fascinuje, co se kolem toho zvedlo za cirkus... u mě to vyvolalo jenom pobavený úsměv a hned jsem si vzpoměl na tu scénu, doufám, že se nepletu, myslím, že je z Adély: Dočolomanský jako americký detektiv jede vyšetrovat do Prahy a pobočník se ho ptá: a kde to je, ta Praha? V Paříži, na to D. Pak tam přijedou a on vece: měl jsem pravdu, je to skoro v Paříži... Tak asi tak... vlastně to od těch amíků bylo vyjádření obdivu. pravda, po americku... 😂
To nebyla Paříž, ale Vídeň, s francouzy jsme toho moc společného neměli, ale součást Rakousko Uherska jsme byli.
Mne na té nevzdělanosti fascinuje i pojetí českého zbrojního průmyslu. Jeho kolébkou bylo Rakousko-Uhersko. Na státních dodávkách pro armádu během první světové války se postavil na nohy Emil Škoda. Hlava mi nebere, co s tím má Rus společného.
U nás se často setkávám s tím, že jinak dobrý a objektivní článek má příšerný bulvární titulek, často i se stylistickými chybami. Zřejmě redakce zaměstnávají na vymýšlení titulků opravdové duševní giganty. A předpokládám, že v Americe tomu nebude jinak.
Jen bych upozornil, že autor článku Bojan Pancevski zřejmě není produkt amerického vzdělávacího systému. Narodil se přece v Severní Makedonii.
Nic takového autor taky nepíše. Krátkou profesní historii, ze které je zřejmé, že Pancevski není Američan, zmiňuje už v úvodu. Na základě čeho jste si to dokázal spojit, že vás to vedlo k upozornění na zjevné?
Tak, asi toliko o " úspěšné mezinárodní politice" Pětikolky!!
Říká pravý občan sovětského satelitu, soudruh Dressler Boris, hrdina babišovské práce 😄
Ruská propaganda a v amerických novinách?!To už je ,,silné kafe"i pro ,,fórum"!!