1600/1600Zbývá 1600 znaků

Napíšu to po několikáté a je mi jedno, kolik lidí tím zase naštvu. Ale trvám si na tom a budu až do smrti, pokud dřív neztratím to, o čem budu psát - soudnost.

Naše volební právo je omezeno (zatím) od 18 let. Je to logické - do té doby se člověk vyvíjí jak tělesně, tak mentálně. Teprve dosažením plnoletosti lze předpokládat, že se bude rozhodovat alespoň trochu odpovědně. Samozřejmě - někdo dospěje dříve, někdo později. Je to dáno přírodou, předky, zděděnými vlastnostmi atd. Než abychom individuálně zjišťovali, kdo už je odpovědný a kdo ještě ne, zvolili jsme statisticky stanovený průměrný věk a uzákonili jsme jej.

Jako seniorka vím, že postupem věku člověk ztrácí jak tělesné, tak mentální schopnosti. Proto mi vadí, že zákon nestanovuje i druhou stranu mince - do kdy má člověk mít volební právo, a hlavně - do kdy může být zvolen. Nejen u nás, ale i ve světě je znatelné, že tzv. stařičtí mocnáři v politice nepatří zrovna k těm nejlepším politikům. Na jedné straně máme spoustu řečí, ať nechodíme do důchodu moc pozdě; na druhou stranu se cpeme tam, na co už jako důchodci nestačíme. Kdybychom měli pro vstup do politiky strop 70 let, mohli jsme si několik excesů zmíněných v článku odpustit. A kdybychom ukončili volební právo v 75 letech, vzalo by to vítr z plachet spoustě populistům, kteří právě na důchodce sázejí. O budoucnosti by však měli rozhodovat ti, kteří se jí dožijí; ne ti, co se nedožijí ani konce volebního období a zajímá je jenom příspěvek k důchodu. Nejsem si však jistá, že to současná vláda ještě stihne napravit...

Přeji hezký den všem.

61
Před 7 dnyUpraveno
Esterpeggy Šťastná

Souhlasím, aby zákon, aspoň co se týká volitelnosti všelidovými volbami do veřejných funkcí v zastupitelstvech všech stupňů byl limitován věkem. Nejjednodušší a nejspravedlivější by bylo možná to, že poslední volba by mohla proběhnou dnem před zákonem stanovené hranice odchodu voleného kandidáta do důchodu .I tak by dotyčný sice nějaký rok přesluhoval, ale určitě by nemohl být volen již opět a v daleko pokročilejším věku. U omezení volebního práva je to již takové ošajstlich. Ta věková hranice, kdy demence nastupuje je velmi rozdílná. Jsou lidé, kteří ji obrazně řečeno mají v podstatě celý život ale jsou tací , kteří mají zdravý úsudek i ve vyšším věku a bylo by škoda, aby nemohli volit.🤔

19
Před 7 dny

Tak Babišova být nemusí to je pravda a je to celkem nepodstatné. Důležité je aby hlavně již nikdy nebyla Vaše! Ta se totiž silně podobá době temna.

61
Před 6 dny

Fanatismus autora je až zarážející. Podstatně větším nebezpečím než Babiš jsou lidé jako on, fanatičtí hlasatelé jediné pravdy, jediného správného názoru a také jediné politické strany či koalice. Lidé jako on jsou opravdovým nebezpečím pro demokracii.

ANO jsem nikdy nevolil a ani tak nehodlám činit. Ovšem objektivně řečeno je Fialova vláda podstatně větším problémem než byla ta Babišova. Nemá smysl opakovat všechny hlouposti, které udělala, všechny lži a všechny sliby, které porušila (to byly skutečně asi všechny). Takže ještě jednu vládu takovýchto neschopů a můžeme rovnou všichni emigrovat, nejlépe možná do Ameriky severní střední nebo jižní. Tam je ve většině zemí svět ještě v pořádku.

Ale protože k emigraci chuť nemám, nebudu volit tuto vládu a vlastně žádnou z dnešních parlamentních stran. Uvidíme co se ještě objeví. Třeba se najde nějaká opravdu pravicová strana bez ultralevice typu paní Decroix v ODS či lhářů typu pana Fialy rovněž z ODS, zločinců typu pana Rakušana ze STAN, hlupáků typu pana Hřiba od Pirátů a o Babišovi s Okamurou nemluvě.

A pokud ne, tak prostě nebude koho volit a k volbám nepůjdu.

2
Před 7 dny

„Je hodně důležité, aby tyto volby dobře dopadly, a ony můžou dopadnout špatně.

--------------

Výkřik demokratického kandidáta.

To vše záleží na voličích , koho zvolí, v tom je to kouzlo demokracie.

Bohužel pan Fiala o demokracii pouze mluví, proto mu nevadí pan Foltýn, který nám říká jak správně držet lžičku, nevadí mu pytel na mrtvoly, nevadí mu Krit, a neustále je na jeho prvním místě Ukrajina, ne občan země, za které byl zvolen.

Kdo uvěří jeho volebnímu programu? Dopadne to jako minule? Sliby , chyby?

29
Před 7 dny

Tak jsem si říkal s čím potomci komunistů a OF přijdou. Při minulých volbách se proletáři spojili a vytvořili koalici, chvilku to trvalo, než je lidé prohlédli. Nyní mají nachystanou korespondenční volbu, jenže se koalice pošramotíla a i tak je to málo. A jsou tady návrhy na právo volit do 70 roků. Senzace. Do 69 let pracovat, a v 70 nevolit.

5
Před 7 dny

Demokracie je vláda většiny. Demokracie je právo mít svůj názor a mít možnost ho vyslovit. Ale takovéhle dehonestace, urážky, nálepkování a kriminalizování za opačný názor tu od roku 1989 nikdy nebyly. Největší nepřátele demokracie jsou ti, co ji mají plnou hubu. Současná politická garnitura je žumpou veřejného dění. A ta vládnoucí, která měla parlamentní většinu a tudíž relativní klid k naplňování svých volebních slibů, ukazala jen jediné a to touhu po moci a udržení se svých koryt. Teď zase přijde období strašení a slibů. Pořád dokola!

18
Před 7 dny
Roman Leština

Demokracie také znamená, že politik má povinnost ptát se svého národa na jeho názor, ještě před tím, než udělá dost zásadní rozhodnutí. Nežijeme v demokracii, nemáme právo projevit svůj názor. Politiky v ČR náš názor nezajímá. Vše rozhodují za nás a bez nás. Místo toho pouze nařizují, oznamují, dělají škrty, vše ořežou, zruší. Zvyšují daně, ceny energii atd. A hlavně neustále lžou a šíří strach.

15
Před 6 dny

Články zejména těch specializovaných, profláknutých fialobijců a v tomto případě babišobijce Jandourka nemá cenu číst. V čtenářských ohlasech nesmí chybět omšelé nálepky, verzálky, vykřičníky a smajlíci.

1

Nemusí se obávat, ty volby dopadnou dobře a Fialenko půjde od válu.

114
Před 7 dny
Jaroslav Dobrovolný

A co čekáte od té změny? Vážně mě to zajímá. Podle preferencí by mohl vládnout jedině Babiš. Ten už své umění předváděl 8 let, a byla to tragédie.

12
Před 7 dny

Odstranění politika z vrcholné politiky by neměl být neřešitelný problém.Stačí se třeba podívat do USA,kde 250 let platí ústavní článek o národnosti kandidáta na nejvyšší ústavní funkce.Prostě tam platí-kdo se narodil mimo území USA,nemá šanci,i když má americké občanství.Stejné pravidlo mělo být uplatněno po rozdělení Československa i v nové ústavě České republiky.Narodil ses na Slovensku nebo Japonsku,jsi Slovák nebo Japonec,nemáš nárok.To,že máš české občanství a žiješ v ČR,nic na věci nemění.Je jisté,že takový člověk nikdy nebude hájit zemi,kde vykonává takový mandát,protože to není jeho vlast.Pokud tvrdí něco jiného,sprostě lže.

5
Jiří Nesvadba

Jenže politik, kterého máte asi na mysli, se narodil jak ČECHOSLOVÁK.

2
Zobrazit další reakci
Před 7 dnyUpraveno

Prožil jste cca celých 7 let po pádu Nečasovi vlády v deliriu,nebo v léčení upoután na lůžko ? Nebo jste zármutkem z jejího pádu ztratil paměť?Nebo jen zkoušíte,mají li spoluobčané paměť ,nebo zase skočí na další lži?

Jsme silný národ ,nezlomily nás (zatím ) žádné katastrofy,nezlomí je ani tato vláda.Bohužel ,za ta katastrofy si většinou můžeme sami,Za tuto poslední určitě.

10
Jaroslav Vistejn

Už jsem se těšila, že nám objasníte, kdože tehdy shodil Nečasovu vládu a zosnoval puč na ni.

Zobrazit další reakci
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt