Myslím, že se sociolog dost mýlí. Naprostá většina věcí, které dnes spotřebitel poptává, se dováží z Číny, lékové substance z Indie. A to, co Rusko potřebuje ze Západu si doveze pres Kazachstán, či Uzbekistán. To zahrnuje i čipy do ruských aut, ovšem není problém dovážet čínská či třeba indická auta. Rusku úplně postačuje, pokud se zaměří na vlastní produkci potravinovou, na vlastní produkci stavebních hmot. Rusko kromě nerostných surovin nic jiného nevycházelo, takže mu žádné nezbytné komponenty nechybí. Ropné, plynárenské stroje a zařízení, stejně jako lodě a letadla vcetne raket si vždy vyrábělo samo. Export nerostných surovin nikam nezmizel. Místo Evropy je dodává ve zvýšené míře do Číny, Indie. Na Ukrajině doposud válčilo s tanky a děly z éry SSSR, kterých má naštosováno tolik, že by s nimi dobylo celou Evropu. Ano, přesto zbrojní výroba a dodávky proviantu na frontu něco stojí. Na druhou stranu to z hlediska Ruska je naprosto zanedbatelná část území, o která se bojuje, která jsou navíc vně hranice. Rusko samotné, ruské obyvatelstvo nijak netrpí. Na venkově, za Uralem, na Sibiři i dálném východě se žije pořád stejně a v ruských velkoměstech jako je Moskva či Petrohrad lidé korzují, baví se, věnují se běžnému životu, zalbam a koníčkům - protože jich, ve městech, se netýkají ani odvody na frontu. To odnesou mladíci právě z bezprizorního venkova, kteří jsou bojovat za vlast a ještě dostanou zaplaceno tolik, kolik u nich na vsi za celý život by ani neviděli. Na ruském území se nebojuje, fronta je jinde. Nikde nechybějí ani pracovní síly. Nic tedy ohroženo není.bohuzel.
Jahody za 1000 rublů místo 500... v Rusku vládne tentýž bezuzdný kapitalismus jako kdekoliv jinde! Najde se dost bohatých lidí v Moskvě, kteří si je koupí a kdyby došlo na nejhorší, prodávající je pořád ještě může prodat ta loňskou cenu. V Rusku žádný inflační tlak na jahody neexistuje. Jsou místní, paliv a hnojiv i pracovní síly má Rusko dostatek.
Západ a Evropa má dvě obrovské výhody a těmi je silná ekonomika a obrovský vojenský potenciál. To, že se Rusům nedaří toto rozbít, ať se chovají, jak můžou, musí být pro ně obrovským problémem. Problém je ekonomický, částečně vojenský a nakonec bude i sociální. Otázka času.
Už nechlastej
Takových keců od dobře placených odborníků jsme slyšeli už mnoho a na všechna témata. O Rusku na začátku války říkali že po těch opatřeních proti Rusku jim do roka dojdou penize a válka skončí,ale opět "odborníci" neměli pravdu.
Vy račte mít nějaké ekonomické vzdělání?
Tak na konci Covidu udělal Babiš (krytý ODS) něco podobného. Začal rozhazovat peníze, dá se říci že tisknout, snížil daně no a pak nás čekala pro nás do té doby nečekaná hyperinflace.
Tak Babiš peníze rozhazoval už za covidu. Antivirus byla nejdražší dávka v nezaměstnanosti. Ale tak chápu, že když OSVČ dostal 500 Kč na den, ze kterých zaplatil cca 6 tis. na sociální a zdravotní, tak mu těch 9 tis. zbylo na živobytí. Pokud měl zaměstnance, tak si musel vybrat mezi Antivirem nebo těmi 500 na den. Souběh nešel.
Poptávková inflace byla cca 5 %, ten zbytek byla nákladová inflace způsobená skokovým zvýšením cen energií + hamižnost potravinářů.
Tak holt rusové nebudou nakupovat spotřební zboží že zahraničí ale domácí vojenskou produkci. Co by pro svého cara neudělali 😉
Problémy, které mělo Rusko v devadesatkach byly jen slabý odvar. Před tím byla euforie z konce studené války (což jim hodně pomohlo), teď budou rusové zažívat opovržení ze strany západu (ale i Číny).
A taky očekávám kromě rozpadu Ruska extrémní výprodej toho, co v Rusku ještě zůstane - energetické a nerostné suroviny.
Ten výprodej si už ošéfovává Čína. Suroviny za hubičku se jí hodí.
Čím hůř...
Bohužel sociolog moc ekonomice nerozumí.
Rusko peníze netiskne (tedy rozhodně ne zásadně víc než jiné státy ... tisk peněz je v našem fiyat systému normou) v zemi je víc kapitálu díky tomu, že pro bohaté Rusy je mnohem těžší investovat a vyvádět peníze do zahraničí.... v Rusku je tedy najednou o hodně víc kapitálu, ale tisk peněz za to nemůže.
A dovoz do Ruska se rozhodně nezastavil, Čína dováží jak vzteklá, zvláště spotřební zboží... spousta západních firem dál exportuje přes Turecko nebo střední Asii...
Tudíž vyvádí peníze do zahraničí oplátkou za nerostné suroviny.
Netuším jaký je poměr.
Krom toho hodně, jako fakt hodně peněz investuje do zbraní které jim žádnou přidanou hodnotu nepřinesou pokud bude na bojišti zlikvidována a prodej jejich techniky se vcelku zasekl.
Podle mě touto logikou to dřív nebo později nejspíš dobře nedopadne.
Nebo to vidím chybně?
Pokud vím tak USA to řešilo před pár lety stejně, proto to největší zadlužení na svete a každý rok se dluh zvětšuje,Rusko si to může dovolit je ze zemí s nejmenším dluhem.
...hlavně si to opakuj aspoň 7x denně, snad tomu aspoň ty začneš věřit...kupředu levá ...😂
Dobré dopoledne,
pro úplnost odkaz na toto téma Odkaz
Pan sociolog má pravdu v tom, že situace kopíruje viditelný stav společnosti před zhroucením sovětské ekonomiky, ale jsou zde určité rozdíly a to pod "povrchem".
Předně peníze se v Rusku v tuto chvíli ještě netisknou (vy smyslu nekrytých peněz). Rusko má stále dva zdroje odkud může čerpat a to "fond bohatství" (od roku 2022 snížení z 9 bilionů rublů na 4) a "peníze obyvatelstva" (letos zvyšování daní). Vše nasvědčuje tomu, že stávajícím tempem se tyto zdroje vyčerpávají cca koncem roku 2025 (viz odkaz výše). Poté nastane skutečně stav zhroucení ekonomiky provázený tištěním peněz, hyperinflací, bankroty a následně "velkým výprodejem" (přátelé z Číny už se těší).
Dnes se inflace v Rusku zvyšuje v důsledku vyšších mezd tj. vysoké poptávky a na druhou stranu nedostatku spotřebního zboží tj. nízké nabídky. Inflaci ženou nahoru ceny právě spotřebního zboží, protože došlo k masívnímu přesměrování ekonomické aktivity do válečného průmyslu (výroba, materiál, pracovníci), kde se vyrábí zboží, které nemá pro běžný život význam - zbraně, co skončí v černé díře na Ukrajině ("Tankem a municí prostě děti nenakrmíte ani neoblečete."). Tato inflace se dá stále korigovat pomocí makroekonomických nástrojů jako např. "zvýšení úrokových sazeb".
Válečná konomika stále funguje, ale obrovským tempem odčerpává zdroje potřebné k jejímu fungování. Až tyto zdroje dojdou, tak se tato ekonomika sesype jak domeček z karet.
A co se dělá tady?? Popište, kolik "natiskla" ČNB kvůli euru před časem. Jak padá cena úspor?? Zvyšují se mzdy a ceny, tím klesají úspory Taková měnová reforma, jen bez názvu
Jen blázen spoří v inflační měně... kupujte Bitcoin, dokud je 🙂 (Pozor, jen Bitcoin, ne ty ostatní napodobeniny 🙂).