Stejné to je ve zdravotnictví....za minulého režimu na "neschopence" byla rubrika "V ústavním ošetřování od...do..." V době, kdy byla nemocenská max. 90,- Kč denně, jste za dny hospitalizace dostal polovinu, tedy 45,- Kč !! Při tehdejším průměrném platu cca 2000,- to bylo 45,- Kč za den, v přepočtu na dnešek a průměr 40 000,- by správně měl být poplatek za hospitalizaci 1 000,- Kč za den !!! Pojišťovny totiž hradí zdravotníkům prakticky jen provedené zdravotní výkony (viz.příslušná vyhláška "Seznam zdravotních výkonů), a mezi ně jistě nepatří topení, teplá voda, praní prádla, hotelové služby, strava, atd ....
Nejhorší scénář se naplňuje. Dnes o šetření mluví takovy lidé kteří v minulosti měli příjmy astronomické. Dnes z pozice vysokých důchodu ještě vykonávají poradenské práce (Svoboda) a ještě rádi. Nevím kam tyto rozumy půjdou např. daň ze vzduchu z komínů a jiné kraviny. Tyto odborníci kteří jsou v politice 30 let už nic nevymysli a jak se říká kde nic není ani smrt nebere je důsledek věčného kybycovani třeba Kalouska Rusnoka aje to jen nahlodavani lidi kteří mají určitě jiné starosti než poslouchat priblble rady novodobých milionářu.
Určitě souhlasím s úhradou vysokoškolského studia,nebo se závazkem 5-10 let práce pro občany Česka, z jejichž daní jim byla studia zaplacena. Ubylo by absolventů VŠ odcházejících na západ za lepšími výdělky, a takových není zrovna málo...
Ano, a přidělovat umístěnky natrvdo. Třeba z Ostravy do Aše a obráceně jako v 50. a částečně v 60. letech minulýho stoletý. Paráda. Budeš makat, kde ti určíme, ne že ne. Skutečnost byla ovšem dosti odlišná - ti bez tlačenky, kontaktů a peněz si to skutečně museli odkroutit, ti druzí, a nebylo jich málo, měli přiděleno teplé místečko doma nebo hodně blízko domova. Jsme Češi, mistři světa v improvizaci, nedodržování a obcházení čehokoli (co se musí nebo by se mělo dodržovat).
Komentář je bohužel postaven na obrácené logice. Rozhodně je nutno postavit systém stipendií na podporu VŠ studia, protože denně vidím diametrální rozdíly v možnostech rozvoje mezi svými studenty, kteří mají či nemají adekvátní zázemí a mohou studovat full a nebo jen part time. Až bude existovat, můžeme řešit třeba i školné/zápisné/kolejné...
A jen na okraj, VŠ studium NENÍ zadarmo, to je argumentační faul. Mezi svými studenty mám jazykově vybavené, v mnoha směrech kompetentní a přirozeně nadané lidi, kteří by i bez diplomu jistě pracovali nejméně za průměrnou mzdu. Oni se toho na pět let vzdají a investují příslušnou (sedmimístnou) částku do toho, že získají kvalifikaci v oboru, kde pak na začátku kariéry ani tu průměrnou mzdu nedostanou. To jsou paradoxy, Vaněk!
A kde učíte? Docela by mě zajímalo, kdo se dobrovolně vzdá nadprůměrné mzdy, aby 5 let studoval a přijal práci hodnocenou podprůměrně.
Takže, já matka samoživitelka 3 dětí je celý život vzorně vychovávám a vše jim sama platím - nelevné školní akce, kroužky, poplatky za přijímačky, jídla, atd a za to, že člověk chce být prospěšný společnosti, být vzdělaný, tak furt něco platí (a důchod stejně nikdy nedostanou) a na druhé straně se neustále dávají podpory těm, kteří nikdy dělat nebudou, jen budou natahovat ruku..státe, konečně začněte podporovat ty, kteří snahu mají !!!! Cítím větší a větší nespravedlnost...a co teprve naše děti, chováte se k těm snaživím demotivačně !!!
Kromě školného pro školáky bychom ještě mělí zavést tzv. škodné pro politiky. A mělo by být opravdu hodně vysoké.
Protože se evidentně taky učí, akorát že učebnou je bohužel celá ČR.
No já nevím já mám jen SOU ale musel jsem u podniku zůstat minimálně 3 roky po vyučení! Bylo to vzdělání zadarmo nebo nebylo. Psal se rok 1980 když jsem nastoupil.
A do 33 let se platily nejvyšší daně, aby se studium zaplatilo. Dovolená byla do tohoto věku taky pouze 14 dní, pak 3 neděle.
Studenti si mohou brát stipendia od budoucích zaměstnavatelů. Budoucí zubaři a doktoři dostanou ochotně stipendium od krajů, kde chybí. A pseudo obory, jako že jich je hodně, si budou muset pomocí sami, nebo půjdou pracovat.
Taky dobré reseni
Je velmi papalášské říkat, že deset tisíc si může dovolit každý, a kdo ne požádá o dávky (16 % obyvatel má měsíční příjmy pod 15 tisíc). Ty peníze tam mají jít skrze daně. Tím, že zavedeme školné a ještě navíc takhle vysoké, akorát odradíme lidi od toho, aby šli studovat. A opravdu nemáme přebytek studentů, abychom je museli demotivovat, potřebujeme se zbavit pověsti montovny, ne to podporovat. Navíc je známo, že Češi se zdráhají říct si o finanční pomoc, takže tohle opatření je podle mě neefektivní. Navíc i pokud bych přistoupil na argument, že se při většině škol dá pracovat (jak by se řešily náročné školy bez času na práci?), tak 10 tisíc opravdu není málo v rozpočtu pracujícího studenta. Takový plat, aby si dovolil platit "druhý nájem", má většina mladých až ke konci vysoké školy. O studentských půjčkách ani mluvit nebudu, to vidíme v USA, jaká katastrofa to je, když se ty lidi pak dluhů nezbaví do konce života... Pokud zavádět školné, tak mnohem menší a v závislosti na sociální a finanční situaci.
Jako rodič vysokoškoláků nesouhlasím. Mám syna na medicíně a nějaká brigáda při tak náročném oboru je nereálná. Měsíčně už dnes jsou náklady deset tisíc, koleje, strava a studijní materiály. Při platu 25 čistého je to slušná zátěž pro rodinný rozpočet. Již dnes je nedostatek lékařů. Je vidět, že naše elity ztratili kontakt s normálním světem.