Co nás má co "reprezentovat" nějakej čobol z horních Uher? Tohle kdyby bylo naopak, Slováci by vřeštěli jak podebraný paty a vůbec by to nepřicházelo v úvahu 🤨 A to tu ještě kandidoval na prezidenta 🤮
Co jen kandidoval, málem to prasopes vyhrál. To nás minulo těsně. Ale obávám se, že spousta stupidů, kteří nechápou že dluhy po Babišovi se musí zaplatit, tím pádem nebudou souhlasit s touhle vládou protože nechce dávat na dluh, se zase přikloník Buresovi. Maďarsko je s Bohem mějte se.
Co se týče historického exkurzu má p. Šafr nesporně pravdu.
Mne ale zajímá, jak dlouho bude ještě evropské poplatníky - včetně našich - bavit Orbánovi a Maďarům platit ty jeho komunistické excesy.
Nesouhlasím !!!
Pokud někdo nesdílí evropské civilizační hodnoty, má na to sice právo, ale do Evropy prostě nepatří.
Ono jde hlavně o to, že vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem byly mizerné už dávno před válkou. Z velké míry právě kvůli Maďarům v Zakarpatí. A z velké míry z ukrajinské viny. A teď se po Maďarech chce, aby nekriticky začali Ukrajinu milovat. Ale ono to dost dobře nejde. V OSN hlasuje Maďarsko spolu se Západem a povinnosti v NATO si plní. Jen nechtějí Ukrajinu nekriticky milovat a mají k tomu své důvody. Podle mého názoru bychom je k té slepé lásce k Ukrajině neměli nutit. A upřímně, ani sami sebe.
takze by CR nemela prosazovat sve mezinarodne-politicke zajmy, k nimz jednoznacne nepritomnost zjevneho agresora s imperialnimi choutkami a proticeskou retorikou na slovenskych hranicich patri? tlak na madarsko (ale treba i na rakousko nebo nemecko) neni o nejake zmene sentimentu, ale o snaze, aby tyto zeme z iracionalnich (a nekdy naopak z ciste oportunistickych) pricin neblokovaly opatreni nutna k porazce neskryvane nepratelskeho statu nerespektujiciho povalecna pravidla hry (tim minim neporusitelnost hranic a zakaz utocne valky). mmch kouknete na polaky, ti s ukrajinci maji zkusenosti jeste bolestnejsi, presto jim vedomi realneho nebezpeci, pomohlo se nad ne povznest. ostatne myslim, ze nynejsi madarska politika ma kapanek jinsi pozadi nez nejake historicke krivdy, ktere tvori jen prihodny ideologicky plastik (v historii si kazdy demagog najde, co zrovna potrebuje - proto je taky kazde odvolavani se na dejiny z principu pokus o manipulaci).
Pochopit Orbána je asi podobné, jako pochopit maďarský jazyk, všude v Evropě, kam přijedete, si nějak přizpůsobíte svůj jazyk tam tomu a tak hotel je hotel, v maďarštině ešterongtágoš , bohužel. Orbán se tváří jako krymský mula, turecký sultán a jeho požadavky přesahují evropské normy. No, jazyk za to nemůže, u Maďarů jde o podobné požadavky, jako má Putin, anulovat dohody, vrátit historii o 100 let. Dobře, nikdo jim nemůže zakázat mít tyto choutky. Ale neměli by využívat vymožeností sjednocené Evropy a tak by sami měli požádat o vystoupení z EU, mohli by si vzít do vzniklých maďarských států konglomerát Agrofert, bez českých dotací a další cestu k sjednocení s Ruskem a Běloruskem jim umožnit vyloučením z evropských bankovních toků.
Hotentot feferom maďarom
Autor zapomněl na zásadní příčinu války - diskriminující všechny ukrajinské menšiny. I to že obdobnou verzi jazykového zákona zavedl proti svým menšinám už Uherský sněm r. 1805. Češi také mají historickou zkušenost s němčinou jako s jediným státním jazykem. Ukrajina 04. 2019 opakuje jen chybu jiných multietnických celků - a zřejmě dopadne stejně. Měli se kouknout do Švýcarska. Odkaz
stejne jako CSR, ktera svou nemeckou mensinu tendujici k iredente poslala v prasecacich za kopecky? btw jazykovy zakon je 1. zastupny problem, 2. o jeho diskriminacnim charakteru by se dalo polemizovat, 3. je to zakon a ukrajina je ve fazi hura vlastenectvi, ktere u nas zname z 19. stoleti - participaci mensin na verejnem zivote je mozne zakony menit, 4. ukrajinske mensiny jsou predevsim rusove, ktere zpoza hranic vabi batuska, 5. narodni staty vznikaji za ucelem ochrany narodnich zajmu a zajmem ukrajincu zrejme neni nechat se rusifikovat a nasledne priclenit k velke tramtarii.
Konzervativní národní nota nemá s hnědou ideologií nic společného, pan Šafr je jako obvykle vedle. Pravdu ale má s Trianonem, ten opravdu Maďaři nezkousli a ještě dlouho nezkousnou.
Nicméně popularita Orbána tkví v něčem jiném. Většina Maďarů si totiž velmi dobře pamatuje tragický výkon sociálních demokratů, kteří zemi přivedli téměř ke krachu.
A za Orbána prostě zatím není náhrada i když už vládne nezdravě dlouho.
A kdepak Uhři vzali ta území o která přišla?
Dnes píše pan Šafr poněkud více k věci. Neotřáslo s ním něco?
Popud k první světové válce dalo přece Rakousko-Uhersko. To se válkou rozpadlo, ač v poslední fázi války drželi iniciativu ve válčení Němci. A po válce udávají tón vítězové. Mezi ty snad nepatřil ani pan Šafr, ale ani president Beneš. (Pokud jde o mě, pak mám za to, že k rozhodnutí vyhovět Masarykovi velmi přispěli naši legionáři a revoluce v Rusku: vzniklá republika tvořila koridor, zejména železniční až do Kijeva. Tehdy se ještě s letectvem tolik nepočítalo, železnice byla důležitá. A ten koridor mohli po vzniku republiky hlídat Masarykovi legionáři). S poraženými se příliš nikdo nebavil, což se v dějinách běžně stává. Rozhořčení v mezinárodních vztazích vzbuzuje zejména to co je, ne, to co bylo. A dnes pořád platí, že v zemích sousedících s Maďarském žije významný počet Maďarů, kteří trvají na své identitě. Tak jako na jiných místech jsou občané, kteří touží třeba po samostatnosti a není jiím vyhověno. Křiklavým případem je třeba Irsko (už tolik mrtvých!), Baskicko a také třeba Quebeck, Kurdové - a řada dalších států. Nejnověji Ukrajina. Ovšem přání národností je jedna věc, jinou věcí je splnění techto přání. Zakazovat přání lze obtížně. Třeba Baskicko jsem poznal docela slušně a samostatnost bych Baskům přál. Obdivoval jsem jejich vlastenectví.
Tentokrát se na komentářem p. Šafra silně kroutím. Ano, trianonská smlouva byla pro Maďary krutá, ale úplně stejně jako k ostatním poraženým státům - Rakousko, Německo, Turecko. Ano, neprozíravý postup vítězů vedl ke 2. válce - ale ta znovu vedla k porážce nejen Německa, ale i Rakouska a Maďarska. Požaduje snad Rakousko návrat ke hranicím před 1. válkou, jako Maďarsko?
Nepleťme v jedné větě dvě odlišné věci. Maďary určitě pochopíme . . pamatují Ruskou krvavou invazi s . . Koněvovými tanky v roce 1956 v maďarských ulicích. . a následný komunistický režim . . ale pochopit Orbána? Maďaři si už zase nedokáží, díky svobodným volbám, užívat svobodu. Volby . . populisté . . a nesvoboda . . jsou tak blízko . .