Zvládne ten talent bez zázemí doma nároky studia na prestižním gymplu když nezvládne přijímačky? Jestli doma nemá podporu pro přípravu na ně, jakou bude mít potom během studia a při maturitě? Nebude pro něho lepší jít na technický obor nebo méně prestižní školu?
Technické průmyslovky jsou v současné době náročnější, než gymnázia.
Sociální rozdíly ve vzdělávání vždy byly, jsou a budou. Už jen proto, že v různých sociálních skupinách je i jiná výška inteligence. Obecně, samozřejmě. Výjimky se najdou. Ty by měly odhalit pedagogové ve škole.
Připravit se na přijímačky může každý bez ohledu na sociální status. Přijímací testy z minulých let (či obdobné) jsou na internetu zdarma, přístup k internetu má dnes každý (v nejhorším případě zdarma v knihovně), takže si každý může vyzkoušet třeba padesátkrát různé přijímací testy a připravit se. Takže to je jen o přístupu žáka a jeho rodičů - a ten opravdu není závislý na penězích.
Ti bohatší dítěti zaplatí více než jen tupé opakování testů. Dítě potřebuje problematiku pochopit a to pouhým opakování příkladů půjde těžko. Potřebuje někoho kdo mu řekne proč je daná otázka správně tak jak je ve výsledku.
přijímačky jsou čím dál jednodušší. testují se jen základní vědomosti. když někdo není schopen "vyřešit problém" trojčlenky, případně jaké množství vody se vejde do válce r x l, tak fakt nemá na střední škole co dělat.
opravdu nepotřebujeme, aby se zde zaváděla nějaká pozitivní diskriminace pro děti, které mají nízké IQ, jsou z preferované minority nebo mají jiné zájmy než studium.
Udělejte si prosím testy z čj i ma tak jak to dělají žáci - 70 + 60 min. mezi 60 min. prestávka. Nezapomeňte přenést odpovědi do záznamového archu v souladu s pravidly, včetně vytažení rysu. Použit smíte modrou nebo černou (negumovaci) propisku.
Napište, jak jste dopadl 😉.
Jo a zkuste také po 5 třídě - ten dělají 11leti žáci.
Dříve neodepisujte.
Sociální rozdíly prohubuje špatné základní školství a špatní učitelé v něm. Pokud má vzdělání enormní vliv sociální postavení rodiny, je jasné, že většinu děti učí a zajišťuje jim rodina, tedy rodiče. Takže to co nefunguje a selhává je škola. Přečtěte si ale komentáře vše učitele...jen osočování a kritika rodičů. Ony jen fňukají a jsou děsně přepracované, přestože pracují jen 9 měsíců roku (kdo by chtěl pošlu email ředitelky jedné ZŠ, ve kterém píše, že děti mají 3 měsíce prázdnin za rok, takže na dovolené mimo prázdniny uvolňovat nebude:-). A ne opravdu nejsou učitelé v době prázdnin ve škole:-), mají volno také). Takže neřešte přijímačky, ale základky a učitele a jejich úroveň a kontrolu jejich práce. Zrušte inkluzi a učitele odměňujte za to, že děti umí a ne za to, že vyzkouší děti, co je rodiče naučí.
Co si to vymýšlíte? Máme devět vnoučat od 7 do 18 let a žádné z nich rodiče nic doma neučili a neučí. Přesto jsou dvě na gymnáziu (na zkoušky se připravovaly pomocí testů, které jsou zdarma na netu, jedna si pak šla udělat testy nanečisto - stálo to 300 Kč, což si může snad dovolit každá rodina) a ostatní mají na ZŠ většinou samé jedničky, občas nějakou dvojku.
Ano, souhlasím, já přijímačky na gymnázium dělala naprosto bez přípravy, protože tehdy nikdo typologii zadání dopředu neznal, a bylo to tak lepsi, mezi prvními přijatými byly pak i premianti tridy, takže ten přijímací test dokázal seřadit děti podle jejich nadání. Dnes aby děti v Praze zažívaly rok tvrdého tréninku prijimackovych testu. Naštěstí nejsme pražští, takže se dcera připravovala jen z lehká dva měsíce předem a dostala se hladce 30 a 30 bodů, i tak má v prime same jednicky celkem hravě....tvrda prijimackova příprava je špatně, ale bude vždy, pokud bude veřejná databáze zkušebních testu
No tak pokud se s tím dostala na gymnázium, tak toto bych teda fakt nepřijal. blbě nastavený systém(((( to je děsivé až smutné, protože v Praze 45 bodů z matematiky a 40 bodů z českého jazyka, samé jedničky od 5 třídy do 9 a na gympl se nedostanete.
Souhlouhlasím s autorem článku. Přijímací zkoušky jsou drahá prebenda pro bafuňáře v Cermatu, totéž jsou idiotské státní maturity, které vedou jen k průměrování a k ničemu jinému. Učím 17 let a nechápu, proč odborné školy nemají své vlastní maturity, což bylo smysluplné a dobré. To samé se týká přijímacích zkoušek. Pouze traumatizují děti a berou jim radost ze vzdělávání a poznání. My je v mateřinkách a základkách rozvíjíme a oni je systematicky zabíjí a psychicky mrzačí. Každé dítě má právo studovat to, co ho těší, a je nemyslitelné, aby vzdělávací systém financovaný z našich peněz vytvářel z našich dětí živé součásti poloautomatizovaných linek v montovnách Evropy, nebo poslušné nemyslící ovce bez špetky kreativity a vlastního názoru. Zbytečná a nabubřelá soukromá instituce jako je Cermat nemá v moderním vzdělávacím systému místo.
Jenže člověk se nevzdělává kvůli "radosti ze vzdělávání", ale kvůli tomu, aby se něco pořádného naučil a měl se jak v dospělosti živit. Jestli z toho má či nemá radost je úplně jedno. Mám VŠ, vždy jsem se dokázala dobře uživit - ale "radost ze vzdělávání" jsem jako dítě nikdy nepociťovala, spíš naopak
Celý systém je skutečně divný, ale dle mého z jiných důvodů, než které uvádí autor. Při přijímacích zkouškách je předně nesmyslné testovat znalosti z devítiletky (ty by mělo dokumentovat vysvědčení), ale předpoklady pro studium na dané střední škole. Pokud se kupř. někdo hlásí na chemickou průmyslovku, měly by zkoušky být logicky z chemie a samozřejmě z matematiky, ale proč z češtiny? Obdobně na strojní nebo elektro z fyziky a opět matematiky. Kdo se nenaučí dostatečně mateřský jazyk do cca 15 let, nemá na střední škole co dělat. Tím myslím jazyk a jeho praktické použití, ne nesmyslné větné rozbory nebo finesy a chytáky v diktátech, obojí je samoúčelné. Diferenciace na střední škole je naopak žádoucí, protože jde o výběrovou školu. Pokud zkoušky zvládne 90%, je to divné, protože moc. Na střední školy by se mělo dostat cca 40 až 60% uchazečů, ostatní se prostě něco vyučí, proč ne? A pokud je třeba v Praze větší přetlak na volná místa na školách, není to asi problém zkoušek, ale celého systému. Navíc, když se někdo z pražských nedostane na školu v Praze, může jít internátně studovat někam jinam.
Vždyť tak to bylo vždycky. Kdo zvládne přijímačky a učivo na střední škole, tak má šanci mít dobrý život. Výběr existuje ve všem co tak proč by si měly být děti rovny ve vyšším vzdělání. Tak přece život nefunguje.
jasně, "nadrtí se" na přijímačky soukromým doučováním a v prváku na střední vyletí, protože je na základce učil diletant, takže jedničkáři mají mezery v učivu větší než Macocha...