chyba, kterou už nikdy nenapravíme
Republika tím trpí dodnes !
Bohužel naše moderní dějiny jsou neustále negativně ovlivňovány přítomností narcisních osobností ve vysokých státních funkcích presidentem Benešem nevyjímaje. Ten podlehl sebeklamu,že je povolanou vůdčí osobností národa po té co se mu povedlo úspěšně asistovat při vzniku československého státu, jeho počínání v době mnichovské krize v roce 1938 lze označit za rozporuplné, nejdříve mobilizoval, pak srazil podpatky a emigroval k těm,kdo nás tehdy zradili a sám přitom zradil mobilizované vojáky v hraničních pevnostech. Proč neemigroval tehdy do USA,které stály při vzniku našeho státu v roce 1918?
A když se tedy přidal na stranu západních spojenců, proč je v roce 1943 podrazil tím,že se smluvně přitulil ke Stalinovi ačkoliv moc dobře věděl,že si to hostitelská Anglie vůbec nepřála? Pokud by se do válečného úsilí spojenců nekompetentně nemotal tak značnou část našeho území mohli tehdy osvobodit západní spojenci
a Stalin by po válce byl v úplně jiné vyjednávací pozici a dokonce i tu předválečnou Podkarpatskou Rus by jen tak lehce neschlamstnul.
no pokud si vzpominam na dějepis pomoc nam odřekla i Anglie a Francie z kterými jsme měli podepsané dohody o pomoci v případě napadení , o rusku jsem nevěděl , ale jeden celkem zajímavý historický dokument o tom jak se rozhodovalo jak kdy a KDE se valka bude odehravat mimo jiné i pod taktovkou anglie byl v české televizi ,zapisky tajných služeb jak ruskych tak anglických a nemeckých a se zapisku mezi stalinem jeho generaly ( molotovem )a nemeckým Riventropem , byl celkem zajímavý , samozřejmě i to jak anglie a francie laxně dohlížela nad německem po 1 sv valce a jejich vyzbrojování a vyvoj tanku v rusku mimo jiné , takže jedna velka žumpa pak na jedné tak na druhé straně , a že se Beneš vypařil ??!!! a co si myslíte že by se asi stalo z nynější vladou kdyby začal nějaký konflikt?
Kdo ignoruje dobový kontext - zde situaci po zradě západních mocností a otočením válečného vývoje po bitvě u Stalingradu, tak nic nepochopí.
Tak snad to neudělal kvůli plánované etnické čistce - "vysídlení" Němců.
Eduard Beneš svými činy ve funkci prezidenta ČSR zcela negoval svůj podíl na vzniku republiky. Tuto smutnou kapitolu svého života začal přijetím Mnichovského diktátu a zbabělým útěkem z republiky. Ve své zradě ideálů masarykovské republiky pokračoval na sklonku roku 1943 cestou do Moskvy, kde umožnil podpis hanebné Smlouvy o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi ČSR a SSSR. Jeho ostudné chování pokračovalo tím, že se do republiky vrátil z Moskvy a jmenoval vládu K.Gottwalda a tím předal republiku do rukou komunistům. Únor 1948 už byl jen poslední kamínek do mozaiky Benešovy zrady. Jeho nezájem o osud prezidenta Emila Háchy už jen dokresluje jeho morální selhání.
.
Popsal jste to naprosto přesně !! Beneš je tragická postava českých dějin.
Autor článku neuvedl některá fakta. Československo sice mělo smlouvu se Sovětským svazem už ve třicátých letech. Jenže v té době jsme neměli společnou hranici se Sovětským svazem a pomoc ze strany Sovětů byla podmíněna zapojením Francie. Pokud by přesto Sověti chtěli zasáhnout museli by přejít přes území Polska. A Poláci by je asi jen tak projít až k hranicím Československa nenechali. A ano Benešovou motivací byla zrada západních mocností v Mnichově. Pakt Ribbentrop–Molotov nebyla spojenecká smlouva, ale pakt o neútočení. Paradoxně jako první uzavřelo pakt o neútočení s Německem Polsko v roce 1934. Takzvaný Pakt Piłsudski-Hitler. Jenže tyto fakta se autorovi nehodí do jeho účelového narativu.
to nic nemění na tom, že smlouva 1943 s SSSR byla ostudná. a Beneše vedla jen vlastní ješitnost a zklamání ze západních spojenců. takže se s radostí a s prezidentskými poctami upsal Stalinovi.
Mě by zajímalo, zda má pan Závada jen neznalost historie, nebo úmyslně lže.
Stalin tehdy nepomohl, protože Polsko a Rumunsko odmítly transport sovětské armády přes svá území. Jinak to možné nebylo. Mezi Podkarpatskou Rusí a SSSR nebyla žádná železniční trať, dokonce i mezi Slovenskem a Moravou byla jen jediná dálková s uzounkým (tedy zranitelným) hrdlem u Jablunkova. Letadla tehdy neměla zdaleka takovou transportní kapacitu na efektivní dopravu armády.
Doprčic, vy byste chtěli pomoc od komunistického Ruska (SSSR)? Umíte si představit, co by okamžitě po transferu Rudé armády do Československa následovalo? Zatýkání, vraždy, rudé gardy a nakonec odevzdání Sudet i s Prahou Němcům. Možná by si Rusové nechali Moravu a Slovensko. Ale asi by nám Slováci opět záviděli.
Edvard Beneš - malý politik ve velké funkci a dopadlo to přesně podle toho 🙁. Nebýt politiky Edvarda Beneše, patrně bychom dopadli trochu jinak. Nejspíš jako Rakousko, odkud se později SSSR podařilo výměnou za neutralitu vypráskat. Jenže dějiny nejsou coby kdyby a minulost změnit nelze 🙁.
Ještě asi nevíme vše o tom, jak se Rakousku podařilo vyklouznout z rudého chřtánu. Asi to bylo hodně drahé výkupné. Dodneška si nesou Rakušáci svůj díl vděčnosti. Rakousko neutrální, ale plné ruských agentů.
Zato prozíraví Poláci žádnou smlouvu nepodepsali a z darů komunismu se mohl radovat už v letech 44/45. Kromě toho si mohl autor alespoň zjistit, že ve spojenecké smlouvě Fr - ČSR - SSSR byla pomoc SSSR vázaná na pomoc Francie a tuto podmínku si vyžádala naše strana. SSSR neměl v roce 1938 s Říší společné hranice a o pomoc naše vláda ani nepožádala. A dále pak, že pakt o neútočení není spojenecká smlouva. Na závěr by mohl autor předestřít, jak by jednal on. Ono dneska se to kecá.
Doba byla zlá. Nebylo moc jiných variant. V případě nepodepsání smlouvy by dopadl, jak pan Mikołajczyk a nebo ještě hůř, jak pan Sikorski.
Beneš byl jedním z nejslabších politiků v čele země. Nemůžu říct nejslabší, protože doba byla velmi složitá, nežil jsem v ní a v jeho kůži nechodil. Ale s odstupem času to slabota byla. Byli tu různí jeho následovníci, ale po těch zbyla jen pachuť, po Benešovi zůstal jed. Byť máme zákon, že se zasloužil o stát.
A to se dost hovoří i o Háchovi jako zachránci a obětním beránkovi. Chtěl bych slyšet proslov Beneše z poválečných let, jak odsoudil smrt 80 tis. Židů na území Čech, vždyť bezpečnostní složky Háchovi podřízené proti tomu neudělali nic,ba naopak a samotný Beneš o zákonech německých věděl už v době mobilizace 1938.