1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Kolikpak slečna nebo paní zaplatila za své studium? Co užitečného přináší společnosti svou prací ? Vytvořila vůbec kdy nějaké skutečné hodnoty, nebo si jen plácá ta svoje moudra?

7
Před 1 rokem

Je to špatně, už teď potřebujeme víc vysokoškoláků, než jich máme. (Uvědomte si pokrok v technice i zdravotnictví - za posledních deset let přibylo tolik materiálů i postupů, že se musí nastudovat mnohem víc věcí, aby člověk byl schopný v praxi fungovat). A když potřebujeme víc vysokoškoláků, pak je třeba jim podmínky neztěžovat, ale naopak ulehčovat.

A rozhodně je lepší, aby někdo studoval naplno tři roky a pak šel do praxe, než aby studoval šest let a při tom si vydělával na školu a ubytování. Tady by bylo dobré, aby studenti nepracovali někde na kase, ale aby jejich výdělky už byly spojené s jejich budoucím povolání - např. studenti pedagogiky aby měli zajištěná místa jako asistenti nebo družináři, studenti techniky ve firmách svého oboru.

5
Před 1 rokem
Ondřej Glac

Problém je, že chce studovat plno jelit, která nemají na nic jiného než na nějakou genderovou pavědu. Skutečných odborníků v technických oborech je málo. Ovšem při velikosti naší populace není čemu se divit. Blbců máme dost. To je vidět na fakultách sociologie nebo politologie. Ale takoví lidé jsou dobří pouze k tomu aby zalezli do státního a tam užírali ze společného a ještě se s tím chlubili!

5
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

Školne už tu melo byt davno. Proč myslite že všude ve vyspelich zemich je. A ty školy jsou uspešne i jejich absolventi. Zavest školne, školske pujčky a stipendia. To jedine pomuže našemu školstvi.

15
Před 1 rokem
Jitus Nováková

Našemu školství pomůže jen schopný ministr a schopná vláda.

7
Před 1 rokem

A kolik zaplatil za svá studia pan Rusnok

10000 za semestr není nic,co by se nedalo zvládnout? S jeho platem je určitě v pohodě. Chápu,že stát tato studia něco stojí ale spíš než školné bych zavedla dohody o setrvání a práce v ČR po ukončení studia

14
Před 1 rokem
Simonka Simkova

Přesně tak.

1
Před 1 rokem

I na západě a dokonce i v USA jsou státní VŠ zdarma.

Mně se na tom hlavně líbí, že sami tito navrhovatelé školného většinou studovali zadarmo, kolej i obědy měli za hubičku a ještě dostávali tzv. dvojáky: potraviny domů: vejce, šunku, kuře, máslo….

Takže nakonec chudí studovat nebudou, protože už teď mají brigády, rodiče jednou na dřeň a sotva vyjdou. Přitom zrovna pro chudé je to často jediné východisko, jak se z chudoby vymanit a mít trochu slušnou budoucnost.

Mimochodem, máme druhé nejvyšší zdanění obyvatelstva. Polovinu roku obyvatelé ČR pracují na stát.

Kam ty peníze mizí?

Praha, 28. února 2022 – Daňoví poplatníci v ČR budou letos pracovat na odvod daní 169 dní. V loňském roce to bylo po přepočtu s finálními vstupními daty 172 dní. Den daňové svobody připadne na 18. června 2022. Vyplývá to z výpočtů společnosti Deloitte. Podobně jako Češi na tom budou i Portugalci a Norové. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Švýcarsku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

Odkaz

Odkaz

www.fintag.cz
Nepřímé zdanění práce v ČR dál patří k nejvyšším na světě - fintag.cz
Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí OECD. Což se promítá do ceny práce v Česku.
4
Před 1 rokem

Pokud se autor článku domnívá, že při studiu VŠ se dá "běžně pracovat", pravděpodobně sám studium odflákl a vždy prolezl na třetí pokus. Neříkám, že to není realita, ale studenti musí již nyní "cálovat" koleje/ubytování, jízdné, mensu, odborné publikace, povinné exkurze, placené databáze a další nástroje, mobilní data (studium na VŠ je nemyslitelné bez připojení), atd. Málokoho živí jen rodiče. Přidejte k tomu ještě plat za semestr a kvalita našich VŠ (v evropských statistikách nijak skvělá) půjde ještě dolů...

4
Před 1 rokem
Markéta Gausová

Hodinová dotace jednoho semestru oboru Mezinárodní vztahy je 92 hodin. 92 hodin na 15 týdnů. Tedy 4 hodiny týdně. To je úplně směšné. Dodělával jsem si pedagogickou fakultu při práci, za rok a půl jsme absolvovali téměř tolik hodin, jako politolog za celé bakalářské studium, které má 5 semestrů. Opět podotýkám, že při práci. A jen školné mě přišlo na 17 tisíc.

Jsem pro školné všemi deseti. Problém českého vysokého školství není málo peněz, ale přebytek studentů, kteří si jen prodlužují mládí a studuji obory, které stejně nakonec profesně nevykonávají. Není jediný důvod, aby to společnost platila.

Navíc, vzdělání je investice. A kdo investuje, určuje podmínky. A očekává návratnost. Jaká je návratnost že strany studentů, kteří pak obor opustí? A to je ten lepší případ. Velká část studentů školu nikdy nedokončí. Proč jim to má stát platit?

Zobrazit dalších 7 reakcí
Před 1 rokem

No a proč ne? Už není ani ten důvod, že po absolvování výšky půjde na vojnu jenom na jeden rok. A studovat jen proto že nechce dělat tu práci která je momentálně požadovaná a mít to navíc zadarmo? A nestarat se, čím se potom bude živit? Pokud si někdo myslí, že se mu to nevyplatí, něco do svého vzdělání investovat, tak logicky ať na takovou školu neleze.

A pokud se to socanům nebo komančům nelíbí, tak ať si toho svého vysněného budoucího Černěnka na studiích finančně podpoří.

3
Před 1 rokem

Forum 24 šéfredaktora Pavla Šafra roky testuje hranice české žurnalistiky, které v některých případech i překročilo. Médium balancuje mezi názorovou publicistikou a manipulací, proti které projekt paradoxně vedl zpočátku tažení.

„Nejde mi o pana Babiše, ale o manipulaci. Určitou technikou a postupy, které jsou zákulisní a mocenské, dokáže bohatý a mocný člověk změnit mediální obraz tak, že vstoupí majetkově do vydavatelství a následně se poté změní publikování o něm ve svobodných médiích…,“ prohlásil Šafr na tiskové konferenci, která v roce 2015 předcházela spuštění nového serveru Svobodné fórum. Spolu s ním představil projekt i analýzu článků Babišovy Mafry, v níž došel k závěru, že politik miliardář své vydavatelství zneužívá.

Krátce na to se Svobodné fórum i sám Pavel Šafr zapojili do aktivismu – do té doby pro média poměrně neobvyklého. Když o rok později na mimořádném zasedání sněmovny grilovala opozice Andreje Babiše za kauzu Čapí hnízdo, ve které měl politik zneužít dotace, do ulic vyjely dodávky s billboardy: „Miliardář nepotřebuje žádné dotace!“ a pod nimi svítilo logo Svobodného fóra. Šafr sám se přidal v převleku čápa k průvodu, který měl na nekalosti v kauze upozornit.

Velkým tématem se pro Svobodné fórum stal stav české žurnalistiky. Nejvíce se logicky zaměřilo na Mafru ovládanou Babišem, do které patří třeba MF Dnes či Lidové noviny. Nejednalo se v té době o jedinou velkou akvizici. Obecně z českého trhu zmizeli zahraniční vlastníci a nákup velkých vydavatelství tuzemskými oligarchy novinařinu v zemi pokřivil. Interpretace světa pohledem Svobodného fóra ale

2
Před 1 rokem

Za socializmu bylo na VŠ stipendium závislé na prospěchu. V menze jídlo za 2,80,- Kč, jízdenka MHD 30,- Kč na měsíc, sleva na jízdenkách pro studenty. Mělo to jeden háček studovat deset let na různých fakultách a přestupovat ze školy na školu se nedalo. Brigády se mohly dělat. Ukončení studia v prvních dvou letech bylo velké, před některými zkouškami se studenti třásli. Dnes se studenti od zkoušek nevyhazují, škola by přišla o státní příspěvek za studenta. Úroveň studia je poplatná politice

1
Olga Francová

Pokud to někomu rodiče budou platit - že bude střídat vysoké školy a studovat deset let, je to jeho věc. Každopádně se zapomíná na jeden fakt: jaký je u nás plat nastupujícího učitele (ne až po čtyřiceti letech - tabulkově)?, jaký vědeckého pracovníka?, jaký člena orchestru?, jaký lékaře po šesti letech s atestací? Nehrajme si tady na to, že tito lidé jsou schopni splácet státu statisícové školné, když pak nemají v praxi po vystudování ani na založení rodiny a dostupné bydlení. Pokud u nás vysokoškolské diplomy zajistí odpovídající příjmy - v Německu před několika lety(!) v přepočtu průměrná(!) mzda 80 000 kč, tak pak se teprve pojďme bavit o školném. Jinak přijdeme o mozky a všichni můžou jít rovnou do skladů. Řemeslník je u nás prestižnější povolání (v ohodnocení práce), než vědecký mozek.

Před 1 rokem

Školné by nebylo třeba, kdyby se zavedly přijímačky na VŠ s IQ testy, a předem se vyloučili lidi, co na studium nemají mozkovou kapacitu. Teď totiž studují, a stát platí nemalé peníze za jejich sociální a zdravotní pojištění, a taky škole na ně přispívá. Zcela zbytečně, protože škola si je nechá tři roky do Bakalářek, a pak je prostě vyhodí. (Neudělají bakaláře - pochopitelně)

2
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt