1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokemUpraveno

Tzv. Sudety nebyly zdevastovány nezbytným odsunem fanaticky pronacistické většiny českých Němců (když protinacistická cca desetina zůstala), ale tím, jak se k Sudetům zachovaly komoušské i polistopadové, prý demokratické vlády. Když ani u jedné nebyl zájem nejdřív zachovat a pak obnovit člověkem řádně obhospodařovanou krajinu.

Pro komouše bylo zbytečné zachovávat něco, co stejně zařve v jimi chystané III. světové, pro polistopadové tzv. demokraty by obnova Sudet přinesla minimum politických bodů, tak se na ni vybodli. A Sudety spíš využili jako odkladiště je ve vnitrozemí pálících problémů, nejen s Romy.

Být tu hned od války skutečně demokratický režim, byly by Sudety (až na pochopitelný poválečný párletý propad), stejně jak za Němců hospodářsky, sociálně i kulturně žijícím územím. Což platí i o období po 89. Nerozhoduje totiž národnost, ale kvalita politiky, přesněji politiků. A ta je u nás bohužel již od 45., díky ruskému moru i dnes mizerná.

Před 1 rokem
Pavel Maleček

To máte těžké, když hned první polistopadové vlády dokonce samy prohlašovaly, že nebudou řešit nic, protože vše stejně nejlépe vyřeší trh. Kam trh dovedl některé okrajové části naší země, znevýhodněné už jenom svojí polohou, dnes vidíme v plné parádě.

Před 1 rokem

Sudetští Němci stát Československo neuznávali a asi by neuznávali ani Českou republiku. Je zajímalo to co se děje v Berlíně a ne to co se děje v Praze.

Je naivní si myslet že by Češi ze Sudetských Němců nějak profitovali.

Možná že by to bylo spíš naopak obzvlášť když by měli za zády ekonomicky silné Německo.

14
Před 1 rokem
Václav Kříž

Velký omyl. I za Protektorátu mnozí Češi z něj jezdili za prací do zabraných Sudet, a navíc, v pohraničí po 38. roce zůstalo více Čechů než odešlo. Vše se dá dnes, pokud člověk chce, najít.

5
Zobrazit další 3 reakce
Před 1 rokem

Je to fakt autor scifi. Co by bylo,kdyby.... však to bylo, po první světové. Němci se ocitli ze dne na den v zemí, kde se najednou mluvilo český. Když chtěli do Rakouska, tak Masaryk nechal postřílet předáky. Po odsunu soudruzi zaplnili pohraničí nefakčenkama, dobrodruhama, aby vytvořili zónu před západem. Po 89. se tam napakovali morgoši přeletech.vážně ze Slovenska, jen aby měli blízko k německým hromádkam. Na bruntalálsko se posílali Řekové v padesátých a odpůrci režimu.

6
Před 1 rokem

Tento komentář byl smazán uživatelem.

Zobrazit dalších 6 reakcí
Před 1 rokem

64 roků žiju ve Varnsdorfu, což je takový pohraniční čudlík s cca 15 tisíci obyvatel v severních Sudetech. Tady se odehrávají až neuvěřitelné "sci-fi příběhy". Bohužel jsou psané rukou konkrétních místních politiků. Absurdní na tom varnsdorfském koloritu je fakt, že město dostalo snad nejvíc na frak až po roce 1989. A tady souhlasím se slovy p. Kotlety, že zakopaný pes je v tom, že místní politické partičky, které porůznu po roce 1989 zrovna ovládají radnici, pouštějí k občanům svoje vypreparované sci-fi informace – s jediným záměrem: Aby si prosadily svoje projekty, svoje investice a svůj soukromý byznys. Pro úplnost nutno dodat, že tito místní sci-fi politici bojkotují podstatu demokratické samosprávy a převzali nejhorší nešvary z časů komunistické autokracie. Někteří nepochybně také proto, že se, pod praporem KSČ, v politice angažovali už v časech hluboké husákovské normalizace.

15
Před 1 rokem
Pavel Vodička

Českolipský venkov začal na mnoha místech pustnout taky po roce 1989. Jak kde a jak co. Tam to bylo totiž často tak, že se tam stěhovali lidi, co nebyli úplní disidenti, ale chtěli klid a trochu volnosti, ten kraj byl plný starých statků, stojících na polosamotách nebo tam, kde všichni ostatní byli lufťáci. Po roce 1989 to ztratilo smysl a řada stavení zůstala opuštěná, bez zájemců, po deseti letech už proteklo střechou tolik, že padaly zdi...

2
Před 1 rokem

Odsunutím Němců jsme vyřešili spoustu potencionálních problémů.

15
Před 1 rokem
Miroslav Makovec

A vyrobili si spousty nových! Pochopitelně, nějaké proklamace o usmíření a odpuštění jsou jenom dočasné.

3
Před 1 rokem

Mnoho odsunutych ceskych Nemcu stoji za hodpodarskym zazrakem Bavorska, kam jich vetsina odesla, i kdyz se na ne zpocatku divali mistni neduverive a nebyli z nich nadseni, byli to prave oni, kdo ve velkem od nuly zakladali fabriky a pokracovali se znalostmi a pracovitosti, ktere si s sebou prinesli. Take mnoho firem, ktere bereme jako ryze ceske, nebo dokonce jako ceske narodni poklady jsou postavene na byvalych fabrikach, ktere puvodne zalozili a vedli nemecti, nebo zidovsti majitele... Nebyt toho nacionalistickeho besneni a valek, mohli jsme byt naprosto nekde jinde, on ten mix u nas docela fungoval po staleti. A to nemluvim o 'ceskych' nemeckych osobnostech, na ktere jsme pravem hrdi a vyuzivame pro svou prezentaci i turismus (jako Kafka, Mendel apod.), ze ? 😉 Za mne jsme si mozna z tehdejsiho pohledu (ktery dnes jiz samozrejme neplati diky nadnarodni provazanosti a integraci) mohli neco odsunem vyresit, ale take jsme holt i dost ztratili, samozrejme predevsim v kombinaci s komunismem a znarodnovanim.

11
Před 1 rokem

Jsem "echt" sudeťák. Rodiče a prarodiče mojí generace sem až na výjimky přišli vybrat si z prázdných domů, bytů, chalup. Je logické, že tu nemohl být ten vztah, ta kontinuita, jako když tu rod žil po několik generací. Tady na děčínsku bylo 90% německé populace. Věděli, co, kde jak pěstovat, znali podnebí, znali dokonale krajinu, byla tu železnice, průmysl, čokoládovny, textilky, sklárny. To co tu bylo vybudováno a poničeno, se nikdy neobnovilo. Jen myslím, že odsun je jedna věc, další věc byl nástup komoušů, kteří doplnili počty obyvatel v příhraničí přísunem sociálně slabších. To nezafungovalo a dokonalo dílo zkázy. Dodnes je sever tak nějak na obtíž, nějak se pořád neví, co tady s tím dělat. Nicméně já nemám úplně ten pocit jako autor knihy. My už jsme rodáci, naše děti a vnuci jsou taktéž, a navíc oni to už nijak nepitvají, nejsou tou minulostí prakticky zatížení skoro vůbec. Nedá se zobecnit, že by se tu lidi o svoje majetky nestarali, že by jim na ničem nezáleželo. Trvá to, to ano, ale někam se to posunuje. Je to tu drsnější, neučesaný, v lecčems zaostalejší, ale krásný. A my to tu máme hrozně rádi, jinde bychom být nemohli. A v tom je velká naděje. A kdyby coby neplatí, je jen teď a tady....

Před 1 rokem

S pohraničím by se vědělo co dělat, ale co s nepřizpůsobivým obyvatelstvem je to horší. Jak do nich vložit pracovní morálku, píli a snaživost.

11
Před 1 rokem
Dvořák Vladimír

Jojo, všechno svést na Romy, kterých je tam ve skutečnosti pár procent.

1

Před odsunem Němců bylo pohraničí krásné. Po příchodu zlatokopů, šlo vše do kytek. Jo, jo Tachovsko, pevná hráz míru a socialismu.

11
Před 1 rokem

Byla to chyba vyhnat odtud Němce!

8
Před 1 rokem
Ladislav Maľa

Jsem potomek sudetských Němců. Myslím že by zde docházelo k daleko větším mstám . Tudíž odsun byl asi nevyhnutelný.

Z ekonomického hlediska ovšem republika přišla o obrovskou část pracovní síly.

Znám sudety v okolí Karlových Varů a opravdu ti lidé kteří se tam nastěhovali tam dodnes nezakořenili a je to na tom kraji vidět.

1
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt