Především se 25. prosince slavilo narození boha Mithry - římský bůh Slunce, původně perský. Datum narození křesťany dlouho vůbec nezajímalo, zaobírali se spíše Ježíšovou smrtí (= Velikonoce). Různé datumy narození se objevují až po několika stech letech, nakonec přejali (ukradli...) to datum narození Mithry - tím se zároveň potlačil význam tohoto velmi konkurenčního mýtu, rozšířeného po celé římské říši.
V našich zemích,již před římany šlo o narození či znovuzrození Keltského boha slunce Belena.a celé je to o Keltském zimním slunovratu,z kterého u nás pocházejí skoro všechny Vánoční tradice,a církev na tento svátek naroubovala Ježíše,který se vůbec nenarodil v prosinci. Takže naše tradice vůbec nespojujme s původně perským bohem,ale správně s Keltským bohem slunce.
Že se z Ježíška stal děda Mráz říkal Zápotocký a ne Novotný.
Zápotockému vyrostl Ježíšek a Zelenský zase čaruje s kalendářem.
„Ukrajina oficiálně přesunula hlavní svátek vánoční na 25. prosince. Dosud jej pravoslavní věřící v zemi slavili podle juliánského kalendáře 7. ledna. Zásadní změnu v pátek stvrdil podpisem příslušného zákona prezident Volodymyr Zelenskyj."
Asi zas tak moc věřící nebudou, když zvítězila ideologie.
Většina pravoslavných církví,krom té východní větve dávno přešla na gregoriánský kalendář.A někde mají kombinace,třeba Řecko Vánoce dle gregoriánského,Velikonoce dle juliánského.
Autor to již asi přehnal s vaječňákem. Santa Claus je Mikuláš a hotovo. A kdo je potom St Nichoalus? Asi svatá Nicol. Tak nic. Přeji pěknou opici. Apropo ohledně kapra - na Vánoce nešlo o kapra, ale o rybu. Např ve středověku byli na Vánoce u chudiny v Čechách hlavně lososi. Ale to se nehodí do vaší ideologické masirky.
Je to pisálek amatér, hňup jak se říká
A kdo určil,jak stará má být "tradice"? Některé nové vznikají,jiné zanikají. Tak to bylo vždy. My žijeme dnes a tady a máme takové "tradice",jaké máme. A hledat v tom nějaké moudra může jenom nějaký rádoby pisálek. Za několik let to třeba bude zase jinak . No a co.
Sv. Mikuláš (Santa Claus) má svátek 6.12.
24.12. se slaví narození Ježíše ( Ježíška).
Logické je že by se 24.12. měl slavit Ježíšek a ne Santa Claus.
V Čechách Sv, Mikuláš také rozdává dárky ale 6.12.
A jak se přišlo na to že Santa Claus sídlí na Severním pólů tak to nechápu.
To asi proto že tam v 19. st. nikdo nebyl.
Nikdo Severní pól neviděl tak tam určitě bude Santa Claus, jak logické.
Santa Claus má domov v Rovaniemi ve Finsku. Si tam zajeďte to ověřit, přes svátky tam mají spoustu akcí. Respektive sídlo má v Korvatuntur, což je taky někde v Laponsku, ovšem lokace je tajná a tak má pro styk s veřejností právě pobočku v Rovaniemi.
Jenom maličkost, pane autore. Vánoce jsou postní den, ale ryba je v křesťanství postní jídlo. Kapr se na dlouho z jídelníčku vytratil kvůli úpadku rybníkářství po třicetileté válce a po jeho oživení na konci 19. st. se do něj jako postní jídlo zase vrátil.
Ta ryba jako jídlo o těchto svátcích,už na našem území byla dávno před křesťanstvím,jako postní jídlo ji měli keltové při oslavách zimního slunovratu,nyní křesťanských Vánoc.
Vánoce jsou hlavně oslavou narození Ježíše. Já i za komunistů pamatuji, že dárky vždy nosil Ježíšek a ne děda Mráz i když se v naší zemi hodně prezentoval. Autor chtěl asi hlavně o Štědrém dni plivat jedovaté sliny. Já mu přeji hezké vánoční svátky a aby ho měl někdo rád . A naše rodina o 4 generacích se jde těšit na český bramborový salát s kaprem a dárky od Ježíška 🎄
Autor je ubožák
Dnešní Vánoce jak je známe jsou církví naroubovaný svátek na Keltský zimní slunovrat.Den kdy se narodil,či znovuzrodil Keltský bůh slunce Belen.Ježíš se vůbec nenarodil v prosinci, A i zvyky máme od Keltů,nosili dárky přírodě pod stromy venku,zdobili větve i celé stromy,jehličnany.Taktéž jmelí,které u Keltů symbolizovalo posílení vztahů mezi dvěma osobami,posilovalo jejich lásku.Další tradice,rozkrajování jablek,věštili z nich budoucnost a keltské dívky za sebe házeli šlupky z jablek,aby jim ukázali jejich nastávajícího.Pečení cukroví,oni pekli koláče a zdobili je aby vypadali jako slunce.Taktéž se postili a věřili že kdo se bude postit,uvidí kance.To samé ryba,ta u Keltů byla obřadním jídlem a muž ji musel o zimním slunovratu sám ulovit. A když vezmu autorovo tvrzení o prvních dnešních vánočních stromcích,tak první byl zaznamenán v Rize a Tallinnu,v německých zemích až později.A vzhledem k pohanskému původu zdobení stromků církve zpočátku toto zakazovaly. Samozřejmě i jiné kultury slavili zimní slunovrat,ale vzhledem k naší historii pro nás je důležité,že u nás naše tradice pocházejí od Keltů. Takže článek pana autora hodnotím jako blábol,a nebo se nenamáhal nic zjistit. A propo,to stejné u nás platí o čarodějnicích,den po nich svátek lásky,dušičky a další,.
Mnohé víry nějakým způsobem slaví slunovrat. Ať už v článku zmíněná perská, nebo keltská, germánská a velmi pravděpodobně (nejsou záznamy) i slovanská. Je to celkem logické, bez slunce byla zima, neurodilo se atd. Od toho je jen kousek k jeho uctívání.
Když se do našich končin ohněm a mečem natlačilo křesťanství (původně židovská odpadlická sekta) vládli zde mixu keltského, germánského a slovanského obyvatelstva slované (ne nutně Češi-ke sjednocení pod vládou Přemyslovců došlo později). Keltské svátky tak byly přeroubovány germánskými a následně slovanskými. Pravděpodobně však rozdíly byly malé, svátky a rituály se promísily a splynuly.
Ono Vánoce jako takové jsou jen přejmenované svátky pohanů, takže jakékoliv dohadování jak mají vánoce vypadat jsou zcestné. Každý ať si je užije dle svého. My s rodinou už roky jezdíme do tepla s na celé "tradiční české Vánoce" plné stresu, nudy a nezřízeného obžerství a nevhodných dárků z vysoká kašleme