Když jsem před 50 lety chodil na vysokou, tak v menze stála snídaně, oběd 2,60 Kčs a večeře 2,60 Kčs. Taktéž koleje byly velmi levné, na rozdíl od nynějška..
Kolik byla v té době výplata?
Už jsem se na to jednou ptal, nicméně zopakuji: Může mi někdo vysvětlit, proč se české školy zabývají činnostmi jako jsou: veřejné stravování, údržba a úklid nemovitostí, účetnictví všeho druhu a bůh ví čím vším ostatním, místo aby tyto pomocné činnosti, jako kdekterá soukromá firma, předaly specializovaným firmám a samy se věnovaly účelu, ke kterému byly zřízeny, tj. vzděláváním národa?
Myslím, že provozování školních jídelen soukromými subjekty je už celkem rozšířené a pro stát je to výhodné .
zajímavý postřeh - tyhle obědy nejen pro externí pracovníky, ale i pro školní zaměstnance, jsou celkem pod cenou ....jídelny by si tímto na sebe mohly klidně přivydělat, ale je to takové suplování charity, jako u nás v místě, kdy ta jídelna supluje defak-to vývařovnu pro část obyvatelstva - pro restaurace v místě je to asi právem trn v oku, jak se říká. Za mě je to vyhazování peněz a taková pseudocharita, jako za socialismu - pak nejsou peníze na jejich platy
Když se ty levnější obědy prodávají správným lidem,tak proč ne? Nemusí fungovat podobná jídelna jiná zase s dalšími zaměstnanci
Já chodím do školní jídelny ve Vítkově (5000 obyvatel), jsem mimoškolní strávník a platím 110 Kč. Jsem překvapen, že v Praze mají mimoškolní strávníci obědy za 87 Kč. A jestli mají učitelé obědy za méně, než žáci, tak to je něco v nepořádku.
Přesně,u nás oběd za 117kč,malé město na Moravě.Naše škola nemá svou kuchyni,stravujeme se v jídelně jiné školy.Berou nás jako cizí strávníky a cena oběda pro nás je také 117kč.To,že platíme nižší cenu je jen proto,že nám zaměstnavatel přispívá z fondu.Takže takový benefit,který mají jinde ve formě stravenek.Dnes každá firma láká na benefity,takže nechápu tady ty směšné komentáře,že zaměstnanci škol se nají skoro zadarmo.Většina firem přispívá svým zaměstnancům na stravu,a nejen na ni.
Posuzovat komerční restaurační stravování a školní jídelny optikou cen je fakt mimo…. ŠJ jsou neziskové a ryze nákladové a nezapočítávají se zde mzdové náklady kuchařek, nájemné apod.
A že částečně jako službu poskytují obce důchodcům obědy za ne komerční ceny restaurací je dobře, protože tím prokazují, že si jich váží a chtějí jim zlepšit život ve stáří, navíc získají nějaké nikterak závratné finanční prostředky na nákup rozmanitějších surovin, ovoce, zeleniny a ještě podporuji např. i lokální zemědělce.
To není komerční byznys, ale sociální služba pro své občany
Učitelé by měli platit ceny podobné jako platí duchodci, zřejmě je rozdíl placen školou jako benefit třeba stravenkovým paušálem…tedy doufám, jinak by to bylo v rozporu s dobrými mravy a těžko obhajitelné
Ne jen učitelé, sle všichni!
Směšné ceny? Auto asi neví nic o dotacích těchto cen. Pokud je škola zvýší, bude to zvýšení muset stejně zaplatit obec, protože hodně dětí na obědy nebude mít a vyklouznou zpod toho skvělého fialova deštníků.
Nejde o ceny obědů pro děti. Proč učitelé dostávají obědy za cenu snídaně? A proč školy berou cizí strávníky? Když jsem dělal v OBI dostávali jsme 100 Kč stravenku za směnu. Ale za to mi strhli 50 Kč. Možná by to chtělo i ve školství. Jenomže podojme stát.
No obědy ve školkách a školách byl jakýsi sociální bonus, který poukazoval na vyspělost společnosti a myslím si, že by měl zůstat zachován. To mě neštve, vzhledm k široké škále příjmů rodičů dětí, zejména těch s příjmy na hranici chudoby. Ale co mě jaksi se re, je cena obědů v kantýnách poslanecké sněmovny, kde strávníci mají nadstandartní příjmy a ještě si je pravidelně valorizují. Jejich příjmy jsou min. desetinásobek min.platu a přesto si kantýny dotují ze státního. Tam asi kuchař, či kuchařka či pomocná síla si nebudou na plat stěžovat. Ti určitě nešli stávkovat. ..
To že stát něco dotuje ukazuje pouze na to, že jde o socialistický a ne vyspělý stát. Vyspělý stát nechá pocítit každému, že daně se platí a pokud vyděláš, tak žiješ. Ne že pokud natahuješ ruce ke stát.
Osobně se domnívám, že je třeba změnit strukturu zaměstnávání nepedagogických pracovníků jako takových - ať vzniknou soukromé firmy, které se budou o stravování starat, budou vařit ve velkém a na školách budou mít jednoho a více pracovníků na výdej, k tomu převezmou školníka atd. Pokud nebude kuchařka chtít jít pracovat k takovému podnikateli, může jít pracovat do restaurace.
Smlouvy uzavřou s ředitelem školy, který se najednou bude moci přestat starat o nepedagogickou činnost a zbyde mu čas na práci s žáky či učiteli....
Je to neučesané, ale myslím si, že tímto směrem by se mělo školství vydat.
Ideálně by to vařil Tricatel (kdo zná francouzské komedie, tak ví).
Až na poslední odstavec souhlas . A nyní nám popište stravování poslanců ať jsme v obraze .
Kolik je poslanců a kolik se stravuje lidí ve všech jídelnách ve škole co dnes protestovaly ?
Popište nám to.
Jen pro zajímavost - víte, že na Slovensku na základkách mají VŠECHNY děti obědy zdarma? To jen pro ty, kdo kritizují místní poměry. A pro hnidopichy - mám 4 děti a pokud bych měl platit za oběd dítěte cca 100 Kč, tak to neutáhnu ze svého platu ani silou vůle. Nízké ceny obědů jsou právě proto, aby děti do školních jídelen chodily, ne aby se na tom vydělávalo. To je třeba si uvědomit.
Omyl. Nejde o vydělávání, ale o prodělávání, které musí někdo platit. A ten někdo není obec, ani stát, ale každý člověk - i vy ve svých daních.
Mezi námi - je jedno, jestli jsou vysoké daně a obědy zdarma, anebo nízké daně a obědy za tržní cenu. Co je podstatné - musí to být v rovnováze, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.